Pitanja u vezi xenona...

2 posters

Ići dole

Pitanja u vezi xenona... Empty Pitanja u vezi xenona...

Počalji od DRAZEN92 Uto 25 Avg 2009, 16:38

Evo nadam se da sam pogodio temu.Ako nisam prebacite vi gde mislite da bi trebalo da bude....

Znaci meni nista nije jasno sto se tice tih xenona bixenona onda balonke i osrami na koje aute se mogu ugraditi na koje ne.. i to...
Pa ako bi bio neko tolko dobar da to sve lepo napise i objasni sta je sta al sve u detalje Smile
Hvala vam unapred.....
DRAZEN92
DRAZEN92
OHV 1295ccm 61ks

Broj poruka : 793
Godina : 31
Lokacija : Subotica (Djurdjin)
Datum upisa : 11.01.2009

https://www.facebook.com/drazen.dulic

Nazad na vrh Ići dole

Pitanja u vezi xenona... Empty Re: Pitanja u vezi xenona...

Počalji od Pedja Uto 25 Avg 2009, 17:18

Nije promasena tema. Smile

Postoje razliciti tipovi sijalica po dimenzijama-H1, H3, H4, H7, R2... Za vozace Zastave su najzanimljivije R2 (balonke) i H4 (koje vrlo cesto mecu umesto balonki). U sustini, sve to su oznake velicina sijalica. Smile

E, sad, razlika izmedju R2 i H4 je u snazi, standardne R2 (balonke) su 40/45W, a H4 55/60W, mada ima i jacih, cini mi se da sam vidjao 90/100W, ali tako jake se ne preporucuju jer pregrevaju farove i ostecuju ih, a takodje i opterecuju instalacije i mogu da izazivaju kvarove prekidaca, izbijanje osiguraca...

Xenoni su posebne sijalice, ili bolje reci sistemi osvetljenja. Dok obicne sijalice imaju nit koja se zari i tako nastaje svetlost, xenonske sijalice su punjene plemenitim gasom xenonom, a svetlo nastaje tako sto struja visokog napona (20kV, tj.20.000V Exclamation ). Posto u kolima imamo napon 12V, potrebni su pretvaraci (tzv.balasti) koji taj napon pretvaraju u pomenuti visoki. Zanimljivo je da xenoni obicno imaju 35-55W, znaci manje od standardnih sijalica, a mnogo bolje osvetljavaju.

Ima ih u razlicitim bojama, tj.razlicitih toplina svetlosti, izrazeno u Kelvinima (K), najbolji su izmedju 4000 i 6000K, sve iznad toga previse vuce na ljubicasto i plavo, a ispod na zuto (primenjivo je npr.za maglenke).

Obicni xenoni (pricamo o H4 xenonima, tj.xenonima koji bi odgovarali za Zastavu) imaju halogenu sijalicu i xenonsku sijalicu jednu pored druge. Nisam siguran kako su rasporedjene, ali jedna je za oborena, a jedna za duga, ovo neka me neko dopuni. Wink

Bixenona ima dve vrste (opet se odnosi na H4): jedni imaju xenonsku sijalicu u kojoj prakticno ima dve odvojene xenonske sijalice, jednu za dugo, jednu za oboreno svetlo, a drugi imaju samo jednu sijalicu (xenonsku) i metalni deo koji se pomera napred-nazad u zavisnosti od toga da li je ukljuceno dugo ili oboreno svetlo.

Po mom misljenju su bolji ovi drugi, jer su jeftiniji, a pored toga, do izrazaja ne dolazi jedna mana xenona, a to je da im ablendovanje (i uopste cesto paljenje i gasenje) bas ne prija i da im skracuje zivotni vek. Kod prve vrste se pri svakom ablendovanju ukljucuje sijalica za xenon, dok pri ablendovanju sa drugom vrstom bixenona uvek sija ista sijalica.

E, sad, ne znam koliko sam odgovorio na tvoje pitanje, jer je vrlo uopsteno, ako te bilo sta konkretno zanima, pitaj, pokusacu da odgovorim i pojasnim. Smile
Pedja
Pedja
SOHC 1116ccm EFI 63ks

Broj poruka : 1848
Godina : 35
Lokacija : Zrenjanin-Novi Sad
Datum upisa : 05.03.2008

https://zafc.forumsr.com

Nazad na vrh Ići dole

Pitanja u vezi xenona... Empty Re: Pitanja u vezi xenona...

Počalji od DRAZEN92 Uto 25 Avg 2009, 17:46

E to me zanimalo i nije mi bilo jasno.... Smile
Hvala ti i sada mi je puno jasnije Smile
DRAZEN92
DRAZEN92
OHV 1295ccm 61ks

Broj poruka : 793
Godina : 31
Lokacija : Subotica (Djurdjin)
Datum upisa : 11.01.2009

https://www.facebook.com/drazen.dulic

Nazad na vrh Ići dole

Pitanja u vezi xenona... Empty Re: Pitanja u vezi xenona...

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu