Testiranje izvršnih elemenata [tutorijal]

Ići dole

Testiranje izvršnih elemenata [tutorijal] Empty Testiranje izvršnih elemenata [tutorijal]

Počalji od CyberianIce Ned 29 Avg 2010, 13:20

Jos jedan fantastican set dijagnostickih rutina koji dolazi sa BOSCH Motronic sistemima koji su ugradjivani u zastavina vozila je set instrukcija za testiranje izvrsnih elemenata. Na zalost, ovde ce biti reci o pozivanju ovih testova na samo na sistemu MP3.1 (koji ja na moju srecu imam) jer sam do sada ovu proceduru obavljao samo na njemu i nemam prakticna iskustva kako ovo funkcionise sa MP4.6.

1. Sta podrazumeva test izvršnih elemenata?

Test izvrsnih elemenata predstavlja integrisan sistem za testiranje kljucnih uredjaja na sistemu za ubrizgavanje. Iako su ovim originalno obuhvaceni samo elementi koji se ticu rada motora na benzin, moguce je testiranje i podesivaca praznog hoda koje moze biti bitno i za motor koji radi na auto gas. BOSCH Motronic MP3.1 ima integrisane rutine za testiranje tri podsistema i to su:

1. Test elektrobrizgaljki (dizni) za benzin
2. Test podesivaca praznog hoda
3. Test podsistema za provodjenje benzinskih isparenja (TEV)

Testiranje se obavlja tako sto se ECU-u poslje instrukcija za pobudu pojedinacnih podsistema tako da on salje navedenim uredjajima signal kao da je motor u pogonu a nama omogucava da posmatramo njihov rad kako bi sto brze otkrili neispravnosti u koliko ih ima.

2. Sta vam je potrebno?

Potrebno nam je isto ono sto nam treba i za iscitavanje gresaka metodom blink koda. Znaci alat je u sustini jedan najobicniji taster koji moze izgledati kako zelite. Ovog puta je sasvim dovoljno jedno parcence zice cca 5 cm da posluzi samo kao kratkospojnik ili spajalica koja provodi sturju moze da posluzi jer niste obavezni da se nalazite u kabini dok dajete pobudu (bas nasuprot, vase prisustvo se trazi ispod haube Very Happy). Osim ovoga potrebno je samo malo strpljenja.

3. Opsti uslovi

Testiranje izvrsnih elemenata se radi kada je kljuc u kontakt bravi u polizaju kontakt, a motor ugasen. Bitna stvar je ispravno napajanje ECU-a, akumulator mora biti pun, i napajanje upravljacke jedinice mora da ima +12V. Takodje je neophodno da je ECU ispravan. O merama bezbednosti nemam valjda sta da vam pricam, morate i sami da se cuvate. DOBRO POVEDITE RACUNA STA GOD DA RADILI, DA NI POD TACKOM RAZNO NE OBRNETE KLEME (+ i -) NA AKUMULATORU JER BI TO DOVELO DO UNISTENJA ECU-a, iako ne znam zasto bi ovog puta neko cackao te kleme (to se radi jednino kod brisanja gresaka). BTW za stetu koju eventualno napravite ja ne snosim nikakvu odgovornost, ovaj tutorijal dat je cisto u edukativne svrhe.

4. Procedura

Da bi pobudili test ispravnosti izvrsnih elemenata potrebno je da uradite sledece:

1. Otvoriti haubu, pronaci dijagnosticki port (motorni prostor, pozarni zid, sredina) otvoriti poklopac i prespojiti pinove 1 i 4 (dva krajnja pina na portu) sa kratkospojnikom ili tasterom.
2. Ako ste koristili kratkospojnik, onda ga ostavite ubodenog i tek nakon toga okrenete kljuc u polozaj "kontakt". Ako koristite taster onda ga pritisnete i dok ga drzite pritisnutog okrenete kljuc u polozaj "kontakt". Nakon sto ste dali kontakt, drzite taster (kratkospojnik) jos cca 4 sekudne pritisnut tek nakon toga ga pustate. Ovim se racunaru salje komanda da pozove rutine za testiranje izvrsnih elemenata.
3. Posto je ovde opisana metoda koja se koristi sa ugasenim motorom (koja ima smisla za razliku od one druge), nakon otpustanja tastera (uklanjanja kratkospojnika), potrebno je jos jedanput poslati pobudu, odnosno staviti ga nazad za cca 4 sekunde (ili pritisnuti taster ponovo za 4 sekunde). Ovim se racunaru prosledjuje komanda da zapocne prvi test, on izlistava kod 91 sto znaci da je prvi test test elektrobrizgaljki poceo.

Test elektrobrizgaljki:
Racunar za to vreme salje impulse elektrobrizgaljkama u intervalu od 1 sekudne. Dok se ovo desava, vi morate da registrujete zvuk (tik-tak) koji dolazi od elektrobrizgaljki. Metoda koju savetuje servisna knjizica je da se prvo skinu konektori sa sve 4 brizgaljke i da se zatim vracaju samo po jedan istovremeno kako bi osluskivali kuckanje koje dolazi od nje i uverili se da svaka posebno radi (ili kako bi identifikovali mucak sto pre metodom eliminacije), slicno kao kada proveravate koja svecica ne radi samo obrnuto. Ovo je jako preporucljivo jer kada od 4 dizne samo 3 kuckaju, vi nikada necete moci prepoznati koja "cuti". Nastojte da ovaj test traje sto je krace moguce, jer benzin se u fuel rail-u nalazi pod pritiskom i ubrizgava se sve vreme dok dizne kuckaju. Ja sam se sa ovim zezao sigurno sat vremena, ali sam pre toga skinuo cregvo koje dovodi benzin na fuel rail kako bi ispustio pritisak da ne posaljem taj benzin u usisni kolektor. To bi mozda bilo najbolje da se bas tako pre testiranja i uradi, samo pazite da se ne isprskate kao ja ili da benzin ne prsne po vrucim delovima motora.

Test davaca praznog hoda:
Ako ste zavrsili sa elektrobrizgaljkama, ili vam trenutno nisu uopste interesantne, mozete pokrenuti sledeci test izgvrsnih elemenata tako sto ponovo date pobudu u trajanju od 4 sekunde sa onim tasterom ili kratkospojnikom. Kontrolna lampica CHECK ENGINE sada izlistava kod 92 i sledeci test je poceo. To je test podesivaca rada motora na minimumu. ECU salje signal "vmax" i "vmin" sto davacu praznog hoda salje komande u intervalima od 1 sekunde. Sto dalje znaci da ce ovaj naizmenicno da se otvara do maksimuma i zatvara na minimum svake sekudne. Ovo je poprilicno bucno, i treba da se cuje tik-tak zvuk koji dolazi sa davaca praznog hoda.

Test sistema za provodjenje benzinskih para TEV
Isto kao i malopre, dok davac praznog hoda jos kucka, ponovnom pobudom tasterom ili kratkospojnikom u trajanju od cca 4 sekunde, saljete komandu za sledeci test, a to je test TEV. Kontrolna lampica CHECK ENGINE izlistava kod 94 i ECU pocinje da salje komande za otvaranje TEV-a. Osluskivanjem mozemo da naslutimo da li i ovaj elemenat radi. Ako ga izgradimo napolje, mozemo sa sigurnoscu to da proverimo isto kao i za davac praznog hoda.

To bi bili svi testovi koje mozete da pokrecete, ako ponovo date pobudu krenuce opet elektrobrizgaljke iz pocetka, ako skinete kontakt prekidate testiranje.

Postoji jos jedna odlicna metoda koja omogucava testiranje benzinske pumpe i sistema za razvod goriva sto je najcesci problem sa ovim sistemima, ali za to je potrebno imati trokraki manometar, prespajati rele benzinske pumpe (sto moze biti opasno) tako da o ovome nece biti reci dok neko ne pokaze posebno interesovanje za to.
CyberianIce
CyberianIce
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 433
Godina : 39
Lokacija : Apatin
Datum upisa : 05.08.2010

http://www.hackthissite.org/user/view/CyberianIce

Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu