Mastan motor

+2
YUgisa
strelok89
6 posters

Ići dole

Mastan motor Empty Mastan motor

Počalji od strelok89 Sub 09 Jan 2021, 12:58

Sve sam doterao u red, kao sto ste videli kroz silne poruke i teme.Jos je ostala kozmetika motora.
Problem je musav motor od ulja, posebno kada razgazim po autoputu,dobijem utisak da zbog pritiska izlazi ulje na sve strane.Konkretno u zoni donjeg dihtunga kartera i glave,dakle oko ampule,merne sipke za ulje,gde ulazi crevo u iberlauf...dok je gore oko dekla cisto kao suza.Ispod kartera mi je masno bilo posle voznje (gazenja) po autoputu 120kmh+,to su letela isparenja iz iberlaufa.
Snimak isparenja iberlaufa posle voznje koja je bila po kisi

Ne mogu da zakljucim odakle dolazi da li od ampule za ulje ili od creva sto je ustekano na iberlauf ili merne sipke.Dihtunzi pupme za gorivo su ok,prebrisao i suvi su.Da li jednostavno to mora da bude tako jer je to ipak jugo i negde ulje mora da propusti pose duzeg vremena kad je motor pod opterecenjem?


inace motor mi trosi jako malo ulja maksimalno 1l na 10000km.
Mastan motor Img_2026
Mastan motor Img_2025
Mastan motor Img_2024

Mastan motor Img_2027
strelok89
strelok89
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 426
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 24.02.2018

Nazad na vrh Ići dole

Mastan motor Empty Re: Mastan motor

Počalji od YUgisa Sub 09 Jan 2021, 14:03

Pa da bude 100% zaptiven i da nesto ne slici je jako tesko postici na Zastavi na duze staze, ali da bude toliko masno da izmedju dva menjanja ulja moze da se obrise krpom i da bude ok to vec moze Very Happy
Mastan motor Cam05910
Mastan motor P1040612

Ali u 90% slucajeva curi poklopac ventila, cep na njemu i cuti na samom crevo od ibera jer se od starosti i temperature skameni crevo pa probija iako je selnama stegnuto (mada cesto i fale selne), takodje nekad taj poklopac na bloku motora zna da slini gde izlazi iberlauf, to treba rastaviti, ocistiti i stegnuti propisano, na sraf treba da ide alu podloska ali moze da se stavi i bakarna, takodje tu je curenje oko razvodnika jer jako cesto fali dihtung koji tu ide i karter je ono verovatno najteze da se resi da ne curi...

Davac pritiska ulja kad curi onda obicno "piski" na spoju metala i plastike... Mozda masti ako nije propisano stegnut ali vecinom curi dosta na njemu posto je tamo ulje pod pritiskom jer je prakicno u glavnom uljnom vodu...


EDIT: Zna i da masti na gumici merne sipke, mada ne nesto puno ali moze da se stavi jedan O ring na tu gumicu pa da se poveca dihtovanje ili da se zameni gumica... Ili mozes oba uraditi i onda jos staviti i oprugu da ne izgubis sipku ako ti je dosadno hahahaha
Mastan motor P1070210



Poslednji izmenio YUgisa dana Sub 09 Jan 2021, 14:06, izmenjeno ukupno 1 puta

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61546
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Mastan motor Empty Re: Mastan motor

Počalji od junior45 Sub 09 Jan 2021, 14:06

Uglavnom pusta gumica na meracu,ako lako ispada kad gledas ulje verovatno je ona
junior45
junior45
DOHC 1995ccm i.e 139ks

Broj poruka : 34891
Godina : 33
Lokacija : Farkazdin-Zrenjanin
Datum upisa : 10.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

Mastan motor Empty Re: Mastan motor

Počalji od strelok89 Sub 09 Jan 2021, 14:37

Yugisha, na ove slike cu samo da se vratim u jazbinu i da kazem mjau.... Very Happy Kao lutka ti motor Smile

Poklopac ventila je suv,zamenio sam mu dihtung odavno i stavio plutani deblji Smile Samo je problem u zonama sa slike.Sto se tice dihtunga kartera mislim da tu pusta samo pri vecem opeterecenju kad ga cepam 120kmh pa navise na autoputu.A iberlauf mi dodatno zamasti od isparenja karter samo pri vecim brzinama.

Junor45, menjao sam gumicu na meracu jer se stara skamenila,jos pprosle godine,ali sudeci po tome da je to mala privreda vrv je i ta losa gumica iako je elasticnija.
strelok89
strelok89
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 426
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 24.02.2018

Nazad na vrh Ići dole

Mastan motor Empty Re: Mastan motor

Počalji od strelok89 Ned 10 Jan 2021, 19:46

Selna na crevu iberlaufa bilo olabavljeno, i to je zakrmacilo ceo motor, tako da sam resio problem nadam se Smile
strelok89
strelok89
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 426
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 24.02.2018

Nazad na vrh Ići dole

Mastan motor Empty Re: Mastan motor

Počalji od VPetar Pon 11 Jan 2021, 09:12

Ocisti kuciste svakako Smile
VPetar
VPetar
SOHC 1581ccm i.e 75ks

Broj poruka : 7282
Godina : 30
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 07.10.2013

Nazad na vrh Ići dole

Mastan motor Empty Re: Mastan motor

Počalji od Sultan Pon 11 Jan 2021, 10:57

Mozda bi mogao dobro da ga kompletno operes da nigde nema masnoce, ali detaljno, sve lepo, mozda ce videti da li i gde pusta ako negde pusta i curka...

Ja sam tako odradio, i zadovoljan sam jer je sve ok...

Kad je bio kupljen...to nikad prano i nije bilo...

Mastan motor DSC-0246

I posle sredjivanja, prvo sam prostor, a onda i motorche...

Mastan motor IMG-20180609-204751

Mastan motor IMG-20180905-by141845

Mastan motor IMG-20180906-175521

I to tako stoji, ne prlja se...menjana brava haube i posude antifriza i tecnosti za vetrobran

Mastan motor IMG_20190727_183844941

Mastan motor IMG_20190804_144935723

Naravno i ja sam mjau ...Yugi je pojasnio kako treba da izgleda motor i motorni prostor...
naklon


Poslednji izmenio Sultan dana Pon 11 Jan 2021, 11:06, izmenjeno ukupno 1 puta

_________________
_________________________________________________________________________________________

Balkan nije geografski pojam vec mentalni pravac u psihologiji
Sultan
Sultan
SOHC 1581ccm i.e 75ks

Broj poruka : 7059
Godina : 44
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 17.03.2018

Nazad na vrh Ići dole

Mastan motor Empty Re: Mastan motor

Počalji od strelok89 Pon 11 Jan 2021, 11:04

Auuuuu ovaj ko lutka....kako je najbolje da operem motor da se ovako cakle a da ne zeznem nesto od vode ?
Sa cim perete?
strelok89
strelok89
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 426
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 24.02.2018

Nazad na vrh Ići dole

Mastan motor Empty Re: Mastan motor

Počalji od Sultan Pon 11 Jan 2021, 11:16

Ja sam , iskreno, motorni prostor oprao sa Axel Sgrasso, ali sam dobio preporuke da tim vise ne radim, da ne operem i farbu...
Laughing sreca nije se oprala ali sam zavrsio posao...
Ali svi kazu da nije lose sredstvo K2 Akra...
Ja sam opet kupio neko sredstvo koje je vrv slicno, bilo je malo trljanja sa tzv skoch brajt komadima trake za poliranje, tamo gde je bilo "zaraslo" , a ostalo cetkicama za zube, cetkom za wc solju, sundjerima, krpama... Sve sto mi palo pod ruku ili na pamet...
Pa crevom, vodom, i tako vise puta, dok nisam bio zadovoljan...
Ali sam sam prostor zastitio najlonom, karb sa diy poklopcom, i alternator i razvodnik isto uvio u najlon...da ne ovlazi...

Mastan motor Mirlon-rolna-all

Mastan motor IMG-20180905-121805

Mastan motor IMG-20180905-125532

_________________
_________________________________________________________________________________________

Balkan nije geografski pojam vec mentalni pravac u psihologiji
Sultan
Sultan
SOHC 1581ccm i.e 75ks

Broj poruka : 7059
Godina : 44
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 17.03.2018

Nazad na vrh Ići dole

Mastan motor Empty Re: Mastan motor

Počalji od dimmu Pon 11 Jan 2021, 16:20

Nema uopste potrebe za ovakvim zasticivanjem.
Javi se u ovoj temi
https://zafc.forumsr.com/t6090p25-odrzavanje-higijene-automobila
sa cim mislis da peres motor pa cu ti objasniti sta i kako Wink
dimmu
dimmu
SOHC 1301ccm EFI 68ks

Broj poruka : 3895
Lokacija : Sombor
Datum upisa : 29.04.2015

Nazad na vrh Ići dole

Mastan motor Empty Re: Mastan motor

Počalji od junior45 Pon 11 Jan 2021, 17:26

Upalis ga posle pranja da se rastrese kao ker posle kupanja i ko nov 😂
junior45
junior45
DOHC 1995ccm i.e 139ks

Broj poruka : 34891
Godina : 33
Lokacija : Farkazdin-Zrenjanin
Datum upisa : 10.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

Mastan motor Empty Re: Mastan motor

Počalji od Sultan Pon 11 Jan 2021, 20:26

A bezveze, ja sam napravio pocetnicku gresku pa prvo oprao motorni prostor, a onda motor...a nisam zeleo ponovo da perem sve okolo, i jednostavnije mi je bilo da starih najlona zastrem okolo...
Siguran sam da bi neko drugi to drukcije odradio...drugo, dzaba kad nemam perac tj wap, nego neko bangavo crevo...
Po meni je mnogo bezveze bacati gomilu novca za brdo finih kozmetickih preparata i hemije, nije ti nalickani nezni filigranski Ferrari, pa sve mora na note...vec robusna Zastava bre...
To naviklo na ribacu cetku, pesak nula/dunavac i Vim...
Naughty Laughing

Jedino sto mogu reci da je pozeljno/potrebno odvojiti lepog vremena da bi se motor i prostor pedantno ocistio i oprao.
Kod Y45 je to sve mnogo jednostavnije, posebno ako se otklone neke stvari koje malo smetaju...ja sam demontirao kuciste filtera vazduha, rezervni tocak, akumulator, dizalicu, crevo iberlaufa...

_________________
_________________________________________________________________________________________

Balkan nije geografski pojam vec mentalni pravac u psihologiji
Sultan
Sultan
SOHC 1581ccm i.e 75ks

Broj poruka : 7059
Godina : 44
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 17.03.2018

Nazad na vrh Ići dole

Mastan motor Empty Re: Mastan motor

Počalji od dimmu Pon 11 Jan 2021, 20:56

Kakve veze ima prao sa crevom ili sa peracem pod pritiskom, naprskas i istrljas sta god da koristis i na kraju isperes i osusis motorni prostor. Vise si vremena izgubio na to sto si zasticivao sve oko motora i cimao se da to sve sto si pre radio ne isprljas umesto da naspricas zeljeno sredstvo za ciscenje i isperes ga Wink
Ne treba praviti oko Zastavinih automobila toliko komplikacija za pranje motora. Ja pre nego sto sam prao prvi put sa K2 Akrom i vodom sa cesme to su bile price kako ako malo nakvasis kapu nikad vise nece upaliti auto, predjes preko struje i onda si gotov..
Poprilicno je jednostavno i ko zna sta radi sa peracem pod pritiskom treba 15-30min, sa crevom 40-60min da motor bude skoro pa blistavo cist. Cak i sa peracem ko misli samo da naprska hemiju i za 5 min ispere (a da je sve masno) taj se grdno vara da ce to veoma lako sici bez cetke Smile
dimmu
dimmu
SOHC 1301ccm EFI 68ks

Broj poruka : 3895
Lokacija : Sombor
Datum upisa : 29.04.2015

Nazad na vrh Ići dole

Mastan motor Empty Re: Mastan motor

Počalji od Sultan Uto 12 Jan 2021, 00:19

A to si u pravu...bez nekog bar malog trljanja sto reche, tesko da ce spasti nesto osim npr poslednje prashine i sl...
Kod moga Saurusa je stvarno sve bilo zapushteno prilicno.
I bas me je zrachilo kad dignem haubu a ono samo popova s' bradom i krepalih jazavichara sto nema...
Mada koliko vidim, retko ko se zeza da pere motor i prostor, iako vozi mnooogo bolja kolica.

Mozda i nema potrebe za najlonom, al eto ja ga bio nabacao za shac metodom 5 minuta...i komadice na alternator i kapu, eto cisto posto je i to matoro bilo...( posle je zamenjena kapa...).

Mozes zalivati, samo posle mora dobro da se osushi...

Meni je iskreno, bilo u stvari zanimljivo da to trljkam celi dan, na rate...ionako nisam druga posla imao...

_________________
_________________________________________________________________________________________

Balkan nije geografski pojam vec mentalni pravac u psihologiji
Sultan
Sultan
SOHC 1581ccm i.e 75ks

Broj poruka : 7059
Godina : 44
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 17.03.2018

Nazad na vrh Ići dole

Mastan motor Empty Re: Mastan motor

Počalji od strelok89 Pet 18 Feb 2022, 13:11

izvinjavam se za offtopic.
Koliiko jugo ima specijala III ili IV ?
I kad izgura poslednju specijalu sta se onda radi? Vraca se na prvu ponovo?
strelok89
strelok89
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 426
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 24.02.2018

Nazad na vrh Ići dole

Mastan motor Empty Re: Mastan motor

Počalji od YUgisa Pet 18 Feb 2022, 13:21

5 ima, mada nisam siguran kakva je ponuda sa delovima sada, znam jos ranije da su neke specijale tj delovi za njih bili dosta redji i u globalu se radila treca ili peta. Retko ko toliko voza Zastavu da nekoliko puta busi, ali mogu da se stave hilzne i da se vrati na standardnu meru. Neki rade hilzne u startu umesto specijale.

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61546
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Mastan motor Empty Re: Mastan motor

Počalji od strelok89 Pet 18 Feb 2022, 19:50

Sta se podrazumeva da se menja kada se radi specijala npr IV.
Nove karike,novi klipovi.....jos nesto ?
strelok89
strelok89
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 426
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 24.02.2018

Nazad na vrh Ići dole

Mastan motor Empty Re: Mastan motor

Počalji od YUgisa Pet 18 Feb 2022, 20:08

Kad ljudi kazu specijala obicno podrazumevaju busenje bloka, pa to jeste usustini druge karike i klipovi. Ali postoji specijala i za radilicu sto onda podrazumeva lezajeve za radilicu ali mozda i lezajeve za klipnjace. Normalno dihtunzi i to usputno sto je potrebno da se motor rastavi i sastavi.

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61546
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Mastan motor Empty Re: Mastan motor

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu