Punjenje amortizera, dimenzije i lakoca motanja volana u zavisnosti od lezaja u solji i letve

+4
testudio
Pedja
Miljan
Buly
8 posters

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Ići dole

Punjenje amortizera, dimenzije i lakoca motanja volana u zavisnosti od lezaja u solji i letve Empty Punjenje amortizera, dimenzije i lakoca motanja volana u zavisnosti od lezaja u solji i letve

Počalji od Buly Pet 07 Mar 2008, 00:15

Doslo vreme da se menjaju amortizeri na kecu.Do sada su bili tu tvrdo punjeni amorti koji u krivini drze ko blesavi,ali zato na najmanju neravninu prorade vam bubrezi i to dobro.Cuo sam se sa NUNOM iz Kragujevca i on rece da vidi da napravimo neku varijantu malo vise za grad.Sada sta predlazete na koliko da idu opruge,a na koliko gibanj.Sada su opruge 37 cm,a gibanj 16 cm.Ja sam mislio da prednji karaj ipak ode jos malo dole za jedno 2cm.
Jos nesto da li je moguce staviti na keca one kako ih zovu iglicaste lezajeve sto idu izmedju amortizera i solje na jugu,MNOGO se lakse okrece volan.

Buly
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 24
Godina : 35
Lokacija : Cacak-Beograd
Datum upisa : 06.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Punjenje amortizera, dimenzije i lakoca motanja volana u zavisnosti od lezaja u solji i letve Empty Re: Punjenje amortizera, dimenzije i lakoca motanja volana u zavisnosti od lezaja u solji i letve

Počalji od Miljan Pet 07 Mar 2008, 00:32

Nikad nisam to rasturao, ali koliko sam video, svuda su ti lezajevi iglicasti i oni ne uticu mnogo na tezinu volana.
Na tezinu utice podesenost zupcaste letve, i to se uglavnom kod svih razlikuje Laughing kod mene ide relativno lako, probao sam neke i sa mnogo tezim volanom, a i sa laksim (doduse Y45, mozda je lakse zbog manjeg motora).

Miljan
SOHC 1581ccm 88ks

Broj poruka : 9432
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Punjenje amortizera, dimenzije i lakoca motanja volana u zavisnosti od lezaja u solji i letve Empty Re: Punjenje amortizera, dimenzije i lakoca motanja volana u zavisnosti od lezaja u solji i letve

Počalji od Pedja Pet 07 Mar 2008, 00:38

Ja nemam pojma kako mi je podesen, ali znam da opusteno mogu da skrecem jednom rukom (proveravao sam, nemam servo Laughing ). Imam mali volan, ali mi nije logicno da zbog toga ide lakse. A imam 1300cm3.
Inace, to je Yugo sa "najlaksim" volanom koji sam ja probao. Kad vozim kevin Tempo 1.1, to je bildovanje podlaktica, kao da vozim FAP. Very Happy
Sad sam malo otisao u off, covek pita za opruge i gibanj, a ja hvalim svojih 67 konja... Necu vise.
Pedja
Pedja
SOHC 1116ccm EFI 63ks

Broj poruka : 1848
Godina : 35
Lokacija : Zrenjanin-Novi Sad
Datum upisa : 05.03.2008

https://zafc.forumsr.com

Nazad na vrh Ići dole

Punjenje amortizera, dimenzije i lakoca motanja volana u zavisnosti od lezaja u solji i letve Empty Re: Punjenje amortizera, dimenzije i lakoca motanja volana u zavisnosti od lezaja u solji i letve

Počalji od Miljan Pet 07 Mar 2008, 00:53

Ja sam se iznenadio skoro kad sam prao auto, i jednom rukom lagano smotam volan sa jednog kraja skroz na drugi, da bi oprao lepo plastike ispod krila. U voznji se svaki lako mota, tako da tu i ne moze da se oceni tacno.

Haha, secam se kad se drugar ubacio da Yugo na kome je polagao ima SERVO volan. Laughing

Miljan
SOHC 1581ccm 88ks

Broj poruka : 9432
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Punjenje amortizera, dimenzije i lakoca motanja volana u zavisnosti od lezaja u solji i letve Empty Re: Punjenje amortizera, dimenzije i lakoca motanja volana u zavisnosti od lezaja u solji i letve

Počalji od Pedja Pet 07 Mar 2008, 01:01

I Yugo In na kom sam se ja obucavao i polagao se motao izuzuetno lako. Valjda su ga razradili oni jadni kandidati. Very Happy
Da se malo vratim na temu: kako se podesava zupcasta letva, tj.lakoca okretanja? Ima li negativnih posledica ako podesim na lakse ili ne smeta?
Pedja
Pedja
SOHC 1116ccm EFI 63ks

Broj poruka : 1848
Godina : 35
Lokacija : Zrenjanin-Novi Sad
Datum upisa : 05.03.2008

https://zafc.forumsr.com

Nazad na vrh Ići dole

Punjenje amortizera, dimenzije i lakoca motanja volana u zavisnosti od lezaja u solji i letve Empty Re: Punjenje amortizera, dimenzije i lakoca motanja volana u zavisnosti od lezaja u solji i letve

Počalji od Miljan Pet 07 Mar 2008, 12:47

Podesava se zazor plocicama, na mestu gde se nalazi pogonski zupcanik. Ako je suvise veliki zazor, bice lufta u volanu.

Miljan
SOHC 1581ccm 88ks

Broj poruka : 9432
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Punjenje amortizera, dimenzije i lakoca motanja volana u zavisnosti od lezaja u solji i letve Empty Re: Punjenje amortizera, dimenzije i lakoca motanja volana u zavisnosti od lezaja u solji i letve

Počalji od testudio Pon 18 Jan 2010, 21:44

Jel neko probao AB amortizere i kkao su se ponasali?
testudio
testudio
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 10
Godina : 36
Lokacija : Tetovo, Makedonija
Datum upisa : 15.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Punjenje amortizera, dimenzije i lakoca motanja volana u zavisnosti od lezaja u solji i letve Empty Re: Punjenje amortizera, dimenzije i lakoca motanja volana u zavisnosti od lezaja u solji i letve

Počalji od valsorimkaran Uto 05 Okt 2010, 00:10

BILSTEIN - B6 SPORT
katalsoski broj za fiat/zastavu 128 je 004680
gde moze da se nadje kod nas? i koja je cena za par.
koje opruge je upariti sa njim?

valsorimkaran
valsorimkaran
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 205
Godina : 35
Lokacija : Novi Sad
Datum upisa : 02.10.2010

https://www.facebook.com/valsorimkaran

Nazad na vrh Ići dole

Punjenje amortizera, dimenzije i lakoca motanja volana u zavisnosti od lezaja u solji i letve Empty Re: Punjenje amortizera, dimenzije i lakoca motanja volana u zavisnosti od lezaja u solji i letve

Počalji od YUgisa Uto 05 Okt 2010, 09:23

Gde si ti nasao taj broj? Posto sam ja naleteo na neki BILSTEIN katalog, i najslicnije sto lici Yugu sam nasao UNO i TIPO, za 128micu nisam nigde nasao... A sad nisam siguran da li odgovara od una i tipa? A gde moze da se nadje, pa probaj u nekim prodavnicama koje su vise specijalizovane za narudzbe umesto da drze gotovu robu Wink Mislim, barem bih ja tamo potrazio Wink a vise ti ne mogu pomoci Wink Mozda se neko javi pa te uputi vise Wink

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61530
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Punjenje amortizera, dimenzije i lakoca motanja volana u zavisnosti od lezaja u solji i letve Empty Re: Punjenje amortizera, dimenzije i lakoca motanja volana u zavisnosti od lezaja u solji i letve

Počalji od valsorimkaran Uto 05 Okt 2010, 13:30

ovo je bas na online sajtu Bilstein nema za klasicnu 128 icu nego samo za 1.3 Sport. Smile
valsorimkaran
valsorimkaran
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 205
Godina : 35
Lokacija : Novi Sad
Datum upisa : 02.10.2010

https://www.facebook.com/valsorimkaran

Nazad na vrh Ići dole

Punjenje amortizera, dimenzije i lakoca motanja volana u zavisnosti od lezaja u solji i letve Empty Re: Punjenje amortizera, dimenzije i lakoca motanja volana u zavisnosti od lezaja u solji i letve

Počalji od Miljan Uto 05 Okt 2010, 16:28

Nema veze od Una i Tipa, totalno drugaciji.

Miljan
SOHC 1581ccm 88ks

Broj poruka : 9432
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Punjenje amortizera, dimenzije i lakoca motanja volana u zavisnosti od lezaja u solji i letve Empty Re: Punjenje amortizera, dimenzije i lakoca motanja volana u zavisnosti od lezaja u solji i letve

Počalji od djzecky Sub 20 Nov 2010, 13:11

Ljudi pomazite ako ikako znate!
Od kog auta da uzmem prednje amortizere da pasu na moj Ritmo ZFA138?
Po katalogu Monroe i Kayaba amorti za Ritmo i Z101 nisu isti,a ja sam zadnje stavio bas od z101 i to je to. Ne bih na blef da pljunem pare za prednje i posle da ne mogu da ih montiram.
Koja je uopste konkretna razlika u prednjim amortima za Yuga,101 i Floridu?
djzecky
djzecky
SOHC 1116ccm 55ks

Broj poruka : 1098
Godina : 40
Lokacija : Backa Topola
Datum upisa : 13.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

Punjenje amortizera, dimenzije i lakoca motanja volana u zavisnosti od lezaja u solji i letve Empty Re: Punjenje amortizera, dimenzije i lakoca motanja volana u zavisnosti od lezaja u solji i letve

Počalji od valsorimkaran Sub 20 Nov 2010, 13:20

Razlika je u dizina i to jako mala,mislim da ce miljan da da konkretne mere,ako zna a verujem da zna Smile inace nema ralike, usi(tamo gde se amortizer kaci na glavcinu,sa dva srafa) su iste ... Wink e sad kakvi su kod Ritma prednji stvarno ne znam..
valsorimkaran
valsorimkaran
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 205
Godina : 35
Lokacija : Novi Sad
Datum upisa : 02.10.2010

https://www.facebook.com/valsorimkaran

Nazad na vrh Ići dole

Punjenje amortizera, dimenzije i lakoca motanja volana u zavisnosti od lezaja u solji i letve Empty Re: Punjenje amortizera, dimenzije i lakoca motanja volana u zavisnosti od lezaja u solji i letve

Počalji od Miljan Sub 20 Nov 2010, 13:28

Zadnji jesu isti, a prednji nisu.
Za Floridu su najduzi, za Yugo kraci, a za 101/128 najkraci. Ja mislim da pasuju od 101 prednji, jer su solje iste, samo proveri dole kacenje na rukavac.

Miljan
SOHC 1581ccm 88ks

Broj poruka : 9432
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Punjenje amortizera, dimenzije i lakoca motanja volana u zavisnosti od lezaja u solji i letve Empty Re: Punjenje amortizera, dimenzije i lakoca motanja volana u zavisnosti od lezaja u solji i letve

Počalji od YUgisa Sub 20 Nov 2010, 13:37

Ako ti ista pomaze, mogu ja da ti pozajmim moje prednje amortizere od Yuga sto imam visak pa mozes da ih uporedis sa svojima Wink EDIT: Mogu i da ih razmerim pa da ti dam crtez sa dimenzijama pa da izmeris kod sebe kako je i da li pase Wink

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61530
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Punjenje amortizera, dimenzije i lakoca motanja volana u zavisnosti od lezaja u solji i letve Empty Re: Punjenje amortizera, dimenzije i lakoca motanja volana u zavisnosti od lezaja u solji i letve

Počalji od djzecky Sub 20 Nov 2010, 13:44

Kacenje na rukavac je isti kao i kod Yuga/101 mislim da sam merio jednom raspon izmedju srafova.Gore kod solje imaju 3 srafa, kao kod z101 http://webcat-services.zf.com/se230_image/0032DL026.gif
Izgleda da cu morati na blef da narucim amorte za Z101 pa sta mi bog da.
Ako je tako minimalna razlika zasto su onda prednji amorti za Floridu skoro duplo skuplji?
YUgisa kada budes imao vremena izmeri molim te
djzecky
djzecky
SOHC 1116ccm 55ks

Broj poruka : 1098
Godina : 40
Lokacija : Backa Topola
Datum upisa : 13.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

Punjenje amortizera, dimenzije i lakoca motanja volana u zavisnosti od lezaja u solji i letve Empty Re: Punjenje amortizera, dimenzije i lakoca motanja volana u zavisnosti od lezaja u solji i letve

Počalji od YUgisa Sub 20 Nov 2010, 13:54

Evo, cim jedem izaci cu napolje pa cu da razmerim Wink Hahahaha odes u warner i uzmes amortizer (sigurno imaju u skaldistu) i razmeris i onda im se zahvalis i odes drugde da narucis Laughing Tako ja radim Laughing

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61530
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Punjenje amortizera, dimenzije i lakoca motanja volana u zavisnosti od lezaja u solji i letve Empty Re: Punjenje amortizera, dimenzije i lakoca motanja volana u zavisnosti od lezaja u solji i letve

Počalji od Miljan Sub 20 Nov 2010, 14:08

Verovatno je duplo skuplji zato sto je to srpski Mercedes, vozilo uspeha. Laughing

Ja gde god sam gledao, cena je skoro ista, mozda par stotina din. razlika.

Miljan
SOHC 1581ccm 88ks

Broj poruka : 9432
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Punjenje amortizera, dimenzije i lakoca motanja volana u zavisnosti od lezaja u solji i letve Empty Re: Punjenje amortizera, dimenzije i lakoca motanja volana u zavisnosti od lezaja u solji i letve

Počalji od djzecky Sub 20 Nov 2010, 14:11

Ma to sam i hteo ali ovi kod mene u radnji to nemaju, nego samo po narudzbi Mad k`o da trazim za Breru a ne za z101.
Da idem do Su samo da bi premerio amort i nije mi bas isplativo a i auto mi je kod limara vec nedelju dana.
djzecky
djzecky
SOHC 1116ccm 55ks

Broj poruka : 1098
Godina : 40
Lokacija : Backa Topola
Datum upisa : 13.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

Punjenje amortizera, dimenzije i lakoca motanja volana u zavisnosti od lezaja u solji i letve Empty Re: Punjenje amortizera, dimenzije i lakoca motanja volana u zavisnosti od lezaja u solji i letve

Počalji od YUgisa Sub 20 Nov 2010, 15:07

E ovako, dimenzije Very Happy Dosta je dugacak, odprilike 3 prsta je izmedju dve rupe a odprilike je 25 prstiju dugacak Very Happy hahaha zafkavam se, evo dimenzija Very Happy

osovinski rupe su na razmaku od 48mm, ako ti nesto znaci, rupe su osovinski od sredina tela amortizera udaljene oko 42mm.

Platforma (mereno sa donje strane tamo gde je najnizi deo gde dolazi pocetak opruge) do gornje rupe za sraf (osovinski) je 17cm okruglo.

Od platforme (sada mereno od gore ali isto u tom najnizem delu gde pocinje opruga) do vrha tela amortizera je 14cm i 3mm.

Osovina je dugacka 18cm kad se izvuce Wink

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61530
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Punjenje amortizera, dimenzije i lakoca motanja volana u zavisnosti od lezaja u solji i letve Empty Re: Punjenje amortizera, dimenzije i lakoca motanja volana u zavisnosti od lezaja u solji i letve

Počalji od djzecky Sub 20 Nov 2010, 15:41

Hahaha pretpostavljam da nije rec o noznim prstima...ja krenuo da citam i mislim se- ovaj skroz poludeo,kakva 2-3 prsta Laughing
Hvala na trudu , jesam te dobro razumeo
Punjenje amortizera, dimenzije i lakoca motanja volana u zavisnosti od lezaja u solji i letve Amortizerzayugamere
djzecky
djzecky
SOHC 1116ccm 55ks

Broj poruka : 1098
Godina : 40
Lokacija : Backa Topola
Datum upisa : 13.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

Punjenje amortizera, dimenzije i lakoca motanja volana u zavisnosti od lezaja u solji i letve Empty Re: Punjenje amortizera, dimenzije i lakoca motanja volana u zavisnosti od lezaja u solji i letve

Počalji od YUgisa Sub 20 Nov 2010, 15:53

Jeste, tako je Wink Hehehehe ma znas mene, uvek raspolozen za zafkanciju Very Happy

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61530
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Punjenje amortizera, dimenzije i lakoca motanja volana u zavisnosti od lezaja u solji i letve Empty Re: Punjenje amortizera, dimenzije i lakoca motanja volana u zavisnosti od lezaja u solji i letve

Počalji od bratislavbelic Ned 12 Apr 2015, 08:11

Dotrajali su mi amortizeri, a kako nisam uspeo da pronađem odgovor, postaviću pitanje ovde.
Zanima me da li neko ima iskustva sa "servisom" amortizera. U "servis" se pretpostavljam računa punjenje novim uljem i nadam se da se pregledaju svi delovi i zamene neispravni ( otvara se amort).. U NS postoje servisi koji se time bave i daju garanciju od gogdinu dana. Ima li neko iskustva sa tako nečim?
bratislavbelic
bratislavbelic
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 65
Godina : 52
Lokacija : Novi Sad/Bačsky Petrovec
Datum upisa : 30.07.2013

Nazad na vrh Ići dole

Punjenje amortizera, dimenzije i lakoca motanja volana u zavisnosti od lezaja u solji i letve Empty Re: Punjenje amortizera, dimenzije i lakoca motanja volana u zavisnosti od lezaja u solji i letve

Počalji od YUgisa Ned 12 Apr 2015, 16:04

Mislim da to nema nikakvog smisla. Problem kod amortizera je sto:
1. Vremenom se osteti semering pa curi ulje...
2. Osteti se karika ili semering ventila pa ima lufta
3. Diskovi ventila dobiju zamor materijala pa izgube silu
4. Potrosi se osovina/klip amortizera pa curi ulje, dobije luft normalan u odnosu na osovinu.
5. Potrosi se teflonski klizac u kucistu koji sluzi za centriranje osovine amortizera, problem kao i prethodni.
6. Dva amortizera na istoj osovini retko kad jednako propadnu


Sta je problem sa reparacijom, pa to sto se moze naci za 5-10e je obicno samo punjenje novim guscim uljem... Sem ako se amortizer prethodno nije ispraznio od silnog curenja, nece se nista dobiti sem tvrdjeg amortizera koji ce opet ubrzo da procuri, dva amortizera opet nece jednako funkcionisati a razlika od preko 10% se smatra u svetu nebezbednom pa cak i da je jedan 100% ispravan... Neki imaju semeringe, ali da imaju sve ovo sto sam ja naveo i da zamene i da imaju dyno za amortizera da sve to potvrde da adekvatno funkcionise mislim da ce tesko da se nadje (a ima i da kosta), mada vecina nasih ljudi nisu ni zainteresovani kako to radi, bitno da je "bolje" nego pre ako malo kosta...

Novi amortizeri nisu tako skupi ako nisu od poznatih proizvodjaca kao sto su Monroe i Sachs, problem kod novih amortizera je sto smo mi zemlja kopija i znj klase amortizera (zvanican uvoznik nije nikakva garancija)... Tako da cak i novi amortizer moze da bude potpuno sranje, kopije znaju da budu gore i od propalih amortizera... Sto znaci da je pitanje srece ili kupovina/ugradnja kod nekog servisa koji ima "treskalicu" za amortizere koji ce potvrditi odmah da je to kako treba...

Poenta price je da za koju god opciju da se odlucis, mozes i ne moras biti zadovoljan na kraju sa njom... Zavisi od tvojih ocekivanja.

Neki su ljudi zadovoljni sa nekim stvarima koje ja ne bih nikad stavio na auto, a i suprotno, ima ljudi koji nikad ne bi stavili to sa cime sam ja zadovoljan Wink

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61530
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Punjenje amortizera, dimenzije i lakoca motanja volana u zavisnosti od lezaja u solji i letve Empty Re: Punjenje amortizera, dimenzije i lakoca motanja volana u zavisnosti od lezaja u solji i letve

Počalji od bratislavbelic Ned 12 Apr 2015, 19:56

Dosta navedenog sam bio svestan i znam otprilike kako amort izgleda iznutra, zato sam i napisao ono o kontroli stanja delova. Meni za sada ne curi ulje, ali je auto izgubio stabilnost koju je imao. Amorti vrše neku funkciju, ali je majstor konstatovao da su gotovi. Pretpostavljam da je nešto od 2 do 5 ( sa jugišine liste) propalo i sad je samo pitanje kada će skroz otići (zadnji deo skoro pa se drži samo na gibnju). Probleme sa nabavkom novih amorta sam čitao ovde, a i svestan sam i sam svega što si naveo ( kineske mi nude po ceni koja je niža od remontovanog). Konkretno, u jednom servisu u NS su mi telefonom rekli da cena remonta sva 4 amorta sa uslugom (ruke), košta 8.000,00. Nove u prodavnici mogu da nabavim po ceni nekih 6.300,00 do 7.200,00 + ugradnja. Za obe varijante dobijam garanciju. Zanimalo me je da li je neko tako nešto (remontovane) montirao na auto i kakva su mu iskustva. Ja nisam spreman nešto puno da izdvajam za održavanje 10 god. starog auta, a novi nažalost ne mogu da kupim (ne proizvodi se više), tako da pokušavam da sračunam neku najbolju srednju varijantu.
bratislavbelic
bratislavbelic
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 65
Godina : 52
Lokacija : Novi Sad/Bačsky Petrovec
Datum upisa : 30.07.2013

Nazad na vrh Ići dole

Punjenje amortizera, dimenzije i lakoca motanja volana u zavisnosti od lezaja u solji i letve Empty Re: Punjenje amortizera, dimenzije i lakoca motanja volana u zavisnosti od lezaja u solji i letve

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu