Poboljsavanje aerodinamike na zastavinim vozilima

+7
Bohoc
DRAZEN92
maljchik
staracstol
Pedja
zeleni macak
YUgisa
11 posters

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Ići dole

Poboljsavanje aerodinamike na zastavinim vozilima Empty Poboljsavanje aerodinamike na zastavinim vozilima

Počalji od YUgisa Ned 28 Jun 2009, 21:05

Ajd ne neverujem da ce neko bas biti zainteresovan za ovu temu, al ajd da pitam, sta mislite, sta bi se moglo i isplatilo odraditi na Zastavinim vozilima da bi se poboljsala aerodinamika? Gledao sam neku reportazu za opel Insigniu gde su i vec sasvim solidnu aerodinamiku poboljsali spustanjem za 1cm i stavljanjem plasticnih panela ispod kola... Pa ajd logicno, kod Yuga se najlakse moze poboljsati aerodinamika spustanjem... Tu verujem da se dobije neko poboljsanje, ali sta bi jos moglo da se uradi? Sta mislite o postavljanju sus-pleha ispod motora? Eventuialno pravljenje panela od poliestera za ispod vozila? Predpostavljam da bi se sa ovim smanjilo sum ispod kola a i mozda bi se dobilo nesto veca max brzina...

Sta mislite o ovome? Sta bi vi jos odradili?

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61531
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Poboljsavanje aerodinamike na zastavinim vozilima Empty Re: Poboljsavanje aerodinamike na zastavinim vozilima

Počalji od zeleni macak Ned 28 Jun 2009, 21:28

Ja nista ne bi uradio jugo je zaostao auto u vremenu i prostoru pa po meni nema tu sta popravjati jer nema toga sto ce njegov kockasti oblik dovesti do nekakve bolje aerodinamike .
zeleni macak
zeleni macak
SOHC 1116ccm EFI 63ks

Broj poruka : 1994
Lokacija : Backa Topola
Datum upisa : 08.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Poboljsavanje aerodinamike na zastavinim vozilima Empty Re: Poboljsavanje aerodinamike na zastavinim vozilima

Počalji od YUgisa Ned 28 Jun 2009, 21:47

Pa istina da je zaostao sa aerodinamikom, ali nije on ni tako los, cini mi se da ima aerodinmicki koeficijent od 0.38 (Yugo sa starim branicima) sto je vecinom zasluga malih dimenzija... Odprilike taj koeficijent imaju neki malo veci automobili tj neke limuzine... Mada opet bas zasto je i losija, moze se popraviti, jel nesto lose je lakse popraviti nego nesto sto je dobro Wink

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61531
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Poboljsavanje aerodinamike na zastavinim vozilima Empty Re: Poboljsavanje aerodinamike na zastavinim vozilima

Počalji od Pedja Pon 06 Jul 2009, 05:16

Uuuu, na Yugovoj aerodinamici se moze puno uraditi, pazi kad skines tanku lajsnu na vratima i stavis deblju, znas koliko se poboljsa aerodinamika, mislis da ce poleteti. Laughing

Salu na stranu, sumnjam da se tu moze nesto promeniti. Osnovne ivice su mu takve da tesko da moze da se nesto postigne. Sva novija kola imaju nekako zaobljen prednji deo, a yugo kockast, soferka je pod visokim uglom, nije ni malo ukosena ka stranama... Ideje poput spojlera i to ne verujem da daju ista. A i ne znam koliko nam je bitna aerodinamika, sumnjam da ce vecina nas voziti Yuga preko 200km/h (i preko 150), jedino ako si mislio zbog potrosnje, mada i to... batali. Wink
Pedja
Pedja
SOHC 1116ccm EFI 63ks

Broj poruka : 1848
Godina : 35
Lokacija : Zrenjanin-Novi Sad
Datum upisa : 05.03.2008

https://zafc.forumsr.com

Nazad na vrh Ići dole

Poboljsavanje aerodinamike na zastavinim vozilima Empty Re: Poboljsavanje aerodinamike na zastavinim vozilima

Počalji od YUgisa Pon 06 Jul 2009, 07:47

Kao nemaju veze spojleri, pa jesi li gledao Yuga GTI i CUP? Very Happy GTI ima male proreze na braniku a ovaj CUP ima bas ogromne otvore a i ima spojler na gepeku Very Happy Pa ja neplaniram preko 200 ali tu do 170 bih voleo da naguram Very Happy Ali nisam mislio sad u pravcu nekih poboljsavanja performansi, nego svi se bune na sumove i buku od aerodinamike koja bi se mozda mogla samnjiti...

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61531
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Poboljsavanje aerodinamike na zastavinim vozilima Empty Re: Poboljsavanje aerodinamike na zastavinim vozilima

Počalji od Pedja Pon 06 Jul 2009, 20:36

Pazi da ti spojelri na GTI i CUP-u povecavaju aerodinamiku. Rolling Na GTI prorezi sluze kao za hladjenje kocnica, a na Cupu isto verovatno da se bolje hlade i kocnice i motor, a spojler na gepeku da pomaze, sumnjam. Wink

Pa i zbog sumova da hoces da je poboljsas, ne znam koliko bi postigao... Ako zelis tisinu, uradi kvalitetno auspuh i stavi zvucnu izolaciju i uzivaj. Very Happy
Pedja
Pedja
SOHC 1116ccm EFI 63ks

Broj poruka : 1848
Godina : 35
Lokacija : Zrenjanin-Novi Sad
Datum upisa : 05.03.2008

https://zafc.forumsr.com

Nazad na vrh Ići dole

Poboljsavanje aerodinamike na zastavinim vozilima Empty Re: Poboljsavanje aerodinamike na zastavinim vozilima

Počalji od YUgisa Uto 07 Jul 2009, 23:01

Isklerno, mene sem aerodinamike nista drugo nezanima, za zvuk me nikad nije interesovalo, nego reko mozda bi bio neko zainteresovan za to... Wink

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61531
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Poboljsavanje aerodinamike na zastavinim vozilima Empty Re: Poboljsavanje aerodinamike na zastavinim vozilima

Počalji od zeleni macak Sre 08 Jul 2009, 15:30

Pa svi smo zainteresovani za to Wink ali treba pogledati istini u oci Sad Wink
zeleni macak
zeleni macak
SOHC 1116ccm EFI 63ks

Broj poruka : 1994
Lokacija : Backa Topola
Datum upisa : 08.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Poboljsavanje aerodinamike na zastavinim vozilima Empty Re: Poboljsavanje aerodinamike na zastavinim vozilima

Počalji od staracstol Pet 12 Feb 2010, 01:08

Uzas koja ne informisanost i kakvo polivanje predrasudama. Djentlmen, proucite temu o kojoj polivate i vazno se ismevate. Cak i ona slova na gumama mogu da izmene aero dinamiku vozila (kao sto je Opel bolno ukapirao pokusavajuci da postigne ciljani koeficijent otpora na onim eko verzijama) a kamoli spojleri. U "srecna" vremena ljubavi medj Arapima i Hristijanima se govorilo da otpor vazduha postoji vec od 1km/h ali da se na njega ne obraca paznja do 140km/h jer je gorivo jeftino pa usteda cesto iznosi koliko i ulaganje u "aerodinamizaciju" vozila. Ljubav prodje, gorivo ode sky high pa se i proizvodjaci trgli i poceli da rade na tome ozbiljnije. Koliko je bitna silueta vozila, isto (ako ne i vise) su bitni detalji tipa kvake, maska hladnjaka, lajsne itd. U pravu je Yugisha kad konstatuje da se tu moze nesto uraditi, koliko bi se dobilo zavisi od toga sta bi se tacno radilo a merenje nam nije dostupno. Znaci, pre nego sto dajete sud o Jugovom obliku, zaostalosti i sl, svi prvo u masinsku po osnove pa Googlajte malo Opel i Volvo jer su ljudi kulturno objavili svoja testiranja da se malo zgranete.
@Yugisha: Yugisha brate, hvalim ti napore na osavremenjivanju ljubljene nam legende ali imaj na umu da zbog nemogucnosti da izvrsis precizne kalkulacije mozes imati samo neke ogranicene uspehe jer postoje neki osnovni postulati aerodinamike kojima ces se voditi ali djavo je po obicaju u detaljima. Jedno je sigurno, da nema kvaka, brisaca, retrovizora i da ima ravan pod, auto bi bio mnogo "dinamicniji " nego sto je sad.Dakle, da li ce auto biti brzi ako odradis gore pomenute zeze? Pa, verovatno (ako se nisi katastrofalno oglusio o osnovne postulate) ali koliko je pravo pitanje. Uglavnom, ako ces se ti bolje osecati jer si to odradio, onda nek si mu poboljsao "dinamiku" i citavih 0,5%, malo ga utisao i sl, na dobitku si. Zrno po zrno...
staracstol
staracstol
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 18
Godina : 52
Lokacija : Novi Sad
Datum upisa : 04.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Poboljsavanje aerodinamike na zastavinim vozilima Empty Re: Poboljsavanje aerodinamike na zastavinim vozilima

Počalji od YUgisa Pet 12 Feb 2010, 11:53

Drago mi je sa neko javio u vezi ove teme posle duzeg vremena Wink

Znam da mogucnost merenja dobitaka/gubitaka sa prepravkama nije dostupna, ali ipak smatram da bi neke stvari mogle da se ucine i mozda i ustanove neke prednosti kroz merenje peformansi ili makar subjektivnog oscaja ponasanja vozila...

Ono za sta sam ja jos uvek mnogo zainteresovan je pravljenje totalno ravnog poda i spustanje... Posto cak i kod savremenih vozila (koja se svakako projektuju da budu sto aerodinamicnija) ove dve stavke mnogo donose na poboljsanju, onda verujem da bi kod Yuga dovelo do poboljsanja, mozda ne u smislu neke vece max brzine ili boljeg ubrzanja, al barem u smanjenju "lebdenja" pri vecim brzinama...

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61531
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Poboljsavanje aerodinamike na zastavinim vozilima Empty Re: Poboljsavanje aerodinamike na zastavinim vozilima

Počalji od maljchik Pon 15 Feb 2010, 14:09

Zanimljiva tema. Smatram da je problem u samoj konstrukciji juga te samim tim se javlja i problem ravnog poda. Trebalo bi dosta prepravki i opet to nebi bilo to. Smanjenjem otpora sa ravnim podom javili bi se novi problemi.
Merenje otpora se vrsi u aerotunelima i jako je skupo ili je izvodljivo na maketama.
maljchik
maljchik
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 65
Lokacija : KV
Datum upisa : 13.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Poboljsavanje aerodinamike na zastavinim vozilima Empty Re: Poboljsavanje aerodinamike na zastavinim vozilima

Počalji od YUgisa Pon 15 Feb 2010, 15:44

Koji problemi bi se javili?

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61531
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Poboljsavanje aerodinamike na zastavinim vozilima Empty Re: Poboljsavanje aerodinamike na zastavinim vozilima

Počalji od maljchik Pon 15 Feb 2010, 16:05

Recimo gde bi bio smesten auspuh? Cemu ravnanje poda ako auspuh ostaje se donje strane? Mislim da se aerodinamika nebi nesto posebno smanjila navedenim postupkom. Opstrujavanje vazduha ide sa svih strana automobila.
Heheheh po aerodinamici uglasti aeroprofili su namenjeni za nadzvucne brzine letenja ali ostri uglasti aero profili Laughing Ja vozim YUGA i voleo bih da mogu da odradim na njemu sve i svasta ili neke stvari mislim da nemaju efekta. Nezelim da omalovazavam vasu temu ali bih voleo da mi kazete kako bi ste resili ravnanje poda?
maljchik
maljchik
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 65
Lokacija : KV
Datum upisa : 13.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Poboljsavanje aerodinamike na zastavinim vozilima Empty Re: Poboljsavanje aerodinamike na zastavinim vozilima

Počalji od YUgisa Pon 15 Feb 2010, 16:45

Ni na stranim automobilima auspuh se ne poravnava... Paneli idu oko njega... Wink

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61531
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Poboljsavanje aerodinamike na zastavinim vozilima Empty Re: Poboljsavanje aerodinamike na zastavinim vozilima

Počalji od maljchik Pon 15 Feb 2010, 17:32

E vidiš, ako bi se panelima obložio i auspuh morala bi da se radi i termo izolacije jer bi došlo do grejanja samog poda a i reyervoara sa gorivom. Samim tim morali bi da se prave i otvori za zamenu delova ili sklopova. a sve tp povećava masu automobila.
maljchik
maljchik
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 65
Lokacija : KV
Datum upisa : 13.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Poboljsavanje aerodinamike na zastavinim vozilima Empty Re: Poboljsavanje aerodinamike na zastavinim vozilima

Počalji od YUgisa Pon 15 Feb 2010, 17:44

Ne ne ne, nismo se razumeli, paneli idu oko njega tako da auspuh i dalje viri... Wink Barem ja jos nisam video da su kod nekog auta sa prednjim pogonom prekrili i auspuh (ako auspuh ide skroz do nazad)...

A mpze da se pricvrsti sa par srafova... A sto se tice mase, ja sam mislio praviti od poliestera, i oko 1m kvadratni moze da se napravi da bude tezak oko 800 grama do 1kg... Cak i lakse... A sad uzmi da ugrubo, ispod kabine kad postavljas to je neka povrsina od 140x250cm, to je nekih 3.5m kvadratnih, znaci ispalo bi oko 3kg...

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61531
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Poboljsavanje aerodinamike na zastavinim vozilima Empty Re: Poboljsavanje aerodinamike na zastavinim vozilima

Počalji od maljchik Pon 15 Feb 2010, 18:58

Neznam. Pokušaj pa ćeš nam reći kako je uspela modofikacija? Very Happy
maljchik
maljchik
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 65
Lokacija : KV
Datum upisa : 13.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Poboljsavanje aerodinamike na zastavinim vozilima Empty Re: Poboljsavanje aerodinamike na zastavinim vozilima

Počalji od YUgisa Pon 15 Feb 2010, 19:06

Pa probacu kada budem radio komplet auto, e sad pitanje je kad ce to biti...

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61531
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Poboljsavanje aerodinamike na zastavinim vozilima Empty Re: Poboljsavanje aerodinamike na zastavinim vozilima

Počalji od DRAZEN92 Pon 15 Feb 2010, 19:48

Smatram da bi ravnanje poda bila dobra stvar koliko zbog aero dinamike toliko zbog zastite poda i mislim da bi se smanjilo trunjenje auta jer nebi imalo gde da se zadrzava prljavstina i voda..
Tako da bih to bila dobra stvar da se odradi...

A sto se tice onih sitnica sto je neko napisao, znaci Yugisa kad se zelis trkati poskidas brisace ,retrovizore i ostalo i mozda ti bas to malo bude do znacaja Wink
DRAZEN92
DRAZEN92
OHV 1295ccm 61ks

Broj poruka : 793
Godina : 31
Lokacija : Subotica (Djurdjin)
Datum upisa : 11.01.2009

https://www.facebook.com/drazen.dulic

Nazad na vrh Ići dole

Poboljsavanje aerodinamike na zastavinim vozilima Empty Re: Poboljsavanje aerodinamike na zastavinim vozilima

Počalji od YUgisa Pon 15 Feb 2010, 19:58

Pa na trke koje bih ja isao, aerodinamika je manje vise skoro pa nebitna Wink

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61531
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Poboljsavanje aerodinamike na zastavinim vozilima Empty Re: Poboljsavanje aerodinamike na zastavinim vozilima

Počalji od maljchik Uto 16 Feb 2010, 16:30

da nebi ulazila voda i prljavština taj deo mora hermetički da bude zatvoren.

Mislim da bi postavljanje dve horizontalne repne povrđšine sa aviona povećalo aerodinamičnost naših automobila
Laughing Laughing Laughing Pricam ti pricu
maljchik
maljchik
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 65
Lokacija : KV
Datum upisa : 13.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Poboljsavanje aerodinamike na zastavinim vozilima Empty Re: Poboljsavanje aerodinamike na zastavinim vozilima

Počalji od Bohoc Uto 16 Feb 2010, 19:41

totalno nepotrebna muka oko yuga,kao macak sto je rekao treba pogledati istini u oci.
sumovi su normalni kod svih auta tu igra izolacija najvecu ulogu kao i sam kvalitet izrade auta.
e sad tu neki ravni pod i te sitnice ajde bre koi ce ti to majke ti? bacanje para za nista,ajd da vozis neki reli ili brdo pa ajd ali neka ulicna zujalica ili jos gore auto za svaki dan nepada mi napamet nikakva aerodinamika.
to nije za yuga.
e da da dodam oces mozda preko 200 pa da ima neki efekat? Very Happy
Bohoc
Bohoc
SOHC 1116ccm EFI 63ks

Broj poruka : 1877
Datum upisa : 30.10.2008

Nazad na vrh Ići dole

Poboljsavanje aerodinamike na zastavinim vozilima Empty Re: Poboljsavanje aerodinamike na zastavinim vozilima

Počalji od staracstol Sub 20 Feb 2010, 17:02

@YUgisha: ne znam da li si primetio ali svi znaju sto slova. Nemoj da te skenjaju, jer da je po njihovom jos uvek bi se pogonili parom. Nemoj slucajno da bi nesto menjao na kolima vec ih vrati u specifikaciju sa prvog ikad napravljenog crteza, to je prava stvar. Ostavi sve kako jeste jer ces onda moci da cvilis i kukas kako nista ne valja i kako si ti zrtva svega toga. Nemoj nista ni pokusavati da radis vec odma trazi razloge iz kojih to ne vredi ili ne treba. Kakva demagogija, uzas, pa nama ne treba vazdusni tunel, ima ovde "strucnjaka" koji vec sve znaju. Ovaj forum mi je nahvaljen kao tehnicki potkovan i kao mesto za ljude od tehnike sa sirokim pogledima. To jos nisam uspeo da primetim. Nadam se da je to samo u ovoj temi.
staracstol
staracstol
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 18
Godina : 52
Lokacija : Novi Sad
Datum upisa : 04.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Poboljsavanje aerodinamike na zastavinim vozilima Empty Re: Poboljsavanje aerodinamike na zastavinim vozilima

Počalji od YUgisa Sub 20 Feb 2010, 17:33

Bohoc: Necu 200 ali bih da probam 170km/h

staracstol: Da ti iskreno kazem, vec jedno odredjeno vreme ja licno neslusam nicije negativne komentare... Ono sto ja zelim, ja cu uciniti nekad, ja mogu samo da poslusam neciji savet oko izrade toga, a oko toga da li je to dobra ideja ili ne, necu se razmisljati... Naucio sam da moras nesto da probas da bi znao da je to ok ili ne... Tako da ravan pod ce biti odradjen sigurno...

A sto se tice foruma (iako ovo ne govorim zato sto sam ja tu administrator), forum jeste otvoren za svakog i svacije misljenje, ali se trazi odredjeno ponasanje i kultura...

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61531
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Poboljsavanje aerodinamike na zastavinim vozilima Empty Re: Poboljsavanje aerodinamike na zastavinim vozilima

Počalji od Aki91 Sub 20 Feb 2010, 22:06

Ja sam cuo da neki koji se trkaju sa kolima na drag trkama oni skidaju retrovizore,sad ne znam kolko ce to poboljsati aerodinamiku ali predpostavljam da nece mnogo.
Aki91
Aki91
SOHC 1116ccm 55ks

Broj poruka : 1117
Godina : 32
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 07.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Poboljsavanje aerodinamike na zastavinim vozilima Empty Re: Poboljsavanje aerodinamike na zastavinim vozilima

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu