Primeri neadekvatnog spustanja vozila secenjem fabrickih opruga

4 posters

Ići dole

Primeri neadekvatnog spustanja vozila secenjem fabrickih opruga Empty Primeri neadekvatnog spustanja vozila secenjem fabrickih opruga

Počalji od YUgisa Sre 13 Nov 2013, 21:19

Par primera samostalnih spustanja testera 

Tri kruga secena opruga:
[You must be registered and logged in to see this image.]

Dva i po kruga secena opruga:
[You must be registered and logged in to see this image.]

Dva kruga secena opruga:
[You must be registered and logged in to see this image.]

Jedan i po krug secena opruga i oboren kraj opruge:
[You must be registered and logged in to see this image.]

Fabricka opruga ali spustena platforma amortizera:
[You must be registered and logged in to see this image.]

Svi pokusaju su rezultirali losim voznim karakteristikama vozila i stradanjem amortizera.

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61530
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Primeri neadekvatnog spustanja vozila secenjem fabrickih opruga Empty Re: Primeri neadekvatnog spustanja vozila secenjem fabrickih opruga

Počalji od Crazy128 Čet 14 Nov 2013, 17:22

A ako bi se napravila stelujuca platforma na stock amort za neko lagano spustanje?
Crazy128
Crazy128
SOHC 1290ccm EFI 67ks

Broj poruka : 2816
Godina : 33
Lokacija : Lebane
Datum upisa : 10.12.2012

https://www.facebook.com/LeWolf90

Nazad na vrh Ići dole

Primeri neadekvatnog spustanja vozila secenjem fabrickih opruga Empty Re: Primeri neadekvatnog spustanja vozila secenjem fabrickih opruga

Počalji od YUgisa Čet 14 Nov 2013, 17:40

Pa prvi problem je da spustanjem platforme moze da se desi da kaci u gumu ako je fabricki obim tocka sem ako ne koristis neke relativno uze gume i felne sa izbacenim ET, mada bi moglo da se resi tako sto se skrati fabricka opruga i izdigne platforma gore malo. Ali to spustanje je u rangu manje od 30mm moguce sa fabrickim oprugama i amortizerom pa ne znam koliko se isplati ulagati u to. Uz to jedino sto ce se dobiti je nesto "lepsi" izgled auta kad je spusten, po pitanju performansi nece biti bolji jer je mali uticaj pomeranje tezista auta na dole. Takodje kod Z101 odnosno Z128, odbojna guma je kontruisana da naleze na platformu kad se sabije skroz amortizer, pa mora da se povede racuna o tome, tj da se postavi drugacija odbojna guma kao kod Yuga jer kod Z128 odbojna guma je dizajnirana da funkcionise sa fabrickim nivoom platforme. Problem je jos izrazeniji ako je osovina/klip amortizera strci napolje za 20mm kao kod nekih proizvodjaca za razliku od fabrickih gde je ravno sa telom kucista kad se skroz sabije. Plus je nezgodno prepravljati fabricki amortizer, ne sme da se pregreje da ne bi izgoreli semerinzi i karike ili da se ulje pregreje a nije ni prakticno jer ako strada onda ili moras da prepravljas nove ili da repariras ove sto je pitanje koliko je trajno resenje. Tako da ako bas hoce da se spusti auto sa fabrickim oprugama, bolje je odseci i zagrejati poslednji krug i oboriti ga kao kod fabricke opruge i takva opruga bi trebala da bude minimalne duzine 37-38cm. Takodje kad spustis tako, podrazumeva se da je amortizer totalno ispravan. Jer ako je malo popustio onda se vec smanjuje njegovo dejstvo i moze da se desi da pocne da stosuje, a ljudi ipak nemaju naviku kod nas da menjaju amortizere preventivno nego kad malo pocnu pokazivati tragove habanja Wink

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61530
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Primeri neadekvatnog spustanja vozila secenjem fabrickih opruga Empty Re: Primeri neadekvatnog spustanja vozila secenjem fabrickih opruga

Počalji od Crazy128 Čet 14 Nov 2013, 19:33

Znaci ovako, npr, ako bi hteo da stavim ficinu oprugu na standardni amort (fabricki) da se nebi sekla osovina, bilo bi dovoljno da se platforma podigne navise za 4-5cm? Msm da mi to dodje ko najprostije resenje, auto bi bio tvrdji, a visina bi skoro pa ostala ista, mozda malo niza od fabricke?
Crazy128
Crazy128
SOHC 1290ccm EFI 67ks

Broj poruka : 2816
Godina : 33
Lokacija : Lebane
Datum upisa : 10.12.2012

https://www.facebook.com/LeWolf90

Nazad na vrh Ići dole

Primeri neadekvatnog spustanja vozila secenjem fabrickih opruga Empty Re: Primeri neadekvatnog spustanja vozila secenjem fabrickih opruga

Počalji od YUgisa Čet 14 Nov 2013, 19:40

Pa ako zelis da visina ostane slicna tj malo niza od fabrickog auta, onda da, to ti je resenje da prepravis platformu, ne mora ni da bude stelujuca, mozes je odseci i zavariti vise jer pravljenje stelujuce zahteva malo vise posla i posetu kod strugara. A ako hoces da se spusti, onda je lakse skratiti osovinu kod strugara ili samostalno ili meni da posaljes Wink Jedino ako podizes platformu, onda mora i da se prepravi odbojna guma Wink

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61530
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Primeri neadekvatnog spustanja vozila secenjem fabrickih opruga Empty Re: Primeri neadekvatnog spustanja vozila secenjem fabrickih opruga

Počalji od novmaher Čet 14 Nov 2013, 22:36

i koje je najpametnije spustanj auta a da bude koliko toliko prihvatljivo za budzet?
video sam ono sto si uradio na tvojim kolima i svidja mi se to sa uloskom al kod mene je jedan ulozak 3000din i nije toliko strasno al ne znam kako da napravim zatvaranje uloska
novmaher
novmaher
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 181
Godina : 38
Lokacija : okolina Pozarevca
Datum upisa : 12.11.2013

Nazad na vrh Ići dole

Primeri neadekvatnog spustanja vozila secenjem fabrickih opruga Empty Re: Primeri neadekvatnog spustanja vozila secenjem fabrickih opruga

Počalji od YUgisa Čet 14 Nov 2013, 22:59

Pa zavisi sta se zeli postici, koje se performanse traze, koliki je nivo spustanja, da li samostalno da se uradi ili da se kupi gotovo, sad tu postoji bezbroj kombinacija, razliciti ciljevi zahtevaju razlicita ulaganja. Wink

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61530
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Primeri neadekvatnog spustanja vozila secenjem fabrickih opruga Empty Re: Primeri neadekvatnog spustanja vozila secenjem fabrickih opruga

Počalji od novmaher Pet 15 Nov 2013, 11:59

pa konkretno kod mene se jos ne zna koliko da se spusta,posto sa jugisom jos nisam upoznat koliko moze da se spusta i sta sve treba promeniti.
za sad razmisljam da je za jugica spustanje od oko 40-50mm normlno posto mi lici da je mnogo visok i da ima mesta da se spusta toliko a mozda i vise.
ja sam vise sa samostalno da se napravi,em moze da se malo ustedi,da se nadje neki deo za dz ili za male para em moze postepeno da se radi.
al za sad treba znati od cega poceti,sta traziti. citao sam da dosta stavljaju opruge od fice ili peglice,iskreno nisam imao prilike da uporedjujem sa yuginim pa da vidim razliku ni uzivo ni u voznji.
nego da ne duzim,ja bi najradije radio nesto slicno kao sto si ti radio,ulozak od golfa 1,900din skuplji al mislim da su kvaliteniji i da ce duze trajati.
vise vilim tvrdju voznju pogotovo sto na juga necu imati profil gume 40 ili 45 tako da sigurno da ce biti meksi nego korscica sto mi bila.

koje si ti uloske amortizera stavljao,bilstajn b4 ili b6?
u koji telo amortizera si stavljao?
dali bi moglo da se nadje od zastave stari tip amortizeri oni sto se otvaraju pa da se skrati telo amortizera i ponovo zavari taj deo sa navojima?
koliko treba skracivati telo amortizera za stavljanje uloska amortizera od golfa?
za pocetak to mi nije jesno jer planiram sve da pripremim pa na prolece da krene yugisa i sredjivanje
novmaher
novmaher
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 181
Godina : 38
Lokacija : okolina Pozarevca
Datum upisa : 12.11.2013

Nazad na vrh Ići dole

Primeri neadekvatnog spustanja vozila secenjem fabrickih opruga Empty Re: Primeri neadekvatnog spustanja vozila secenjem fabrickih opruga

Počalji od YUgisa Pet 15 Nov 2013, 19:37

[You must be registered and logged in to see this link.]


Fabricka (~35-38cm izmedju ruba i centra tocka, duzina 38-43cm), Ficina (~31cm izmedju ruba i centra tocka, duzina 25cm), Peglicina (~28.5cm izmedju ruba i centra tocka, duzina 21.5cm).

Ficina opruga je vise u rangu fabrickih sportskih modela, vozila sa oznakama "GTI" i slicno. Peglicina je vise u rangu track day vozila i specijalnih ogranicenih edicija sportskih modela, "CUP" verzije. Moze da se vozi u svakodnevnom saobracaju, ali ce mali broj ljudi da uziva u tome. Mnogima ce biti previse nisko i neudobno i realno nece ni iskoristiti sav potencijal.

Sto se tice amortizera, koriscen je Bilstein B4 i u fabricko kuciste za Yugo/Z101 postavljam. koliko se skracuje zavisi od samih amotizera, velike su varijacije izmedju amortizera i ja provedem po 2-3 sata u razmeravanju, takodje ne moze u svako kuciste da se stavi, jer su neka uza sto ne moze da se vidi dok se ne rastavi. A dalje ces morati malo sam, ne mogu bas sve poslovne tajne da otkrivam Wink


Poslednji put izmenio YUgisa dana Ned 17 Nov 2013, 09:09, izmenio ukupno 2 puta

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61530
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Primeri neadekvatnog spustanja vozila secenjem fabrickih opruga Empty Re: Primeri neadekvatnog spustanja vozila secenjem fabrickih opruga

Počalji od novmaher Sub 16 Nov 2013, 23:02

znaci da nabavljam ficine opruge za pocetak pa posle da vidim sta mi sve fali.
pretpostavljam da ficine opruge nece moci da se stave na fabricki amortizer,verovatno da ce udarati u onu odbonju gumu sto je na siku amortizera.

jedino da se kupe uosci amortizera i posle da se nabavljaju predni amortizeri da se proveri dal mogu stati.
novmaher
novmaher
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 181
Godina : 38
Lokacija : okolina Pozarevca
Datum upisa : 12.11.2013

Nazad na vrh Ići dole

Primeri neadekvatnog spustanja vozila secenjem fabrickih opruga Empty Re: Primeri neadekvatnog spustanja vozila secenjem fabrickih opruga

Počalji od YUgisa Sub 16 Nov 2013, 23:07

[You must be registered and logged in to see this link.]

Moze na fabricki amortizer, ali mora da se skrati osovina amortizera za 20 do 60mm da ne bi opruga ispadala iz lezista i mora da se skrati odbojna guma na pola Wink

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61530
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Primeri neadekvatnog spustanja vozila secenjem fabrickih opruga Empty Re: Primeri neadekvatnog spustanja vozila secenjem fabrickih opruga

Počalji od novmaher Sub 16 Nov 2013, 23:21

pa to izadje novcano kao da se naprave oni kao sto ti imas. videcu da nadjem neke jeftine amortizere od golfa pa da se bacim u potragu za amortizerima, opruge od fice sam vec video samo da idem da ih skinem ako mi ne pobegne fica u staro gvozdje.
dali je ficina opruga na yugin amortizer najbolja voznja tj nije ni previse tvrdo a ni skakutabo posto su jace opruge pa da ne baca na gore tj da opruga izvuce amortizer previse lako pa da baca predninu na uvalama?
novmaher
novmaher
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 181
Godina : 38
Lokacija : okolina Pozarevca
Datum upisa : 12.11.2013

Nazad na vrh Ići dole

Primeri neadekvatnog spustanja vozila secenjem fabrickih opruga Empty Re: Primeri neadekvatnog spustanja vozila secenjem fabrickih opruga

Počalji od junior45 Sub 16 Nov 2013, 23:23

ficina opruga je kao napravljena za yuga,tako da ne brines..batali golfove amorte nego prepravi yugove i miran si..
junior45
junior45
DOHC 1995ccm i.e 139ks

Broj poruka : 34886
Godina : 33
Lokacija : Farkazdin-Zrenjanin
Datum upisa : 10.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

Primeri neadekvatnog spustanja vozila secenjem fabrickih opruga Empty Re: Primeri neadekvatnog spustanja vozila secenjem fabrickih opruga

Počalji od YUgisa Ned 17 Nov 2013, 09:28

[You must be registered and logged in to see this link.]

Ako imas ispravne amortizere, cena skracivanja nije velika, ako nisi siguran da mozes da napravis kao ovo iznad, onda nadjes strugara sa velikim strugom da moze da uhvati ceo amortizer i uradice to mozda za 1000din... Novi Yugovi su od 3000 do 5000din u 1000din za prepravku, opet je jeftinije nego pravljenje amortizera sa uloscima.
Uostalom, ja prodajem Schwarz amortizere vec prepravljene za Ficine opruge po ceni od 4000din:
[You must be registered and logged in to see this link.]

Fabricki amortizeri mogu da normalno funkcionisu sa Ficinim oprugama ako su ispravni i trajace dosta dugo. Sa Peglicinim vec nije tako, ne moze bilo koji proizvodjac, mora odredjenih dimenzija i oni koji su tvrdje ventilisani, pozeljno i da su uljni visokog pritiska jer kad se dugo vozi auto po nasim divnim putevima ili po stazi, obicni uljni se toliko upenusaju da izgube svojstva.

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61530
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Primeri neadekvatnog spustanja vozila secenjem fabrickih opruga Empty Re: Primeri neadekvatnog spustanja vozila secenjem fabrickih opruga

Počalji od novmaher Ned 17 Nov 2013, 10:20

nista,reseno je
idem da skinem one ficine opruge i posle zime da skratim ove koje su na kolima kao da su ok.
na prolece videcemo kako ce se ponasati i onda videcemo dali je dovoljno nisko sta i kako. do prolece znaci da se nabave ficine opruge i neke felnice naravno i gume pa da vidimo sta cemo dobiti.
odavno nisam vozio jugisu pa nisam ipste upoznat sa dimenzijama,visinama,osobinama pa polako se sad ucim.
novmaher
novmaher
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 181
Godina : 38
Lokacija : okolina Pozarevca
Datum upisa : 12.11.2013

Nazad na vrh Ići dole

Primeri neadekvatnog spustanja vozila secenjem fabrickih opruga Empty Re: Primeri neadekvatnog spustanja vozila secenjem fabrickih opruga

Počalji od YUgisa Pon 23 Nov 2015, 22:20

[You must be registered and logged in to see this link.]

Primer zasto je bitno koristiti uvek opruge koje su fabricki uaprene i da opruge nikad ne treba seci mereci na krug, nego na cm. Iako su oba para opruga sa standardnog Yuga, jedan par opruga je 44cm dugacak dok je drugi 41cm dugacak i samim tim jedan par za isti nivo spustanja (~50mm) mora da se skrati dodatno za 3/4 kruga u odnosu na krace opruge. Takodje losa uparenost opruga bi dala razlicite visine vozila sa leve i desne strane u slucaju da se jednak broj krugova sece.

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61530
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Primeri neadekvatnog spustanja vozila secenjem fabrickih opruga Empty Re: Primeri neadekvatnog spustanja vozila secenjem fabrickih opruga

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu