DA VAŠA SIRENA PONOVO ZAPEVA

3 posters

Ići dole

DA VAŠA SIRENA PONOVO ZAPEVA Empty DA VAŠA SIRENA PONOVO ZAPEVA

Počalji od zastava101b Pon 27 Okt 2008, 18:25

Većina nas se makar jednom u toku vožnje susrela sa pojavom, da kada pritisne taster sirene, od nekada moćnog zvučnog signala, iz naše haube dopru nepravilni, isprekidani, krkljajući ili pak nikakvi zvuci. Svako poseže za najprostijim rešenjem- kupovina nove sirene; a da li takav postupak uvk može da reši problem?

Ja sam dugogodišnji vozač ZASTAVE 101 iz 1979, i kao ljubitelj, i kao vozač, tražio sam najbolja rešenja da moja sirena ponovo ''zapeva'' svojim karakterističnim glasom.

Potreban alat i materijali:

- Ključ 13
- Šrafciger
- Klešta
- Cvicangle
- Boca spreja WD-40
- Kotur izolir trake
- Kontakt papučice -''buksne''
- Jedan standardni relej za farove sa 4 priključka
- ½ metra kvalitetnog, standardnog kabla

PRVI MOGUĆI PROBLEM

Da li vam se dešava da pri određenom položaju volana vaša sirena ne reaguje?A kada promenite položaj volana sirena proradi?

Krivac za ovu pojavu je mali bakarni jezičak koji se nalazi naslonjen na sam volan, a u sklopu sistema poluga žmigavaca, brisača, regulacije farova.
Iz elektro-tehnike prva stvar koja se uči i naglašena kao bitna za budući praktični rad je:''Loša praksa je kada se prekidač potrošača jednosmerne struje povezuje na minus, odnodno masu. To je nešto što pokušajte da izbegnete.''
Na većini automobila stare garde kontakt sirene je upravo minus, koji se ostvaruje zatvaranjem strujnog kola u tasteru na volanu. Gore pomenuti jezičak tu trpi najveću štetu, svakim pritiskom na taster sirene na njemu dolazi do varničenja i samim tim do mikro nagorevanja kontakta.

Godinama službe jezičak postaje sve istoršeniji,
*prvo moguće rešenje je naravno njegova zamena, bilo lemljenjem samog jezička, bilo promenom komandne garniture.

Učestali radovi na upravljaču, zamene volana, promene kontak brave i dr. Uzrokuju stalne promene milimetarskog rastojanja donjeg dela volana i kontaktne površine sirene ( jezička) i to je najčešći uzročnik gore navedenog problema.
*Drugo rešenje:
-skinite zaštitnu plastiku vratila volana
-Popustite stegu za fiksiranje komandne garniture
-pomerite komandnu garnituru u pravcu volana za nekoliko milimetara i stegnite stegu.
-postavljanjem volana u različite položaje, proverite da li sve funkcioniše pravilno (osim sirene na ovaj način se podešava MEHANIZAM ZA AUTOMATSKO ISKLJUČIVANJE ŽMIGAVCA pri završenom skretanju).
U 99% vaš problem će biti rešen.

NAPMENA:
Savetujem da se taster sirene rastereti montažom releja ispod haube na samoj sireni:
Na taj način će i jezičak duže trajati.

Relej možete povezati tako da stalni + bude priključen na kontakte 85 i 30 na releju(grananjem tj. Dodavanjem kabla iz jedne od papučica stalnog +), dovod – sa tastera sirene na kontakt 86, a kontakt 87 (prekinuti +) povežite sa sirenom.

Naravno neophodno je da sireni obezbedite stalnu masu recimo fiksiranjem kabla ispod podloške matice držača sirene.

DRUGI MOGUĆI PROBLEM

Ako vas ne muče ni kontakti ni instalacija, a vaša sirena daje loš, neravnomeran zvuk, najčešći uzrok tome je MEMBRANA! Verovali ili ne membrane naših sirena, bez obzira na izgled, predstavljaju vrlo sofisticiranu i osetljivu napravu.
Problemi sa njom najčešće nastaju prilikom farbanja vozila, jer većinu lakirera mrzi da je zaštite, već farbaju preko nje.
Dalji problemi nastaju korodiranjem membrane i sakupljanjem prljavštine između prstena kućišta i same membrane.
REŠENJE:

-Pomoću ključa 13 skinite sirenu
-Uzmite bocu Wda 40 i stavite slamku
-Slamku slobodno raijte u sloj nakupljene prljavštine između prstena i membrane
-Aktivirajte sprej i slamku pomerajte kroz pomenuti među prostor DOKLE GOD PENA NE BUDE ČISTA
-Zatim krpom nežno očistite samu membranu , ošmirglajte kontakte i vratite sirenu na svoje mesto i povežite.
-Ukoliko je slučajno zvuk i dalje pomalo nejasan, pomoću jedinog šrafa na sireni morete podešavati odnos visokog i niskog tona, naravno po vašem muzičkom ukusu.

Verovatno ćete reći: Koliko je tu truda potrebno! Pa lakše mi je da kupim novu sirenu. Odgovor je: Potpuno ste u pravu, ali zapamtite da ni jedna sirena nie ni pribliznog kvaliteta kao ona sa prve ugradnje (naravno govorim o najstandardnijoj sireni).

ZA VLASNIKE ZSTAVE 101, ZASTAVE 1300/1500/125, LADE STANDARD I SPECIAL pre 1980: Vaše sirene sirene su dvoglasne tj. Postoje odvojene sirene za niski i visoki ton. Gore navedeni postupci će provereno vratiti čist zvuk vašim sirenama i vratiti im jačinu, gotovo identičnu fabričkoj.
zastava101b
zastava101b
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 55
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 06.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

DA VAŠA SIRENA PONOVO ZAPEVA Empty Re: DA VAŠA SIRENA PONOVO ZAPEVA

Počalji od DRAZEN92 Čet 27 Avg 2009, 22:27

Nemojte da radite ovo!! Very Happy
Meni tako vec mesec dana daje neravnomeran zvuk kao u drugom primeru...i uradio sam taj postupak za drugi primer i sada mi opste neradi sirena.... Evil or Very Mad
Ali nema veze ionako je bilo u planu da kupim neku drugu sirenu.....
DRAZEN92
DRAZEN92
OHV 1295ccm 61ks

Broj poruka : 793
Godina : 31
Lokacija : Subotica (Djurdjin)
Datum upisa : 11.01.2009

https://www.facebook.com/drazen.dulic

Nazad na vrh Ići dole

DA VAŠA SIRENA PONOVO ZAPEVA Empty Re: DA VAŠA SIRENA PONOVO ZAPEVA

Počalji od Pedja Pet 28 Avg 2009, 14:53

Hm, nisam ovo pokusavao jos, ali ne vidim neki razlog da crkne sirena od drugog postupka. Inace sam hteo ovo da probam kod sebe, jer mi sirena "dobila grip" (s obzirom na mesto gde je montirana, verovatno se nagutala blata i kojecega), a ne daju mi se pare za novu. Very Happy
Pedja
Pedja
SOHC 1116ccm EFI 63ks

Broj poruka : 1848
Godina : 35
Lokacija : Zrenjanin-Novi Sad
Datum upisa : 05.03.2008

https://zafc.forumsr.com

Nazad na vrh Ići dole

DA VAŠA SIRENA PONOVO ZAPEVA Empty Re: DA VAŠA SIRENA PONOVO ZAPEVA

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu