Project car

4 posters

Ići dole

Project car Empty Project car

Počalji od GoranS90 Sub 17 Okt 2020, 22:36

Pozdrav ljudi,
Posle duge potrage za project autom i svoje nerealne misije da nadjem mitsubishi eclipse mk2, dosao sam na jednu totalno drugu ideju.
Naime, razmisljam o tome da nabavim zastavu 101, i da napravim fin autic od njega.
Sta mi je ideja zapravo, da se skroz ogoli, sredi limarija u fulu, nabavi neki motor koji bi mogao da se uglavi, tipa neki 1.6t ili 1. 8t, sa odgovarajucim budzenjem da se izvuce bar nekih 200ks. Naravno uz sve to ide i odgovarajuce vesanje, kocnice i sve sto je potrebno da auto bude dobar i za stazu, a opet da mogu da ga koristim svakodnevno.

Sta vi mislite da li je ovo izvodljivo? O koliko novca pricamo otprilike u ovom projektu? Da li je uopste realno da ovako nesto moze kod nas da se dovede u stanje da moze da se registruje?
I da li imate nekog majstora koji bi se uhvatio ovakvog projekta, posto sam nemam dovoljno ni vremena, ni alata, a vala ni znanja. Smile

Hvala vam svima na buducim odgovorima i sugestijama.
Ovo ne pitam reda radi, stvarno mi je plan to da radim. Slicno ovo mi je bio plan i sa eclipse, samo bih jurio vise snage, ali zbog apsolutno nikakve ponude datog modela na nasim oglasima, odlucio sam da bi ovo mogla biti skroz cool prica.

GoranS90
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 3
Datum upisa : 16.10.2020

Nazad na vrh Ići dole

Project car Empty Re: Project car

Počalji od dimmu Sub 17 Okt 2020, 22:52

Izvodljivo je. Ako hoces sve da je tip-top pored jako puno vremena i isprobavanja treba ti i nekih minimum 10.000e za takvo nesto.
Da kupis auto, odradis skoljku, enterijer, sredis trap, motor, sredjivanje istog, menjac, izduv, 100 drugih stvari i na kraju ogromno pitanje da li bi to sve uspeo da legalizujes. Na to sve dodas vreme majstora i ekipe ljudi koji bi bili zaduzeni za takvo nesto i to ti je manje/vise ta minimalna cifra koja moze da ide u nedogled gore zavisno od tvojih zelja.
dimmu
dimmu
SOHC 1301ccm EFI 68ks

Broj poruka : 3917
Lokacija : Sombor
Datum upisa : 29.04.2015

Nazad na vrh Ići dole

Project car Empty Re: Project car

Počalji od YUgisa Sub 17 Okt 2020, 23:11

Necu sporiti da nije moguce uraditi, ali mislim da treba vise srece nego pameti da se to sve istera do kraja za novac koji se zaista treba zapitati koliko si spreman da ulozis i mozda izgubis ako na kraju ne uspes sve da zavrsis ili jos gore ako se neocekivano opet promeni zakon.

Mislim da je 200ks prilicno optimisticno u Zastavi kao svakodnevni auto. Mada znam da ima primera sa 2.0T motorom koji fabricki imaju 200ks. Ali to mislim da sad ne bi dali potvrdu sem ako ne bi nasao neki stari atest, mada ja Z101 zaista nisam nikad cuo sa tim motorom, samo Yuga.

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61769
Godina : 35
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Project car Empty Re: Project car

Počalji od VPetar Sub 17 Okt 2020, 23:45

Najvece sanse imas da nadjes atestirani 1.6, uradis sve i onda odradis turbo i pravis se lud.. Sto se tice para, tih 10k je neki minimum s obzirom da neces raditi sam Smile
VPetar
VPetar
SOHC 1581ccm i.e 75ks

Broj poruka : 7288
Godina : 30
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 07.10.2013

Nazad na vrh Ići dole

Project car Empty Re: Project car

Počalji od GoranS90 Sub 17 Okt 2020, 23:58

Pa sta znam, ne mislim da je previse optimisticno, sa odgovarajucim setup-om, to moze da bude fina prica. Ima i ovih manjih motora koji mogu to sve da poteraju, tipa corsa d opc, 1.6t 192ks, pa cak i grande putno abarth 1.4t 155ks moze da se istera na 200+, i mislim da bi bilo ok i za daily voznju. Mene najvise brine to sto se tice atestiranja i legalizacije auta.

GoranS90
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 3
Datum upisa : 16.10.2020

Nazad na vrh Ići dole

Project car Empty Re: Project car

Počalji od VPetar Ned 18 Okt 2020, 00:01

Te motore je mnogo teze atestirati. U rangu nemoguceg..
VPetar
VPetar
SOHC 1581ccm i.e 75ks

Broj poruka : 7288
Godina : 30
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 07.10.2013

Nazad na vrh Ići dole

Project car Empty Re: Project car

Počalji od dimmu Ned 18 Okt 2020, 00:32

Pa mislim da treba da te i brine motorni prostor Z101 i velicina tih motora koje ti pominjes.
Ne moze bas svaki motor u Zastavu, a ti plus hoces turbo. Gde montirati interkuler i cevi da to sve izgleda kulturno i da bi proslo atest kao neko normalno resenje + da ima dobar airflow.
Gledaj prvo da skocis pa kazes hop, a ne obrnuto Wink
Za takvo nesto treba jako puno para, a vreme za takvo nesto sto se tice legalizacije nije bas najbolje.
Ako bas imas love da hoces da eksperimentises uvek mozes da probas da ugradis motor koji zelis pa da onda kada resis sve mehanicki probas da atestiras. Pa ako uspe-uspe, a ako ne izvadis motor, pukao si nesto para ali nisi ogromnu sumu.
dimmu
dimmu
SOHC 1301ccm EFI 68ks

Broj poruka : 3917
Lokacija : Sombor
Datum upisa : 29.04.2015

Nazad na vrh Ići dole

Project car Empty Re: Project car

Počalji od YUgisa Ned 18 Okt 2020, 10:54

Za te novije motore bi morao dobro da se raspitas i sta im je potrebno da rade, jer mnogi motori su sada povezani sa elektronikom auta i jedno bez drugog ne radi. A kao sto rece Petar, tako nesto ce biti skoro nemoguce atestirati bez nekih pozitivnih promena u nasem zakonu (sto sam siguran da nece biti), a kao sto rece Dimmu, treba to i ubaciti u motorni prostor.

Mislim treba se i zapitati sta je poenta tih 200ks, samo da se hvalis na papiru da ih imas, jer sem par trkackih Yugica kao sto vozi Kopajtic, u praksi nisam video Zastave sa vise od 150ks da su brze od onih sa 120-140ks i da se voze vise od nekoliko vikenda godisnje... Sem sto konstantno imaju probleme sa ispravnoscu, imaju probleme sa trakcijom pri nizim brzinama, problem sa prolaskom kroz krivine, brze su tamo na 150+km/h sto ne znam koliko ces voziti kod nas bezbedno, a ja ne znam nekoga da je vozio Zastavu koja izgleda fabricki spolja preko 200km/h i da je rekao da je prijatno iskustvo. A mora da izgleda blisko fabrickoj da bi mogla da se registruje.

Evo ja sto poznajem par ljudi svi koji su vozili zaista prave Zastave sa 110-120ks ne znam nikoga da je rekao bas mu fali jos duplo toliko, teoretisali su neki o jos 10, 20 mozda 30ks plafon u teoriji... E sad znam brdo kvazi motora sa trocifrenim brojkama koji imaju problem da postignu ono sto bi postigao pravi motor sa 80-90ks pa u takvim slucajevima verujem da bi mnogi hteli duplo...

Ali eto da ne bude da te samo odgovaramo od tvog cilja i umesto da ti odgovorimo na to sto pitas, 200ks u Zastavi ces najlakse postici sa 2.0 motorima iz starijih Fiata i Lancie. U turbo verzijama imaju 200ks fabricki i ima vec brdo takvih (vecinom nelegalnih) tako da provereno moze da stane, elektronika je dovoljno "matora" da je totalno nezavisna od ostatka auta, konstruktivno je bliska mehanici u Zastavi tako da sve je dimenzono dosta blisko, ne staje sraf na sraf ali kacenja su slicno pozicionirana, jedini je problem da posto menjac strci vise u kos i uz sire gume auto manje skrece u desno posto tocak kaci u menjac kad se smota skroz...

Verovatno najlakse sto je ubaciti je 1.4T iz Fiata Punta GT mk1, koji fabricki ima 130+ks, koji ako malo smanjis zelje nije toliko tesko da se doradi na 160-180ks, mislim moze i vise ali su puno veca ulaganja. Taj motor skoro bez prepravki staje u Zastavu s obzirom da je blok spolja skoro isti kao Zastavin. Ako nadjes stariji menjac sa Una Turba, on ima saltung kao i Zastava tako da i to moze da ostane u tom slucaju fabricki. Mislim moze to i da se stavi na Zastavin menjac ali ga treba dobro pregledati i srediti, mada mislim da je tamo pri tim ciframa rizicno da ce da pukne spojnicka menjaca ako ima dovoljno trakcije na tockovima.

O cenama je tesko pricati jer za mnoge stvari koje su mene ljudi ubedjivali da su 200e sam ja placao 1000e, sa druge strane za neke stvari sto su ljudi placali 200e ja sam u fazonu to ne vredi 20e...

Ali licno ja bih racunao 1000e u oslanjanje, 750e u kocnice, jedna ozbiljna limarija je barem 1000e ne ukljucujuci skoljku, farbanje je barem 800-1000e, motor i menjac je skoro pa stvar da je nebo granica, ali bez 3000e sumnjam da moze, razne sitnice koje ce ti trebati ce se sigurno nakupiti na kraju 1000e, a tu nismo ni uvrstili neke "fensi" stvari kao sto su neke felne, sedista, volan, rucica menjaca, muziku ako bi ubacivao, papirologiju kao ni sam auto koji da bi iole bio u razumnom stanju je 1000+e. Sve ovo je prakticno 10.000e bez usputnih troskova da se auto voza tamo vamo jer tesko da ces naci nekoga ko ce sve uraditi na jednom mestu, mada moze ali treba i to platiti. Mislim siguran sam da moze jeftinije, ali ovo su cene za nove delove gde ces posle par decijih bolesti imati jedan auto sposoban da se godinama vozi samo uz normalno odrzavanje, ne da se lomi, puca i kvari svakih par nedelja...

Za kraj mogu reci da mislim da je moj projekat bio puno manje optimistican i ja sam uzeo sam da ga radim i pri tome poceo drugima da radim jer ljudi nisu mogli da ispune sta ja zelim, ne mogu da zamislim takav projekat da mozes samo nekom izbrojati odredjenu svotu i da dobijes kljuc u ruke u Srbiji.

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61769
Godina : 35
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Project car Empty Re: Project car

Počalji od VPetar Ned 18 Okt 2020, 11:47

Sto se tice atesta prvi korak je da dobijes odobrenje od fabrike. Tu je veliki problem ako motor ne pase direktno jer je pitanje dal ce ti dati oni dozvolu.. Nema niko tu nista da racuna i nece da se bakcu sa tim. Koliko sam cuo u zadnje vreme su problem i 1.6 fiatovi stari motori.. Znaci treba veza da dobijes tu potvrdu. On moze da izda potvrdu i za V8, opet ti treba neko ozbiljan da uradi projekat. Sve i da znas sam da uradis, pitanje je da li bi prihvatili to iz agencije za bezbednost, zato je neko sa masinskog fakulteta najbolja opcija. To samim tim zahteva novac, a mozda i opet dodatni novac kao motivacija da to neko uopste uzme da radi. Onda zavisis od agencije i njihovog odgovora i moras da budes spreman da se natezes sa njima, a i taj profa da stoji iza svog elaborata/projekta.
Zakljucak je da treba da imas nekog ko ce biti spreman da radi i imas novac na gomili da platis sve sto je potrebno. Recimo kocnice uradis sve ful, ali oni kazu da nesto nije dobro i moras da promenis. To je trosak koji nije uracunat u gore pomenutih 10 hiljada evropskih.. Sigurno je da nije lako, ali ima ljudi koji su uspeli sa starijim fiatovim motorima Smile
VPetar
VPetar
SOHC 1581ccm i.e 75ks

Broj poruka : 7288
Godina : 30
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 07.10.2013

Nazad na vrh Ići dole

Project car Empty Re: Project car

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu