SAT Plus test kocnica (peti cilindar/korektor/regulator kocione sile na zadnjim tockovima)

3 posters

Ići dole

SAT Plus test kocnica (peti cilindar/korektor/regulator kocione sile na zadnjim tockovima) Empty SAT Plus test kocnica (peti cilindar/korektor/regulator kocione sile na zadnjim tockovima)

Počalji od YUgisa Čet 18 Feb 2021, 13:55

Jeste stari snimak, ali uvek zaboravim da ga okacim i hteo sam da ga prokomentarisem bas iz razloga sto je "neslavno prosla" Zastava 101 u njemu...


Oni koji ne zele da gledaju celu epizodu:
0:37 - upoznavanje sa nacinom testiranja i vozilima
11:00 - Prvi testovi sa vlasnicima vozila
12:30 - Z101 na testu
17:15 - Rezultati prvih testova i testovi profesionalnih vozaca (trenera)
26:25 - Razgovor sa vlasnikom Z101
38:58 - Zakljucak sa testa

Prvo sto mi je zapalo za oko su saveti za naglo kocenje koje su dali u emisiji tu negde posle tih prvih rezultata i testova sa trenerima, da se stiska kvacilo odmah nakon stiskanja kocnice, pri tako "velikim" brzinama to ne bih preporucio da se radi cak i kad je auto opremljen ABS sistemom, prvo zato sto naglo kocenje rasterecuje zadnji kraj vozila i menja balans auta i bez obzira sto oni kazu da je kocenje motorom manje izrazeno jer ce verovatno biti u nizim obrtajima jer se krecete na otvorenom, opet javlja se dodatno rasterecenje kada se stisne kvacilo i odvoji motor od pogonskih tockova i ne bih vec poremecen balans auta dodatno/istovremeno poremetio sa rasterecenjem i zbog odvajanja motora. Ako auto stabilno pocne da koci onda da se stisne kvacilo. Necu ulaziti sad potencijalno u to da li je neko sposoban ili ne u tom trenutku da presalta u nizi stepen prenosa i to ali definitivno u situaciji kako se ponela Z101 na testu ne bi bilo dobro ili je mozda cak i deo razloga za situaciju upravo totalni debalans auta.

Sto se tice Z101, pre svega necu ulaziti u to da li je to vozilo zaista tehnicki ispravno (amortizeri/vesanje, ostatak kocionog sistema), da li je zaista zatajo ili nije peti cilindar tj korektor/regulator kocione sile na zadnjim tockovima. Reci cu ono sto vidim na snimku i sto znam, a to je da je auto neadekvatno modifikovan i glavni krivac za nastao problem. Auto je dignut pozadi iznad fabricke visine verovatno zbog sleganja usled tovarenja, koliko znam imao je pre i one dodatne opruge za povecanje nosivosti, mada mi se na snimku cine da su ipak mozda demontirane koje bi ovaj problem jos povecale jer su napravljene da povecaju krutost uz dodatno izdizanje auta iznad fabricke visine.  Jednostavno je sva masa vozila prebacena na prednje tockove, zadnji amortizeri su previse izvuceni i kada se naglo zakoci masa se dodatno prebacuje napred, a pozadi jer vesanje nema odgovarajuci hod bukvalno se tockovi odvajaju od tla. Takodje ovako izdizanje zadnjice suzava trag tockova usled geometrije zadnjeg vesanja (smanjuje trakciju u odnosu na prednje vesanje) i tera tockove ka plusu i smanjuje kontaktnu povrsinu (opet smanjenje trakcije) sto se vidi i na snimku (to je razlog zasto su fabricke specifikacije za nagibe pozadi toliko izrazene za negativan nagib, da bi pri naglom kocenju tockovi ostali barem na nuli). Za povecanje nosivosti puno je bolje staviti tvrdji gibanj i zadrzati visinu pribliznu fabrickom autu jer em sto ce biti stabilniji jer nije promenjena visina vozila em sto ispeglaniji gibanj ima manju tendeciju da izdigne karoseriju kada je rasterecen tj kad se masa sa zadnjih tockova prebaci napred. A kad se adekvatan gibanj stavi sa par listova razlicite duzine auto moze da ostane relativno udoban i slicno karateristikama fabrickog auta, a da ne kazem da postoje i drugi nacini za povecanje nosivosti koji pruzaju jednaku udobnot i cak i povecanu stabilnost auta u svim uslovima. Za odgovarajuci balans odnosno stabilnost auta, pozeljno je ako su opruge i gibanj slicne tvrdoce da bude maksimalno nazad bude visok koliko i napred kad se meri od ruba do gume odnosno centra tocka. Ako je gibanj tvrdji pozadi kao kod fabrickog auta onda bi trebalo da bude i nizi. Ali skoro nema slucaja gde je opravdano da nazad bude drasticnije visi u odnosu prednjicu.

Sto se tice korektora kocnice, slazem se da je bolna tacka ne zato sto je sistem los nego sto ga ljudi ne odrzavaju i sto usustini ne znaju ni kako treba. Sam korektor kao mehanizam nema tendeciju da zariba nista cesce nego sto zaribaju klipovi u klestima ili cilindri u dobosima. Moze da se desi, ali ako je propisano podesen i menja se kocina tecnost, to je svedeno na minimum. Sistem kad je adekvatno podesen aktivira korektor pri svakom kocenju i ne kako mnogi misle samo kada se stisne pedala do kraja, tako da ne moze da zariba od "nekoriscenja", ono sto se ne desava pri svakom kocenju je da poluga koriguje uticaj korektora. Drugo sistem se steluje u kom trenutku da ga poluga povezana sa desnom viljuskom aktivira korektor kocnice, samim tim pozeljno bi bilo u nekom periodu taj mehanizam podmazati. Normalno cak i adekvatno podesen sistem ne moze da odreaguje adekvatno ako je auto tehnicki neispravan u drugim vidovima oslanjanja odnosno kocnica. Tu jos uvek ostaje prica i da treba znati podesiti mehanizam i da potencijalno nekad mora i da se malo krivi poluga kako bi se postigla odgovarajuca sila na zadnjim tockovima, da hoce dovoljno, a ne prejako. Kad budem u prilici videcu da mozda slikam/snimim i opis kako nastelovati to.

Postoje naravno neki izuzetci, cesto kod doradjenih auta koji imaju sire gume i bolji trap pa je veca trakcija imaju problem da dobosi nemaju dovoljnu silu da blokiraju tockove pa se nekad korektor moze nastelovati na max i potencijalno onda moze nekad da zariba ali ko dodje do tog nivoa mozda bi trebao ipak da razmisli o zadnjim disk kocnicama.

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61539
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

SAT Plus test kocnica (peti cilindar/korektor/regulator kocione sile na zadnjim tockovima) Empty Re: SAT Plus test kocnica (peti cilindar/korektor/regulator kocione sile na zadnjim tockovima)

Počalji od VPetar Čet 18 Feb 2021, 15:04

Ti samo ne volis keceve Razz

Salu na stranu, meni je ovaj snimak kriminalan i jako mi je zao sto je neki ljubitelj Zastave to sebi dozvolio. Ovakav auto nije bezbedan za voznju i ne treba ti nikakav test ili tehnicki da to i pokaze. Meni je jugo bio prvi automobil i smatram da je normalno testirati svoje i mogucnosti auta na nekom neprometnom putu ili vecem parkingu. Radim to i sa novim autom koji vozim, cisto da vidim kako se ponasa auto u mogucim kriticnim situacijama i sta da ocekujem od njega. Sa ovakvim podizanjem i setanjem zadnjice mislim da se ne moze ocekivati nista dobro u naglim kocenjima i da to treba sto pre resavati. Nazalost, znam deo za tog vlasnika tj auto jer mu je Milos sa foruma pomagao oko odrzavanja i ne deluje mi uopste kao da bi on prihvatio tu kritiku na pravi nacin. Jednostavno, "stara tehnologija" moze da utice na duzi zaustavni put, ali da bude ovako nestabilan auto pri kocenju mislim da je cista posledica loseg stanja u kom je auto Smile
VPetar
VPetar
SOHC 1581ccm i.e 75ks

Broj poruka : 7282
Godina : 30
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 07.10.2013

Nazad na vrh Ići dole

SAT Plus test kocnica (peti cilindar/korektor/regulator kocione sile na zadnjim tockovima) Empty Re: SAT Plus test kocnica (peti cilindar/korektor/regulator kocione sile na zadnjim tockovima)

Počalji od YUgisa Čet 18 Feb 2021, 15:34

Isto sto sam ja tu rekao za nestabilnost auta sam ja njemu licno rekao putem drugog foruma i iako nisam ocekivao tj podrazumevao da mora da prihvati savet/kritiku, ocekivao sam barem razumevanje za drugaciju ideju. Ipak i pored detaljnog opisa i volje da se ukaze iskustvom i koliko toliko nekim konkretnim primerima dokaze da nije u pravu nastavio je da insistira na svojoj izvedbi i to objavio kao savet i za druge vlasnike:
http://www.autoslavia.com/wp-content/uploads/2017/05/stojadinov-kuvar-novica-markovic-pdf.pdf

Kraj stranice 7 i pocetak stranice 8. Temu o oprugama sam objasnio, a peglanje/sprengovanje gibnjeva grejanjem moze potencijalno da im promeni strukturu i da puknu lakse, a bez dodavanja dodatnih listova problem sleganja koji se desava kod 90% Zastava je nemoguce izbeci, a nije resenje izdizati auto preko propisane visine kako bi se kompromisno resilo sleganje.

Besmisleno je u celoj prici da se cela prica svela opet manje vise na pljuvanje Zastave i omalovazavanje nekih tehnickih resenja koja su se prakticno malo razlikovala na nekim drugim modelima auta cak i 90tim iako se tu prebacuje prica kako je 40 godina stara tehnologija (Panda mk1 ima vrlo slican kocioni sistem i proizvodila se do cini mi se 2003ce)... Nemanje servo kocnice na konkretnom autu (iako ih vecina voznih Zastava sada ima) nema uticaja na blokadu zadnjih tockova, samo na nacin koriscenja istih, nema uticaja ni na duzinu zaustavngo traga ako si sposoban dovoljno jako da stisnes pedalu kocnice, stari tip kocnica napred jeste relativno slab u smislu duzine zaustavnog puta ali opet kada je ispravan nema razlog za nejednako kocenje, podrazumeva nesto malo vise odrzavanja zbog izvedbe kizaca ali opet nista bitno za funkcionalnost u zaustavljanju auta.


Zaista je problem sto se neke tehnicke neispravnosti prihvataju kao karakteristika auta. Ceo kocioni sistem do poslednjeg srafa (po pitanju potrosnog materijala) moze da se zameni/remontuje u rangu za oko 150e u materijalu i to sa delovima prilicno razumnog kvaliteta i ne mogu da shvatim sto je to problem uloziti jednom u 10+ godina.

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61539
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

SAT Plus test kocnica (peti cilindar/korektor/regulator kocione sile na zadnjim tockovima) Empty Re: SAT Plus test kocnica (peti cilindar/korektor/regulator kocione sile na zadnjim tockovima)

Počalji od VPetar Čet 18 Feb 2021, 16:35

Nema tu puno diskusije, kod mene su bili ferodo paknovi stavljeni u dobos koji nije bio proveren koliko je potrosen, napred zastavin disk i valeo plocice, nazad amortizeri nula, napred su iscureli taj dan na stazi. Nazad 145 neka sava najjeftinija, napred 165 plasticne neke, ali nisu klizale na kocenju. Kociona tecnost nije menjana kod mene jedno 3 godine, a i ranije je pitanje. Znaci realno je da je skroz prosecno losa situacija, korektor nisam dirao kad je bio auto kod mene. U Kuli se ne postize nigde 100 km/h, ali ima sigurno 80km/h i nigde nije zanela zadnjica, a kao sto se moze videti iz prilozenog sve je kao stvoreno da se otkaci zadnjica. A nije. Koliko onda treba da bude lose da bi to bio toliki problem..
VPetar
VPetar
SOHC 1581ccm i.e 75ks

Broj poruka : 7282
Godina : 30
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 07.10.2013

Nazad na vrh Ići dole

SAT Plus test kocnica (peti cilindar/korektor/regulator kocione sile na zadnjim tockovima) Empty Re: SAT Plus test kocnica (peti cilindar/korektor/regulator kocione sile na zadnjim tockovima)

Počalji od junior45 Čet 18 Feb 2021, 16:48

Kula je druga prica,grub je asfalt i gume mnogo jace prijanjanje imaju,posto npr ja u kuli nemam problema sa zanosenjem,a u stvarnom svetu kad ima kojesta po putu hoce da se desi..ovog stojadina po pitanju trapa necu ni komentarisati,da je mogap digao bi ga jos 10cm nazad i u jos vece plusove otisao
junior45
junior45
DOHC 1995ccm i.e 139ks

Broj poruka : 34888
Godina : 33
Lokacija : Farkazdin-Zrenjanin
Datum upisa : 10.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

SAT Plus test kocnica (peti cilindar/korektor/regulator kocione sile na zadnjim tockovima) Empty Re: SAT Plus test kocnica (peti cilindar/korektor/regulator kocione sile na zadnjim tockovima)

Počalji od VPetar Čet 18 Feb 2021, 16:54

Ne verujem da je ogromna razlika u odnosu na asfalt na Navaku.
VPetar
VPetar
SOHC 1581ccm i.e 75ks

Broj poruka : 7282
Godina : 30
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 07.10.2013

Nazad na vrh Ići dole

SAT Plus test kocnica (peti cilindar/korektor/regulator kocione sile na zadnjim tockovima) Empty Re: SAT Plus test kocnica (peti cilindar/korektor/regulator kocione sile na zadnjim tockovima)

Počalji od junior45 Čet 18 Feb 2021, 17:16

Ja sam pricao za konkretno moj slucaj,a na kecu ako je st jos napred,pa pre ce tamic da se namesti da koci nego taj st da radi kako treba,nt i st ko 2 sveta
junior45
junior45
DOHC 1995ccm i.e 139ks

Broj poruka : 34888
Godina : 33
Lokacija : Farkazdin-Zrenjanin
Datum upisa : 10.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

SAT Plus test kocnica (peti cilindar/korektor/regulator kocione sile na zadnjim tockovima) Empty Re: SAT Plus test kocnica (peti cilindar/korektor/regulator kocione sile na zadnjim tockovima)

Počalji od YUgisa Pet 19 Feb 2021, 10:30

Vozio sam aute sa ST sistemom, jeste lose po duzini zaustavnog puta, kocis kao da vuces prikolicu u pretovaru, ali kad je ispravno i dalje koci pravo bez problema.

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61539
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

SAT Plus test kocnica (peti cilindar/korektor/regulator kocione sile na zadnjim tockovima) Empty Re: SAT Plus test kocnica (peti cilindar/korektor/regulator kocione sile na zadnjim tockovima)

Počalji od junior45 Pet 19 Feb 2021, 10:36

Sve sam menjao,diskove,plocice klesta remontovao creva menjao i nikad jednako nisu kocili,uvek je levi slabije kocio,tj nije slabo kocio nego kasnio pri srednjem kocenju,zablokira 3 a taj prednji levi nikad kako treba nije kocio
junior45
junior45
DOHC 1995ccm i.e 139ks

Broj poruka : 34888
Godina : 33
Lokacija : Farkazdin-Zrenjanin
Datum upisa : 10.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

SAT Plus test kocnica (peti cilindar/korektor/regulator kocione sile na zadnjim tockovima) Empty Re: SAT Plus test kocnica (peti cilindar/korektor/regulator kocione sile na zadnjim tockovima)

Počalji od YUgisa Pet 19 Feb 2021, 14:04

To sam imao i ja problem napred ono kad sam se smarao sa kocnicama, zavrsilo se sa tim da sam morao da zamenim klip (iako nista vidljivo nije bilo na njemu) i iz nekog razloga ne moze da se izluftira dok je na autu... Nego mora da se skine i okrene tako da je luftirnica najvisa tacka. I taj problem se javio kad sam stavljao zadnje disk kocnice, iako sam menjao ranije kocionu tecnost na mom autu, tada to nije bio problem xD

Istina kod ST mislim da je luftirnica i gore, kod mene je iz nekog razloga na levoj strani bocno kao kod NT, a na desnim klestima gore, iako su ista klesta Very Happy

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61539
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

SAT Plus test kocnica (peti cilindar/korektor/regulator kocione sile na zadnjim tockovima) Empty Re: SAT Plus test kocnica (peti cilindar/korektor/regulator kocione sile na zadnjim tockovima)

Počalji od junior45 Pet 19 Feb 2021, 14:51

Mozda je to i bilo ovde,al ja sam resio zamenom kompletnih kocnica napred na nt i to neke fiatove sa pande ili tako nesto
junior45
junior45
DOHC 1995ccm i.e 139ks

Broj poruka : 34888
Godina : 33
Lokacija : Farkazdin-Zrenjanin
Datum upisa : 10.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

SAT Plus test kocnica (peti cilindar/korektor/regulator kocione sile na zadnjim tockovima) Empty Re: SAT Plus test kocnica (peti cilindar/korektor/regulator kocione sile na zadnjim tockovima)

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu