Polarizator za dash cam

2 posters

Ići dole

Polarizator za dash cam Empty Polarizator za dash cam

Počalji od vukiclab Pon 13 Jul 2020, 00:10

Kao i uvek sa DIY stvarima, postoji ogroman broj nacina da se ovo uradi. Ja ovde prikazujem samo jedan brz i jeftin ali efikasan i pristojnog izgleda, pogotovo sto meni dashcam stoji ispred retrovizora i niko je nikad ne vidi.

Ko god je fotografisao u zivotu primetio je da je fotografija kroz staklo (pogotovo pod nagibom) teska i neki vid odbljeska je tesko izbeci, pogotovo po otvorenom suncu ili pod drugim (vestackim) izvorima svetla. Slican problem se javlja sa dash kamerama zbog nagiba vetrobrana. U domenu fotografije za svaki fotoaparat koji napred ima navoj na objektivu postoji polarizator (izmedju ostalih dodataka) kojim se navedeni problem umanjuje, ili u nekim uslovima potpuno ponistava.

Ja imam Anker Roav C2 Pro koja je pristojna kamera, ali na ovom ovde trzistu sve kamere imaju tezi posao jer su tablice manje, a slova tanja, tako da iscitavanje tablica ostaje tezak problem. Sve u svemu, nisam do sada spazio ni jedan jedini problem u softveru kamere tako da sam smatrao da je dobar kandidat za upgrade. Nabavio sam polarizator odgovarajuceg precnika koji ima rotacioni prsten pa se polarizacija moze "ukljuciti i iskljuciti". Vidjao sam po internetu da ljudi seku i najjeftinije naocare za sunce (naravno, one za koje znaju da imaju funkciju polarizacije). Polarizator sam sa kamerom vezao diht masom jer volim kako se oblikuje i kako se visak lako brise. Alternativno, mogao sam izraditi neki adapter na 3D stampacu ali s obzirom na cenu kamere i polarizatora ne vidim razlog za potapanje vise vremena u ovaj projekat. Dva komadica trake na prednjoj strani kamere mi pokrivaju logo proizvodjaca i otvor za zvucnik jer mi smeta sto nocu privlace paznju (sjajni su) kada se pogleda u auto.

Polarizator za dash cam Win_2024Polarizator za dash cam P1030324
Polarizator za dash cam P1030323Polarizator za dash cam P1030322


Deluje mi da je diht masa lepo uhvatila, sve ukupno ne izgleda uzasno i prvi test je odradjen.


Kada nema mnogo refleksije, boje su nesto bogatije (prvo - bez polarizacije; drugo - sa polarizacijom):
Polarizator za dash cam Screen16Polarizator za dash cam Screen17

Kada ima dosta refleksije, razlika postaje znacajnija (prvo - bez polarizacije; drugo - sa polarizacijom):
Polarizator za dash cam Screen19Polarizator za dash cam Screen18

Preostaje da se odradi test nocu, ali sam pokusao baterijsku lampu da uperim u vetrobran sa unutrasnje strane i postoji znacajna razlika u ponistenju refleksije i u tim uslovima, sto me navodi da mislim da ce i nocu rezultati biti pozitivni (prvo - bez polarizacije; drugo - sa polarizacijom):
Polarizator za dash cam Screen20Polarizator za dash cam Screen21


Napominjem da su ovo screenshotovi videa dok idu na racunaru i cilj nije da se maksimalno iskoristi rezolucija kamere vec samo ilustruje efekat polarizatora. Javite ako budete radili (ili ste vec radili) na svojoj kameri! Zastava Forum
vukiclab
vukiclab
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 555
Godina : 31
Lokacija : Portland, Oregon
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Polarizator za dash cam Empty Re: Polarizator za dash cam

Počalji od dimmu Pon 13 Jul 2020, 09:39

To je super kada imas takvo socivo pa se lagano moze nadji CPL ili neki drugi filter koji tebi odgovara.
Ja sam hteo da stavim CPL kod sebe ali toliko ima losih resenja da na kraju ispadne da moras da budzis neke skalamerije za male kamerice i odustao sam.
dimmu
dimmu
SOHC 1301ccm EFI 68ks

Broj poruka : 3917
Lokacija : Sombor
Datum upisa : 29.04.2015

Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu