Autogas i EFI

+4
flash_back
darko.su84
Pedja
CyberianIce
8 posters

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Ići dole

Autogas i EFI Empty Autogas i EFI

Počalji od CyberianIce Sre 01 Sep 2010, 21:05

Planiram u nekoj skorijoj buducnosti da ugradim autogas uredjaj. Evo posto nisam video nigde da se govori o ovim sistemima za EFI masine, molio bih nekog ko ima ugradjen autogas u EFI masinu ako se razume da malo napise o tome. Kakve su razlike izmedju plinske instalacije na karburatorskom modelu, koji uredjaj ste ugradili (venturi, sekvent? Tomasetto, Lovato?) koliko vas je kostala ugradnja, gde ste ugradili i kako ste zadovoljni. Takodje me interesuje kakva je procedura sa odrzavanjem, i sa paljenjem kod plina na EFI-ju.
CyberianIce
CyberianIce
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 433
Godina : 39
Lokacija : Apatin
Datum upisa : 05.08.2010

http://www.hackthissite.org/user/view/CyberianIce

Nazad na vrh Ići dole

Autogas i EFI Empty Re: Autogas i EFI

Počalji od Pedja Pet 03 Sep 2010, 03:18

Ovako, nemoj moje reci uzimati zdravo za gotovo, proveri jos negde, vidi po servisima, itd, ali od prilike znam sledece. Very Happy

-Razlika izmedju plina za karb i EFI je u mesacu, tj. delu koji mesa plin i vazduh. Boca, cevi, isparivac i ventili bi trebalo da su isti.

-Batali "turi mu venturi", brljavice ti, paliti check engine verovatno tokom voznje, ici losije na benzin, a i na plin nece to biti TO.

-Cene ne znam, jer nisam ugradjivao, najblje proveri kod ovih sto ugradjuju, to ti je ujedno i najsigurnije. Smile

-Kod venturija (ako si bas mazohista koji je resio da ustedi par stotina evra Very Happy ) imas prekidac za izbor benzin-plin-automatski, mozes da palis na benzin pa prebacis na plin, ili da prekidac automatski pali na benzin, pa prebaci na plin (kada zapocnes voznju, pri odredjenim obrtajima sam prebaci sa benz. na plin i tako vozis do kraja voznje), paljenje na plin ne znam koliko je preporucljivo.

Za sekvent ne znam kako ovo funkcionise.

Jos jednom, ovo su neka moja skromna iskustva i zapazanja, i najbolje da se jos neko oglasi.
Pedja
Pedja
SOHC 1116ccm EFI 63ks

Broj poruka : 1848
Godina : 35
Lokacija : Zrenjanin-Novi Sad
Datum upisa : 05.03.2008

https://zafc.forumsr.com

Nazad na vrh Ići dole

Autogas i EFI Empty Re: Autogas i EFI

Počalji od CyberianIce Pet 03 Sep 2010, 12:27

E a sta je to lambda kontorl? Ja uopste nemam ni lambda sondu!
CyberianIce
CyberianIce
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 433
Godina : 39
Lokacija : Apatin
Datum upisa : 05.08.2010

http://www.hackthissite.org/user/view/CyberianIce

Nazad na vrh Ići dole

Autogas i EFI Empty Re: Autogas i EFI

Počalji od darko.su84 Pet 03 Sep 2010, 15:16

sekvent isto pali na plin i prebacuje na gas kad predje odredjeni br obrtaja al ne vidim zasto bi stavljao na floridu (cini mi se da floridu imas) sekvent. Sekvent se stavlja ako je plasticna usisna i ako je 16v
darko.su84
darko.su84
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 262
Godina : 39
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 02.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Autogas i EFI Empty Re: Autogas i EFI

Počalji od flash_back Pet 03 Sep 2010, 15:28

nisam siguran, ali kod EFI-a bi trebalo plinska instalacija da bude skuplja od samog EFI-a, barem u vecini slucajeva Very Happy a mozda nisam bas najbolje upucen Laughing

ne ozbiljno, oko 800+e je za direktno ubrizgavanje pa ti uzmi matematiku, koliko predjes godisnje i kada ce sve to da se isplati Cool

---

edit: sad ce osecam yugisa da nesto oprzi po ovome Laughing a mozda se i varam Very Happy

flash_back
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 162
Godina : 37
Lokacija : BG
Datum upisa : 27.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Autogas i EFI Empty Re: Autogas i EFI

Počalji od CyberianIce Pet 03 Sep 2010, 16:27

flash_back ::nisam siguran, ali kod EFI-a bi trebalo plinska instalacija da bude skuplja od samog EFI-a, barem u vecini slucajeva Very Happy a mozda nisam bas najbolje upucen Laughing

ne ozbiljno, oko 800+e je za direktno ubrizgavanje pa ti uzmi matematiku, koliko predjes godisnje i kada ce sve to da se isplati Cool

---

edit: sad ce osecam yugisa da nesto oprzi po ovome Laughing a mozda se i varam Very Happy

Nece on, oprzi cu te ja. Tvakvih saveta sam cuo najmanje 200 do sada, ali jos nisam nasao niti jednu individuu koja ima sekvent na zastavinom EFI-u. Stavio sam i anketu na YFC o tome, i jos niko ziv nije zaokruzio da ima sekvent. Ne znam koliko je poznato da sekvent moze da se montira i na karburatorski sitem pa tamo to niko ne radi, a obzirom da kod mene usisna grana nije od plastike, par detonacija od venutrija mu nece mnogo naskoditi. Na ovim sajtovima tipa Dora i AC Rasic su im totalno oskudni informatori, mene interesuje nesto vise o toj lambda kontroli, simulaciji dizni, ili sta tu vec jos treba za razliku od klasicnog venturija koji se montira na karb. Znaci venturi ili vakumski sistem su jedno te i sto, a imaju ih skoro svi na EFI-u, ali me interesuje po cemu su oni na EFI-u drugaciji od ovih sto idu na karb. Pogotovo me to interesuje obzirom da ja ni nemam lambda sondu uopste. Sekvent kod mene ne dolazi u obzir uopste. Mozda jednog dana kada i ako im cena bude razumnija kupim samo onaj kit za konverziju, ali sada za prvu ugradnju nikako, skuplji je od citavog vozila.
CyberianIce
CyberianIce
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 433
Godina : 39
Lokacija : Apatin
Datum upisa : 05.08.2010

http://www.hackthissite.org/user/view/CyberianIce

Nazad na vrh Ići dole

Autogas i EFI Empty Re: Autogas i EFI

Počalji od YUgisa Pet 03 Sep 2010, 17:41

Bilo je vec teme o ugradnji plina na EFIja...

https://zafc.forumsr.com/efi-power-f40/efi-i-gas-t645.htm

Sekvent se koristi za motore sa ubrizgavanjem (isti princip rada, doziranje i rad preko kompa)

Venturi se koristi za karburatorske motore (isti princip rada, doziranje goriva preko venturi efekta)

Venturi na ubrizgavanju (glupost na kvadrat, dve totalno ne spojive stvari posto ubrizgavanje ne koristi venturi efekat)

A inace na ovo mogu da dodam jednu tezu, a to je da kad bi sekvent bio nemanjen samo automobilima sa plasticnom usisnom granom, onda za nekih 150e moetete napraviti metalnu usisnu granu i staviti venturi, pa nemorate da placate citavih 800e za sekvent... Sto je naravno glupost...

Sistem za plin nema veze sa brojem ventila, ako sekvent ide samo na 16v, onda bi znacilo da na motore sa 12v, 20v i ostalim ne ide sekvent ni slucajno?

Inace ja jos nisam naleteo na neki sekvent sistem koji pali motor na plin, svi pale na benzin i prebacuju na plin tek kada dostigne odredjenu radnu temperaturu (koja moze da se nasteluje pri ugradnji plina)... Ali ne kazem da nisam vidjao po netu ljude koji su napravili da pali na plin...

Sekvent plin je bio ugradjen na mom Yugu, i ja sam ga izbacio (barem ono sto je ostalo, posto je bivsi vlasnik izbvadio komp i ispraivac jer su kostali 800e)... Flasa i cevi su iste kao i kod venturi sistema, jedino taj isparivac sta li je drugaciji kod sekventa i ja sam imao samo jedan prekidac na komandoj tabli i tamo se samo stiskalo da li da se vozi na plin ili da auto ide stalno na benzin... A o ostalom je sve komp vodio racuna kad ce da radi na benzin kad na plin... Ja jedino mogu da se potrudim ako zelis i imas potrebe sa nekime da razgovaras o sekventu na EFIju, da pokusam da kontaktiram bivseg vlasnika mog Yuga pa da vidis da li je voljan da razgovara o tome, on bi ti mogao sve detaljno i iz prve ruke objasniti kako to radi...


_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61517
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Autogas i EFI Empty Re: Autogas i EFI

Počalji od CyberianIce Pet 03 Sep 2010, 18:14

Procitao sam sve to sto tamo pise i mogu da kazem da se ne slazem sa nekim tvrdnjama. Kao prvo to sto ce brizgaljke biti suve ama bas nista ne znaci, jer one nece biti suve ako se gas ugradi kako treba (ne sme se gasiti benzinska pumpa vec se gase same brizgaljke) a to sto one nece raditi nije veliki problem. Ne rade ni kada auto stoji parkiran pa ne zapeknu, benzin je uvek u fuel railu pod pritiskom. Dalje, cuo sam da obican venturi moze da se napravi dobro da automatski uvek pali na benzin pa prebacuje na plin kada se ugreje ili vec na neki rpm kada je u pitanju EFI masina. Onda dalje cuo sam da se CHECK ENGINE lampica pali zasto sto kod lose ugradnje venturija "majstori" ne koriste emulator benzinckih brizgaljki vec ostavljaju vas ECU da primeti da brizgaljke ne rade. Isto kao i signal sa lambda sonde, i on se mora provuci kroz neki emulator, koji usput radi i nekakvo podesavanje doziranja u toku voznje preko zatvorene petlje e to meni nije jasno jer ja uopste nemam lambda sondu...

Ne vidim kako bi venturi moga da bude sranje, jer on prakticno nema nikakve veze sa vasim ubrizgavanjem. Ako stavite venturi na EFI to je gotovo isto kao i karburatorska masina. Jedino sto vas ECU jos radi je podesavanje paljenja a to nema veze ni sa cim osim sa onim senzorima za temperaturu i GMT. Samo da se nebi palila lampica mora se pobrinuti preko tih nekih uredjaja za emulaciju lambda signala i brizgaljki. Kao sto se stavlja na sisteme sa karburatorom, tako moze da ide i na EFI, jedini problem bi bio to sto je kuciste filtera plasticno i izlozeno eventualnim detonacijama, ali ni tih detonacija nebi smelo biti ako je sve uradjeno propisno i paljenje dobro radi.

Pogledajte sta pise na Rasicevom sajtu:

Lovato

- Venturi sistem 250 € u dinarskoj protiv vrednost za popularna vozilaZastava (Yugo, 128 i 101), strani karburatorski motori od 270€, mono (singl) point ubrizgavanje od 310€, multi-point od 340€."

Kao sto vidite ovde se pominje obican venturi u izvedbi (ocigledno razlicitoj za karb i efi dok su i cene drugacije) za multipoint!

Isto tako iznad stoji:

Sekvencijalno ubrizgavanje gasa je obavezan sistem za ugradnju u sve EURO3 i EURO4 motore, kao i za motore sa plastičnom usisnom granom iz ranijih generacija.

A znamo svi da Yugo iako ima multipoint, nije ni EURO3 ni EURO4 vec EURO2 a nema ni plasticnu usisnu granu... E sad, ja sam svestan da je sekvent mnogo bolji, a Rasic je jedan od najizvikanijih majstora u drzavi (on i Dora), nebi se sigurno sa venturijem na EFI-u zaewavali da to bas nista ne valja... Koje su prednosti sekventa? Manja potrosnja stabilniji rad i manji gubitak snage?
CyberianIce
CyberianIce
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 433
Godina : 39
Lokacija : Apatin
Datum upisa : 05.08.2010

http://www.hackthissite.org/user/view/CyberianIce

Nazad na vrh Ići dole

Autogas i EFI Empty Re: Autogas i EFI

Počalji od Pedja Pet 03 Sep 2010, 18:26

CyberianIce ::Onda dalje cuo sam da se CHECK ENGINE lampica pali zasto sto kod lose ugradnje venturija "majstori" ne koriste emulator benzinckih brizgaljki vec ostavljaju vas ECU da primeti da brizgaljke ne rade. Isto kao i signal sa lambda sonde, i on se mora provuci kroz neki emulator, koji usput radi i nekakvo podesavanje doziranja u toku voznje preko zatvorene petlje e to meni nije jasno jer ja uopste nemam lambda sondu...

Na Yugu 65 EFI sa Motronicom 3,1 sam imao emulator za brizgaljke i check lampica se palila ponekad, uglavnom pri ubrzanju i na visim obrtajima. Plin je bio venturi.

Na lambda sondu nije bio povezan ovaj emulator, pretpostavljam da se to koristi samo za sekvent.
Pedja
Pedja
SOHC 1116ccm EFI 63ks

Broj poruka : 1848
Godina : 35
Lokacija : Zrenjanin-Novi Sad
Datum upisa : 05.03.2008

https://zafc.forumsr.com

Nazad na vrh Ići dole

Autogas i EFI Empty Re: Autogas i EFI

Počalji od YUgisa Pet 03 Sep 2010, 18:30

Zaista se necu raspravljati oko ugradnje plina, napisao sam ono sto sam imao. Vi stavite venturi i uzivajte, jer cim razmisljate o tome, sigurno ce te biti i zadovoljni sa njime makar kako radio jer "stedite"...

Da vam docaram ovu rabotu venturija na EFIju, to je kao kad hocete da jebete a da vam neudje...

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61517
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Autogas i EFI Empty Re: Autogas i EFI

Počalji od CyberianIce Pet 03 Sep 2010, 19:49

YUgisa ::Zaista se necu raspravljati oko ugradnje plina, napisao sam ono sto sam imao. Vi stavite venturi i uzivajte, jer cim razmisljate o tome, sigurno ce te biti i zadovoljni sa njime makar kako radio jer "stedite"...

Da vam docaram ovu rabotu venturija na EFIju, to je kao kad hocete da jebete a da vam neudje...

Vidi druze, ti trebas meni da objasnis kakva je razlika imedju karba sa venturijem i efi-ja sa venturijem. Ili jednostavnije da mi objasnis kakva je razlika izmedju karba sa sekventom i efi-ja sa sekventom posto sekvent moze da se ugradjuje i na karburatorske masine bez problema, nije nikakvo mudro slovo napraviti 4 rupe na usisnoj grani, uvrnuti injectore, sondu za temperaturu i lambda sondu cak i na karburatorsku masinu... Kada posmatras samo plinski deo instalacije i zanemaris koji sistem za snabdevanje benzinom je tu, onda prakticno nema nikakve razlike? Naravno samo da dodam, ovo se odnosi na atmosferske masine, jer ako imas turbo, onda nemas vakuma u usisnoj grani vec pritisak i tu je jedino sekvent moguc.

A to da ce nesto automatski da kontrolise prelazak sa jednog goriva na drugo moguce je samo na EFI masinama (nevezano da li imate sekvent ili venturi) jer je tamo benzin spreman pod pritiskom u fuel railu i ne treba cekati da se solja napunu ili isprazni. Inace taj nekakav lambda kontrol koji se stavlja na efi sa venturijem bi trebalo da radi podesavanje kolicine plina koji motor moze da usisa, to je patent dva dana mladji od isusovog magareta, izbunari malo pod "Lovato LOV U", to mene interesuje sta je i kako radi.

Svestan sam prednosti i mana i jednog i drugog, ali kazem ti da nisam nikada do danas cuo da je iko ugradio sekvent na efi pa necu ni ja, pa me interesuje kod ovih sto nisu to uradili, kako im se ponasa taj LPG, gde su ugradjivali, kako izgleda instalacija, koliko kosta, da li su iskusili detonacije, da li im je kuciste filtera jos u komadu i tako...
CyberianIce
CyberianIce
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 433
Godina : 39
Lokacija : Apatin
Datum upisa : 05.08.2010

http://www.hackthissite.org/user/view/CyberianIce

Nazad na vrh Ići dole

Autogas i EFI Empty Re: Autogas i EFI

Počalji od YUgisa Pet 03 Sep 2010, 20:11

Ja sam ti lepo objasnio vec iznad kakava je razlika, EFI ne koristi venturi efekat... I da bi ga ti stvorio za plin, moras da redukujes usis EFIja sto znaci, nece da valja za rad na benzinu... A venturi efekat treba stvoriti da bi se stvorila sto veca razlika pritisaka u usisu da motor zaista i uvuce taj plin u motor i da ne dolazi do detonacija u usisu... A sekvent kao i EFI sa benzinom, ubrizgava samo odredjenu potrebnu kolicinu plina koja je potrebna motoru i to blizu glave i samim tim se iskljucuje mogucnost detonacije, jer nema viska plina kao kod venturi efekta gde se cela usisna grana puni plinom... Zato je sekvent obavezan na plasticnoj ususnoj grani... A to za euro norme je jedna totalno druga prica... Venturi i sekvent u ekoloskom smislu je kao i porediti karb sa EFIjem... Sa sekventom kao i sa EFIjem je lakse neke ekoloske norme ispuniti... Narano, sad ce te vi reci sagorevanje na plin je cistije od benzina pa ce se ta ekoloska norma benzinskog motora poboljsati koriscenjem plina ali to je sada vec toliko diskutabilna tema u koju ja zaista vec nemam volje da zalazim...

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61517
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Autogas i EFI Empty Re: Autogas i EFI

Počalji od CyberianIce Pet 03 Sep 2010, 21:44

To nije diskutabilna tema jer iako gas ima manju emisiju stetnih gasova, ima i drugacije kriterijume za ocenjivanje iste u odnosu na benzin... A to sa venturi efektom mi nije jasno ama bas nikako. Vec sam ti rekao vakuumski efekat radi isto i na karbu i na EFI-u, to je TURBO ono gde ne radi taj efekat. Ako smanjis usis (a on se smanjuje samom primenom miksera/mesaca ispred leptira) pojacaces vakum u usisu i vise ce se plina usisavati, i to kad se sve dobro nasteluje onda nema problema sa tim, radi isto kao i na karburatoru osim te razlike sto je na karbu najcesce vodoravan sistem a plin je tezi od vazduha i rekto gde moze da dodje do filtera i napravi tamo detonaciju. A ono sto je ostalo u grani ne pravi probleme ako paljenje radi kako treba. I to sto na benizu nece raditi kako treba jer smo mu smanjili usis, to i jeste poenta, to mene ni ne interesuje, bitno je samo da upali na benzin i kraj balade.

EDIT: CHECK ENGINE lampica zna da se upali ako dodje do detonacije u usisnoj grani jer apsolutni podpritisak tada ode u qrac, lampica izbacuje kod 33, o tome sam vec govorio. Nista alarmantno, ECU zadrzava rezim rada i ne poziva rezervne mape.
CyberianIce
CyberianIce
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 433
Godina : 39
Lokacija : Apatin
Datum upisa : 05.08.2010

http://www.hackthissite.org/user/view/CyberianIce

Nazad na vrh Ići dole

Autogas i EFI Empty Re: Autogas i EFI

Počalji od YUgisa Sub 04 Sep 2010, 06:31

CyberianIce ::Ja mislim da su stabilnost u radu na svim obrtajima, potrosnja i linearnost isporuke snage najlepse stvari kod EFI-ja i da se one moraju odrzavati u toku tuniranja, i mislim da one bivaju narusene ovim nekim prepravkama.

Za nekoga ko to zahteva kod tuninga, prilicno to pobijas kada treba detjunirati...

I ja sam vec zaista sve rekao na temu plina... Rekao sam i da ako vec razmisljas o ugradnji, sigurno ce ti se dopasti i da neradi nikako samo da ide na plin sto si potrvrdio i sam sa porukom iznad, i rekao sam u drugoj temi o plinu kako ce da radi i sta sve treba uraditi da bi radio na plin nekako kad vec nece na benzin... Tako da ti sada mogu samo zazeleti srecu i da se sit navozas na plin...

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61517
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Autogas i EFI Empty Re: Autogas i EFI

Počalji od darko.su84 Sub 04 Sep 2010, 13:24

Ima sekvent i jeftinije sada, drug je stavio u golfa 4 za 550 eura
darko.su84
darko.su84
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 262
Godina : 39
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 02.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Autogas i EFI Empty Re: Autogas i EFI

Počalji od flash_back Sub 04 Sep 2010, 14:16

Lovato

- Venturi sistem 250 € u dinarskoj protiv vrednost za popularna vozilaZastava (Yugo, 128 i 101), strani karburatorski motori od 270€, mono (singl) point ubrizgavanje od 310€, multi-point od 340€."

nemam vremena da sve citam, samo mala prepravka ako moze Cheers

lovato je oko 80+ "€ u dinarskoj protiv vrednost", ostalo su ruke Very Happy idite na zrenjaniski put iz pravca BG-a, imate par kilometara kasnije (ako se dobro secam) sa desne strane prodavnicu pa bolje pokupujte sta treba, maznite im alat i 160+ € ostaje za dalje budzenje Smile

---

da neko ne lupi gde je onih 10 € Laughing pa ode za gorivo Cheers

flash_back
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 162
Godina : 37
Lokacija : BG
Datum upisa : 27.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Autogas i EFI Empty Re: Autogas i EFI

Počalji od flash_back Sub 04 Sep 2010, 14:22

YUgisa ::Zaista se necu raspravljati oko ugradnje plina, napisao sam ono sto sam imao. Vi stavite venturi i uzivajte, jer cim razmisljate o tome, sigurno ce te biti i zadovoljni sa njime makar kako radio jer "stedite"...

ja sam na prvom jugicu 45 imao plin, samo nije bio lepo nastelovan, jeo oko 9 po gradu... kad sam ga odvrnuo mnogo lepse je vukao, tako da tu po meni nema kompromisa Very Happy

samo sto je i plin bolji za motor + ulje manje gubi viskoznost tako da se nesto ipak dobije i ako se gubi 10% u proseku na snazi (kad je barem odvrnut do daske Laughing )

flash_back
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 162
Godina : 37
Lokacija : BG
Datum upisa : 27.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Autogas i EFI Empty Re: Autogas i EFI

Počalji od YUgisa Sub 04 Sep 2010, 14:29

Ja bih samo hteo da pitam, taj viskozitet koji se gubi vise na benzin, jel neko to izmerio zaista koliko to motoru koristi sto se manje gubi voznjom na plin? Tj jel neko moze da kaze da je redovnim odrzavanjem jedno vozilo na benzin recimo proslo 200.000km do generalku a da isti takav tip vozila sa istim takvim odrzavanjem samo sto se vozilo na plin preslo vise km od onog pogonjenog benzinom?

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61517
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Autogas i EFI Empty Re: Autogas i EFI

Počalji od flash_back Sub 04 Sep 2010, 16:15

vidi, viskozitet - nas beznin je uzasno prljav i polako dospeva i do ulja.. npr: u nemackoj se ulje menja na 10-15.000 km a kod nas je preporucljivo na svakih 5.000 km Smile

e sada, fazon ti je u tome (da nasi nemaju rafineriju za plin Laughing sala) da plin (koji je na fazi butana i propana \\ zavisi od godsnjeg doba) mnogo cistije sagoreva i ne prlja ulje ja mislim ni 50% kao benzin, a i to je mozda puno!

znaci radi se o cistijem sagorevanju i viskozitet ostaje mnogo vise ocuvan Wink

flash_back
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 162
Godina : 37
Lokacija : BG
Datum upisa : 27.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Autogas i EFI Empty Re: Autogas i EFI

Počalji od flash_back Sub 04 Sep 2010, 16:20

Ja bih samo hteo da pitam, taj viskozitet koji se gubi vise na benzin, jel neko to izmerio zaista koliko to motoru koristi sto se manje gubi voznjom na plin? Tj jel neko moze da kaze da je redovnim odrzavanjem jedno vozilo na benzin recimo proslo 200.000km do generalku a da isti takav tip vozila sa istim takvim odrzavanjem samo sto se vozilo na plin preslo vise km od onog pogonjenog benzinom?

e sad sam ukapirao pitanje Very Happy redovnim odrzavanje, ulje je najbitnije, znaci da se kod nas menja na svakih 5.000km ne bi trebalo da bude neke bitnije razlike...

jedino sto gas malo (kad dugo vozis na njemu) "otromi" motor pa je preporucljivo da se malo nagazi na otvorenom da se razrade ventili itd..

zna to jedan saobracajac kako se radi, uhvatio me na medaku kad je jugo vristao u krivini sa isljucenja sa auto puta Laughing

---

edit Very Happy

Tj jel neko moze da kaze da je redovnim odrzavanjem jedno vozilo na benzin recimo proslo 200.000km do generalku a da isti takav tip vozila sa istim takvim odrzavanjem samo sto se vozilo na plin preslo vise km od onog pogonjenog benzinom?

e to ti druze manje vise ne zavisi od goriva vec od nacina voznje Cheers ja sam imao odlican sistem na yugicu 45, trosio je oko 1l ulja na 250km tako da je viskozitet uvek bio na zavidnom nivou Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

flash_back
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 162
Godina : 37
Lokacija : BG
Datum upisa : 27.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Autogas i EFI Empty Re: Autogas i EFI

Počalji od YUgisa Sub 04 Sep 2010, 16:56

Ono sto ti sada kazes, u nekoj teoriji plin manje prlja ulje od benzina ali to u realnosti ne mozes da osetis Wink Sto je onda totalno nebitna stvar, posto tako nesto po samog korisnika ne utice nikako...

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61517
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Autogas i EFI Empty Re: Autogas i EFI

Počalji od flash_back Sub 04 Sep 2010, 17:43

kako ne bitna, ako na BMB ne menjas ulje na 5.000km na zastavi motor ce da prosvira mnogo pre nego na gasu...

doduse benzin malo i podmazuje tu nesto ali to u poredjenju sa gubljenjem viskoznosti je zanemarljivo!!!

flash_back
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 162
Godina : 37
Lokacija : BG
Datum upisa : 27.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Autogas i EFI Empty Re: Autogas i EFI

Počalji od YUgisa Sub 04 Sep 2010, 17:53

Pa ja ti lepo kazem da mi kazes da li neko ima neki konkretan primer da to brze gubljenje viskoznosti utice na sam motor? Ili je to custa teorija o tome da to kao produzava trajanje ulja tj motora kao i ono da u Yuga ni slucajno ne treba BMB benzin jer odu ventili...

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61517
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Autogas i EFI Empty Re: Autogas i EFI

Počalji od flash_back Sub 04 Sep 2010, 18:25

a u yugisa iznenadio si me 'Cool'

YUgisa ::...da to brze gubljenje viskoznosti utice na sam motor?

vidi, ovo je brate mili osnovna stvar, usled trenja dolazi do habanja elemenata itd.. to nikako ne valja Very Happy e sada, ulje je tu za stiti elemente "jedne od drugih" a viskoznost je osnovna funkcija ulja, bez njega ne bi presao ma ni 100m Wink

YUgisa ::Ili je to custa teorija o tome da to kao produzava trajanje ulja tj motora kao i ono da u Yuga ni slucajno ne treba BMB benzin jer odu ventili...

ma u juga guraj sve zivo od benzina, samo mislim da ti bas na gasu ventili malo pre prosviraju jer je suva mesavina ali da ga j... ako sam u pravu Very Happy

flash_back
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 162
Godina : 37
Lokacija : BG
Datum upisa : 27.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Autogas i EFI Empty Re: Autogas i EFI

Počalji od YUgisa Sub 04 Sep 2010, 18:30

Ne kazem ti ja da mi objasnjavas kako gubljenje viskoznoti ulja utice na motor (to znam i ja) nego da mi das jedan dokaz, neki test ili nesto gde se lepo vidi da jedan motor duze traje kad se vozi na plin nego isti takav kad se vozi na benzin usled toga sto se voznjom na plin manje gubi viskoznost ulja... Jer ovako je to samo jedna ne dokazana teorija...

Znaci plin vs benzin, to ti meni objasni a ne to kako utice gubitak viskoznosti na motor...

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61517
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Autogas i EFI Empty Re: Autogas i EFI

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu