Balans štangla - Kako zameniti gumice?

+6
Zuty
YUgisa
bane90
bukusa
junior45
lacupi
10 posters

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Ići dole

Balans štangla - Kako zameniti gumice?  Empty Balans štangla - Kako zameniti gumice?

Počalji od lacupi Sre 15 Maj 2013, 07:57

Interesuje me da li je komplikovano promeniti gumica balans štangle na yugu i da li mi neko moze da objasni u kratkim crtama postupak skidanja? Majstor

EDIT: Dopunjen naslov. YUgisa

lacupi
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 5
Datum upisa : 25.04.2013

Nazad na vrh Ići dole

Balans štangla - Kako zameniti gumice?  Empty Re: Balans štangla - Kako zameniti gumice?

Počalji od YUgisa Sre 15 Maj 2013, 09:48

Nije komplikovano ako imas alat. Od alata je potrebno dizalica, kljuc za tockove, drzaci (na sta ces da oslonis karoseriju kad je podignes u vazduh da ne stoji na dizalici), dva okasta kljuca 17 (pozeljno jedna od toga da je gedora), stona stega (mengele), busilica i burgija za metal od 10-12mm, probojac deblji od 10mm i cekic.

Treba da kupis nove gumice i nosace, ja ti preporucujem da kupis i one gumice na ramenu (bez obzira da li su dobre ili ne) i dignes prednje tockove od tla, skines ih, onda odvrnes sa kljucem 22 po jednu maticu sa obe strane, tamo kod ramena gde prolazi b. stangla. Kad to zavrsis, onda uzmes kljuce 17 (nisam siguran ali mislim da je 17) i odvrnes po dva sarafa na obe strane na nosacima b. stangle, prednji imaju uvarenu maticu za karoseriju ali sa zadnje strane moras staviti kontru na maticu iz motornog prostora, kad to odvrnes, onda izvuces b. stanglu ka napred da izadje iz ramena... Pri tome obrati paznju na podmetace koje imas tamo kod ramena, jer se pre toga steluje reglaza trapa pa je pozeljno da ih vratis tako kako stoje i da ne pomesas levu i desnu stranu. Kad je skines, onda uhvatis u stonu stegu b. stanglu i uzmes busilicom razbusis rupe tamo na nosacu b. stangle kroz koje prolaze srafovi da se otvori okov. Kad rastvoris okov, onda skines njega pa svuces gumicu staru dole i navuces novu gumicu. Obrati paznju na mesto gde je stajala, jer kad stavis novi okov na gumicu, jako je tesko pomeriti tamo vamo pa ces imati problem sa gadjanjem rupa za srafove koji drze okov za karoseriju. E onda ide tezi deo posla, sastavljanje okova. Treba da sastavis okov i to je prilicno veliko drndanje dok okreces ovako onako da bi ga sastavio i za to je glavni razlog zasto treba stona stega. Jedino sto mogu da te posavetujem je da uzmes ona dva sarafa (sa zadnje strane nosaca b. stangle) i matice i provuces kroz nosac i stegnes ih malo, tako ces lakse da pogodis rupe na okovu kad ih sastavljas, jer onaj polukruzni se rasiri kad navuces na gumicu. Kad ih sastavis, onda izvrces saraf i treba probojcem da udaris kroz rupu gde prolazi saraf da bi se okov rasirio i da bi ostao u komadu. Kad sastavis oba okova tj nosaca b. stangle (isto obrati paznju kako ih okreces posto ih nije bas lako okrenuti da bi namontirao b. stanglu kako treba) onda sastavljas sve naopako od rastavljanja... Provuces kroz ramena krajeve i onda zavrnes za karoseriju... Nemoj zaboraviti pre provlacenja kroz ramena da vratis podmetace i gumicu... Kad sve sastavis onda treba provozati malo par 10km da legne sve i otici na reglazu trapa da podese tockove. Posao nije komplikovan, ali ako nisi radio, niti video, tesko je preko poruke objasniti kako se to radi Wink

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61546
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Balans štangla - Kako zameniti gumice?  Empty Re: Balans štangla - Kako zameniti gumice?

Počalji od lacupi Sre 15 Maj 2013, 12:17

Pa dobro to i nije tako komplikovano... ja sam citao na nekim forumima da mora da se skine i jedna poluosovina i jos mnogo toga da bi se to zamenulo ali reko da proverim ima li neki laksi nacin. Cheers

lacupi
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 5
Datum upisa : 25.04.2013

Nazad na vrh Ići dole

Balans štangla - Kako zameniti gumice?  Empty Re: Balans štangla - Kako zameniti gumice?

Počalji od YUgisa Sre 15 Maj 2013, 12:21

Pa neki odkace rame od karoserije, ali nema potrebe, moze da se uzvuce. Ako je kojim slucajem stari tip, onda je malo zeznutije izvuci, to sam zaboravio, onda mozda treba odkaciti jedno rame i popustiti samo gore amortizer sa karoserije (dve matice od 13mm) da moze da se zaljulja Wink Ali zameni obavezno za novi tip gumice u ramenu Wink

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61546
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Balans štangla - Kako zameniti gumice?  Empty Re: Balans štangla - Kako zameniti gumice?

Počalji od Miljan Sre 15 Maj 2013, 12:59

Ja stavim dva duza srafa M10 sa maticom kroz oba metalna dela nosaca i stezem ih, nabije gumu u njega i kako stezem ispegla ono ispupcenje i kad skinem srafove ostane tako.

Miljan
SOHC 1581ccm 88ks

Broj poruka : 9432
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Balans štangla - Kako zameniti gumice?  Empty Re: Balans štangla - Kako zameniti gumice?

Počalji od junior45 Sre 15 Maj 2013, 21:44

junior45 ::Balans štangla - Kako zameniti gumice?  Image0189.th

sklopljena stangla Very Happy

Balans štangla - Kako zameniti gumice?  Image0184j.th

Balans štangla - Kako zameniti gumice?  Image0185x.th

levu stranu sam odradio sa 2 srafa i 2 matice

Balans štangla - Kako zameniti gumice?  Image0186y.th

Balans štangla - Kako zameniti gumice?  Image0187cv.th

Balans štangla - Kako zameniti gumice?  Image0188m.th

a desna sa 4 matice i 2 srafa,sto se pokazalo jednostavnije..

Balans štangla - Kako zameniti gumice?  Image0190k.th

Balans štangla - Kako zameniti gumice?  Image0191n.th

konacan izgled Cheers

ovako nekako Very Happy
junior45
junior45
DOHC 1995ccm i.e 139ks

Broj poruka : 34891
Godina : 33
Lokacija : Farkazdin-Zrenjanin
Datum upisa : 10.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

Balans štangla - Kako zameniti gumice?  Empty Re: Balans štangla - Kako zameniti gumice?

Počalji od YUgisa Sre 15 Maj 2013, 21:49

E to Wink

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61546
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Balans štangla - Kako zameniti gumice?  Empty Re: Balans štangla - Kako zameniti gumice?

Počalji od bane90 Uto 09 Jul 2013, 01:30

pozdrav, da li postoji neka opasnost ako se montiranje vrsi malo drugacijim tokom..?:)posto je meni u toku zatvaranja okova pukla stega, (bila je prethodno varena)pa sam onda proveo jedno 2 sata bezuspesno pokusavajuci rucno da uguram gumicu u okov, i da ga sastavim sa onom gornjom plocicom, gde sam na kraju jedva zakacio b.stanglu sa delimicno zatvorenim okovom sa po jednim srafom, a za ovaj drugi sraf sam koristio pajser da priblizim okov rupi dovoljno da proturim sraf i uhvatim maticom, odozgo, i tako zatvorim okov...nego mi je to nesto mnogo pretegnuto, a okov se nije bas skroz zatvorio, ostalo je jos 1-2mm da se spoji, a ne smem vise da stezem da ne popucaju srafovi...sta mi preporucujete da uradim?
bane90
bane90
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 382
Godina : 33
Lokacija : Cuprija
Datum upisa : 15.05.2011

Nazad na vrh Ići dole

Balans štangla - Kako zameniti gumice?  Empty Re: Balans štangla - Kako zameniti gumice?

Počalji od junior45 Uto 09 Jul 2013, 08:29

mislim da bi bilo najbolje da odes kod nekog sto ima jacu stegu i da stegnes to malo bolje,cisto da budes siguran..verovatno mozes i tako da vozis,samo sto ce pre propasti gumice
junior45
junior45
DOHC 1995ccm i.e 139ks

Broj poruka : 34891
Godina : 33
Lokacija : Farkazdin-Zrenjanin
Datum upisa : 10.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

Balans štangla - Kako zameniti gumice?  Empty Re: Balans štangla - Kako zameniti gumice?

Počalji od YUgisa Uto 09 Jul 2013, 12:57

Mora okov da bude skroz zatvoren, ne moze da bude koji mm otvoren i nece srafovi popucati od toga sigurno ali mora da se stegne na ogovarajuci nacin da upadne tacno na mesto.

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61546
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Balans štangla - Kako zameniti gumice?  Empty Re: Balans štangla - Kako zameniti gumice?

Počalji od bukusa Sre 10 Jul 2013, 00:08

Pa lakse je onda staviti kad se vec menja one kao sto Yugisa ima Very Happy
@Yugisa jel kod tebe idu 2 nosaca od aluminijuma istih dimenzija sa U kanalom i kad se spoje formiraju okov,a one plasticne caure su rasecene da bi mogle da se nabiju na balans stanglu?
bukusa
bukusa
OHV 1295ccm 61ks

Broj poruka : 756
Lokacija : Prijepolje
Datum upisa : 14.02.2012

Nazad na vrh Ići dole

Balans štangla - Kako zameniti gumice?  Empty Re: Balans štangla - Kako zameniti gumice?

Počalji od bane90 Sre 10 Jul 2013, 01:23

uspeo sam nekako..problem je bio u starom okovu, a gumice su bile za okov drugog tipa....bacio sve u kantu, novi set 600kinti, sve cucnulo kao dupence na nosu....Smile))))hvala u svakom slucaju, forum je strava, za ljubitelje zastavinih vozila...a i ima nas dosta, mnogo vise nego sto sam ja licno mislio....Wink
bane90
bane90
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 382
Godina : 33
Lokacija : Cuprija
Datum upisa : 15.05.2011

Nazad na vrh Ići dole

Balans štangla - Kako zameniti gumice?  Empty Re: Balans štangla - Kako zameniti gumice?

Počalji od YUgisa Sre 10 Jul 2013, 11:23

Da, tako je bukusa, ali nije lako sastaviti jer plastika ne dozvoljava disanje Wink Postavicu i ja slike sastavljanja, samo uvek zaboravim Wink Slike su nesto boljeg kvaliteta od juniorovih Wink

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61546
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Balans štangla - Kako zameniti gumice?  Empty Re: Balans štangla - Kako zameniti gumice?

Počalji od fox_87 Sub 10 Avg 2013, 00:03

da li zamena gumica balans stangle mogu da budu uzrok lupkanja ispod pedala, kada se raskvaci prilikom promene brzine? Znaci ubrzava se prvom i pri malo vecem broju obrtaja kada se raskvaci da se ubaci u drugu nesto lupne ispod nogu, isto tako i kod druge brzine. takodje prednji kraj u trenutku raskvacivanja kao da klecne ka napred, kada ga ne zalecem onda to nije toliko izrazeno.
fox_87
fox_87
OHV 1295ccm 61ks

Broj poruka : 634
Godina : 37
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 28.02.2013

Nazad na vrh Ići dole

Balans štangla - Kako zameniti gumice?  Empty Re: Balans štangla - Kako zameniti gumice?

Počalji od Zuty Sub 10 Avg 2013, 00:23

Proveri drzaci motora....
Zuty
Zuty
SOHC 1290ccm 60ks

Broj poruka : 2224
Godina : 30
Lokacija : Leskovac
Datum upisa : 17.06.2013

Nazad na vrh Ići dole

Balans štangla - Kako zameniti gumice?  Empty Re: Balans štangla - Kako zameniti gumice?

Počalji od Miljan Sub 10 Avg 2013, 00:38

A moze i ako je pukla skoljka.

Miljan
SOHC 1581ccm 88ks

Broj poruka : 9432
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Balans štangla - Kako zameniti gumice?  Empty Re: Balans štangla - Kako zameniti gumice?

Počalji od fox_87 Sub 10 Avg 2013, 16:01

kako proveravam drzac motora> sta cimam, njega ili motor Smile
ne bi me cudilo ni da je pukla skoljka, moracu da zavirim ispod, radjeno je ono ojacavanje odozdo, naravno majstor je to odradio ofrlje,malo je i truo u na nekim mestima

edit:
koliko vidim nosac je ok,barem onaj odozgo, nista ne klacka,sve zategnuto, gume unutra deluju ok, ne znam za ove druge ako ima jos neke
odozdo isto nesto nisam primetio pukotine, ali zato je na sredini patosa gde izlazi menjac visila zastitna guma koja je kao poklopac, otkinuo sam je jer se jedva drzala, nisam bas siguran da je to uzrok a i koliko je pametno da sada to bude otvoreno i u dodiru sa vodom i prasinom

ne znam sta moze biti uzrok tom lupkanju, promenjene su gumice bs, spone i centritan je  "kao" , i sada se javio taj problem
fox_87
fox_87
OHV 1295ccm 61ks

Broj poruka : 634
Godina : 37
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 28.02.2013

Nazad na vrh Ići dole

Balans štangla - Kako zameniti gumice?  Empty Re: Balans štangla - Kako zameniti gumice?

Počalji od fox_87 Sre 21 Avg 2013, 14:15

otklonjen kvar, kvacilo je zezalo. kada se stisne do pola je bilo bez ikakvog otpora a od pola tek se osecao pritisak, zategnuto i vise nema lupkanja ni klecanja trapa prilikom raskvacivanja . a bas je delovalo kao da je neki nosac
fox_87
fox_87
OHV 1295ccm 61ks

Broj poruka : 634
Godina : 37
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 28.02.2013

Nazad na vrh Ići dole

Balans štangla - Kako zameniti gumice?  Empty Re: Balans štangla - Kako zameniti gumice?

Počalji od Sima21 Ned 14 Avg 2016, 23:06

Kako se manifestuju lose gumice na balans stangli? Evo sta se meni desava od skoro. Auto seta po malo levo desno, preko belih linija skripi, pri promeni brzine zanosi, pri malo brzem ubrzavanju skipe tockovi, pri bas laganom ubrzavanju ne cuje se, a pri naglom ubrzavanju skripe zesce i kao da proklizava tocak tacnije kao kada bi na ledu stisnuo jaci gas i to se desava u prvoj i u drugoj (mozda auto ima previse snage pa proklizava). Ranije mi se ova skripa javljala samo kada prelazim preko belih linija i auto je nekad jedva vukao ali to je bilo jer je kos pukao pa je tocak isao malo levo, malo pravo, malo desno, ili bolje reci isao je u osmicu. To je sanirano, koliko sam video i dalje sve lepo drzi i nema novih pukotina pa da kazem da je opet negde pukao. Cime da proverim balans stangu, al pajser nemam ovde u Bg-u ?!
Sima21
Sima21
SOHC 1290ccm 73ks

Broj poruka : 3027
Godina : 39
Lokacija : Sabac, Beograd
Datum upisa : 28.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

Balans štangla - Kako zameniti gumice?  Empty Re: Balans štangla - Kako zameniti gumice?

Počalji od YUgisa Pon 15 Avg 2016, 16:04

Ako naglo krenes i cimne u jednu stranu a onda pustis naglo gas pa cimne u drugu stranu, onda su sigurno gumice u b. stangli.

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61546
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Balans štangla - Kako zameniti gumice?  Empty Re: Balans štangla - Kako zameniti gumice?

Počalji od Sima21 Pon 15 Avg 2016, 16:28

Pa nisam bas probao da pustam naglo gas, ali kada krecem hoce nekad da baci u stranu. Isto se desava i kada menjam brzine. Baci me malo u jednu stranu i onda ide "pravo". Skoro na otovorenom putu kada sam vozio, imao sam utisak kao da ce zadnji deo da me prestigne.
Sima21
Sima21
SOHC 1290ccm 73ks

Broj poruka : 3027
Godina : 39
Lokacija : Sabac, Beograd
Datum upisa : 28.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

Balans štangla - Kako zameniti gumice?  Empty Re: Balans štangla - Kako zameniti gumice?

Počalji od YUgisa Pon 15 Avg 2016, 20:03

Probaj tako da naglo krenes i pustis, do sada iz mog iskustva na 10ak auta, svaki put je bio problem u nosacima b. stangle kad se to desavalo.

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61546
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Balans štangla - Kako zameniti gumice?  Empty Re: Balans štangla - Kako zameniti gumice?

Počalji od Kibros128 Ned 19 Dec 2021, 15:06

Pozdrav drugari, imam problem sa nosačima balans štangle, tj. gumice su dotrajale, pa me zanima da li je bolje naci drugu balans stanglu sa sve gumicama i okovima u dobrom stanju ili kupiti nove gumice i menjati ih? Pitam jer znam da kvalitet novih gumica vise nije tako dobar pa me zanima vase misljenje. Pozdrav

Kibros128
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 58
Datum upisa : 01.07.2020

Nazad na vrh Ići dole

Balans štangla - Kako zameniti gumice?  Empty Re: Balans štangla - Kako zameniti gumice?

Počalji od YUgisa Ned 19 Dec 2021, 15:47

Nema vise stangli sa dobrim gumicama Wink Cak i nove b. stangle su zalihe od pre 10+ godina i ni to nece potrajati dugo kad dobiju so i rizlu...

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61546
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Balans štangla - Kako zameniti gumice?  Empty Re: Balans štangla - Kako zameniti gumice?

Počalji od Kibros128 Ned 19 Dec 2021, 16:02

Razumeo Smile hvalaa!

Kibros128
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 58
Datum upisa : 01.07.2020

Nazad na vrh Ići dole

Balans štangla - Kako zameniti gumice?  Empty Re: Balans štangla - Kako zameniti gumice?

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu