Osvetliti instrument tablu - kako?

+5
radovan018
sasacv68
Mitke
Milos
Baggiolinho
9 posters

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Ići dole

Osvetliti instrument tablu - kako? Empty Osvetliti instrument tablu - kako?

Počalji od Baggiolinho Pon 27 Okt 2014, 09:13

Instrument tabla tamna kao noc Smile...Jednostavno od godina i pitaj Boga cega otislo vecina sijalica i nema osvetljenja km sata i drugog dela,a jedva se vidi razlika kada se upale farovi i ostalo.One za ulje,rucnu se super vide...Zanima me kako zameniti da mi tabla bude osvetljena,gde sta kupiti,koliko bi kostalo?Pritom totalni sam laik i ova Z101 mi je prvi auto.Inace Z101 je 2006 god,sa teleoptikovom tablom.Posto mislim da cu trebati da skidam tablu da bi proverio zasto me zeza brzinometar pa sam mislio da odmah uradim i to osvetljenje u isti mah...
Baggiolinho
Baggiolinho
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 143
Godina : 38
Lokacija : BGD
Datum upisa : 16.07.2014

Nazad na vrh Ići dole

Osvetliti instrument tablu - kako? Empty Re: Osvetliti instrument tablu - kako?

Počalji od Milos Pon 27 Okt 2014, 10:05

Imas dosta opcija sto se tice osvetljenja. Mozes staviti sijalice od 5w, Led diode ili Led traku.
Sa sijalicama ce sijati malo jace nego pre (cini mi se da su fabricke sijalice 2w ili 3w, nisam siguran). Led diode ce svetleti mnogo bolje, jace, lepse ce izgledati i trosice manje struje. 
Led traka isto kao i diode s'tim sto je led traka mnogo jaca. 
Od svega nabrojanog, mislim da bi ti led diode bile najbolji izbor. U kucistu cajgera imas leziste za stare sijalice koja ima kao zeleni poklopac, on sluzi da malo prigusti to svetlo i da mu zelenu nijansu. Potrebno je da polomis taj poklopac i nabavis led diodu koja ima isto grlo kao i fabriska ubodna sijalica, ubodes u konektor i to je to, plug 'n' play varijanta. Cak mislim da na forumu imamo i sponzora koji prodaje led osvetljenje.
Milos
Milos
SOHC 1372ccm 72ks

Broj poruka : 4104
Godina : 27
Lokacija : Novi Beograd
Datum upisa : 05.05.2012

Nazad na vrh Ići dole

Osvetliti instrument tablu - kako? Empty Re: Osvetliti instrument tablu - kako?

Počalji od Baggiolinho Pon 27 Okt 2014, 10:11

Koje diode traziti (oznaka)?Odlicno,plug n play taman ce mi vrsiti posao.Hvala ti na savetima sta i kako raditi.Taman ce mi LED diode biti extra po tvojoj prici i najlakse za ugradnju.Koliko ce trebati dioda za ovu moju tablu?Znaci gde god bude bilo sijalica,ja polomim tu zastitu i na mestu sijalice uglavljujem diodu?
Baggiolinho
Baggiolinho
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 143
Godina : 38
Lokacija : BGD
Datum upisa : 16.07.2014

Nazad na vrh Ići dole

Osvetliti instrument tablu - kako? Empty Re: Osvetliti instrument tablu - kako?

Počalji od Milos Pon 27 Okt 2014, 10:19

Ne znam tacno koje su oznake, to trebas da vidis sa onim ko pravi te diode. Samo kazi da ti treba ubodna za osvetljenje cajgera, znace oni.
Ne znam tacno kako je kod keceve table, koliko je sijalica za osvetljenje. Led diode stavis samo za osvetljenje brzinomera, temperature i goriva. Za ostale kontrolne lampice nema potrebe, tu mozes da stavis obicne sijalice od 5w i bice ok.
Milos
Milos
SOHC 1372ccm 72ks

Broj poruka : 4104
Godina : 27
Lokacija : Novi Beograd
Datum upisa : 05.05.2012

Nazad na vrh Ići dole

Osvetliti instrument tablu - kako? Empty Re: Osvetliti instrument tablu - kako?

Počalji od Baggiolinho Pon 27 Okt 2014, 10:31

Hvala ti,negde sam na netu procitao da su to T10 ubodne LED diode.Znaci,skinem komplet tablu (valjda cu se snaci Smile ),i polomim te poklopce,pa pristupim zamenu klasicno sijalica?!
Nista moracu da otvorim tablu,da vidim koliko cega kupiti,tj koliko dioda koliko sijalica od 5W pa da se oprobam.
Baggiolinho
Baggiolinho
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 143
Godina : 38
Lokacija : BGD
Datum upisa : 16.07.2014

Nazad na vrh Ići dole

Osvetliti instrument tablu - kako? Empty Re: Osvetliti instrument tablu - kako?

Počalji od Milos Pon 27 Okt 2014, 10:42

Nije tesko skinuti tablu, imas jedan sraf na sredini sa donje strane, njega odsrafis i povuces tablu lagano ka sebi toliko da mozes da zavuces ruku iza. Onda otkacis dva konektora sa zadnje strane i sajlu brzinomera. Posto ti je tabla nt, sajlu okrenes na jednu stranu i povuces dalje od sata.
Milos
Milos
SOHC 1372ccm 72ks

Broj poruka : 4104
Godina : 27
Lokacija : Novi Beograd
Datum upisa : 05.05.2012

Nazad na vrh Ići dole

Osvetliti instrument tablu - kako? Empty Re: Osvetliti instrument tablu - kako?

Počalji od Mitke Pon 27 Okt 2014, 12:58

Ne okreces sajlu nigde, vec imas one 2 plasticne zakacke, njih pritisnes i samo izvuces.

Sto se dioda tice, T 10 su. Uglavnom uzmi sa sto vise dioda na njoj (ja sam uzimao sa 9 dioda), ovde gde sam ja uzimao cena je bila oko 500 dinara za par (2 diode). Taman toliko ti i treba za osvetljenje brzinomera i pokazivaca goriva i temperature, samo izvadis sijalicu koja sluzi za to (sa sve onim crnim u sta se sijalica ubada, izvadis sijalicu iz njega, postavis diodu u njega, i vratis u km sat. Sto se tice tih zelenih gluposti sto ti milos pomenu, dobro bi bilo da to polomis, i to se nalazi samo kod te 2 sijalice za osvetljenje brzinomera i pokazivaca goriva i temperature, ali za to moras da rasklopis cajger skroz.

Osvetliti instrument tablu - kako? Led-sijalice-5smd-dioda-

Ovakve diode uzmes, samo biraj sa vise dioda (ja mislim da je kod mene 9 komada)

I na kraju kad sve zavrsis, trebalo bi da dobijes priblizno ovakav rezultat

Prilicno jace od fabrickog, i trebalo bi biti sasvim dovoljno.
Osvetliti instrument tablu - kako? 27588167

(Slika pozajmljena mislim od kolege avrama, moju ne mogu da nadjem Very Happy )

Ako treba jos neka pomoc, javljaj.
Mitke
Mitke
SOHC 1581ccm 83ks

Broj poruka : 8662
Godina : 34
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 25.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Osvetliti instrument tablu - kako? Empty Re: Osvetliti instrument tablu - kako?

Počalji od Baggiolinho Pon 27 Okt 2014, 13:06

Hvala Mitke na odgovoru,sve primljeno k znanju...

E sad ja kao laik,hoce li mi biti komplikovano da rastavljam celu tablu da se pozabavim tim plasticnim delovima i glupostima?Taman cu u toj akciji da vidim sta mi je sa sajlom za brzinometar posto mogu po skali da idem max 40km/h hahahaha
Baggiolinho
Baggiolinho
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 143
Godina : 38
Lokacija : BGD
Datum upisa : 16.07.2014

Nazad na vrh Ići dole

Osvetliti instrument tablu - kako? Empty Re: Osvetliti instrument tablu - kako?

Počalji od Mitke Pon 27 Okt 2014, 14:15

Ma nece biti nista komplikovano, sad cu da pokusam da ti objasnim.

Cajger predpostavljam da znas kako se skida, na sredini cajgera izmedju brzinomera i signalnih lampica imas jedan sraf za krstasti srafciger. Njega odvijes, i onda magijama pokusavas da izvuces cajger prema volanu (ja to radim srafcigerom), dakle ubacis srafciger izmedju table i cajgera i pokusavas da "izvuces" cajger napolje sistemom poluge Very Happy, kada to uspes makar malo, onda rukama izvuces do kraja, tj onoliko koliko ti instalacija iza njega dozvoljava, od prilike taman da mozes da gurnes ruku iza. kad gurnes ruku iza njega, napipaces sa strane brzinomera km sajlu, na njoj imas 2 plasticne zakacke, samo ih pritisnes, one ce se otkopcati od km sata, i samo izvuces sajlu. Kad to zavrsis, onda desnu ruku guras unutra i naici ces na 2 snopa zica sa dzekovima, samo treba da izvuces te dzekove iz table, bukvalno pocupas, i trebalo bi da izmedju ta 2 dzeka imas jednu zicicu sa buknsom koja je prikopcana u posebno mesto na sat, izmedju ta 2 dzeka, videces uostalom i sam, i nju izvuces.

Kad si raskacio sve sto smeta, vadis cajger napolje, nosis ga na neki sto i pocinjes rastavljanje.

Prvo je potrebno crnu ukrasnu plastiku odvojiti od kucista sajle, videces da crna ukrasna plastika ima ispupcenja, kuciste km sata ima rupe, u koje ta ispupcenja dolaze (ne znam kako drugacije da ti objasnim, zabice obicne, kao tipa za masku na mobilnom telefonu Very Happy ), kad to zavrsis, onda ti ostaje "go" kilometar sat, i pokazivaci. Onda okrenes kontra, i sa strane stampane ploce, imas srafove koji to sve drze.

Na slici ti je sve oznaceno

Osvetliti instrument tablu - kako? Cajgerzastavapozadina

Dakle na slici sa desne strane imas 2 srafa za ravan srafciger (obelezeno krugovima0, i kad njih oslobodis moci ces da izvadis brzinomer, ikada njega izvadis onda mozes da se pozabavis sa njim zbog onoga sto te muci, i usput ces videti tu zelenu plastiku koja smeta osvetljenju, ona dolazi tacno na rupu gde se ubada sijalica za osvetljenje (strelicama ti je obelezeno koje su ti sijalice za osvetljenje, i ispod njih su te zelene plastike), tu plastiku slomis i taj problem si resio (spicanglama ili secicama najbolje), i potrebo je da je skroz odstranis, posto kako je lomis tako ce delovi da ostaju na cajgeru pa imas malo zezanja da je skroz maknes.

Zatim prelazis na levu stranu, stranu stampane ploce.

Na slici koju sam gore postavio videces da strelica vodi do srafa obelezenog krigom, odvijes njega, i po potrebi (ne secam se tacno) mozda ces morati da odvijes i ovih 6 srafova (obelezenih krugovima) i onda si komplet izvadio sve iz cajgera, tu ces opet videti plastiku koju treba da slomis, i kada to zavrsis, sve sklopis obrnutim redosledom. Verovatno sam ga zakomplkovao sa objasnjenjem, ali sam hteo da budem sto detaljniji, ali generalno je prosto da prostije ne moze da bude Very Happy


Poslednji izmenio Mitke dana Pon 27 Okt 2014, 14:47, izmenjeno ukupno 1 puta
Mitke
Mitke
SOHC 1581ccm 83ks

Broj poruka : 8662
Godina : 34
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 25.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Osvetliti instrument tablu - kako? Empty Re: Osvetliti instrument tablu - kako?

Počalji od Baggiolinho Pon 27 Okt 2014, 14:27

Hvala na ovom super adekvatnom objasnjenju...kada se dam u akciju javljam kako sam odradio i da li ima problema...
Baggiolinho
Baggiolinho
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 143
Godina : 38
Lokacija : BGD
Datum upisa : 16.07.2014

Nazad na vrh Ići dole

Osvetliti instrument tablu - kako? Empty Re: Osvetliti instrument tablu - kako?

Počalji od sasacv68 Pon 17 Nov 2014, 11:09

Imam isti problem kao kolega, znaci da tabla nije bas dobro osvetljena. Danju se ne vidi da je upaljeno svetlo (ni kratko ni dugo), a takodje ni signalizacija zmigavaca, niti da je km sat uopste osvetljen. Da li je i to mozda sasvim normalno - kako se kod vas vidi danju ?
Nocu se uglavnom sve vidi osim sto se ne vide jasno brojke kilometar sata.
Moja tabla je stari tip, dakle slicna kao ova gore prikazana, osim sto ima jos jednu dodatnu sijalicu u sredini (za upaljena svetla) - tu gde je zuti kruzic.
Osvetliti instrument tablu - kako? 2m78e2o

Neki dan sam to pokusao da resim, stavljajuci dve led diode (sa 5 diodica) i to na mesto osvetljenja kilometar sata i umesto sijalice u sredini (kako bi video da su mi svetla upaljena).
Efekat - gotovo nikakav. Danju se to nista ne vidi, a nocu gotovo isto kao i ranije - jedino sto je kilometar sat, sada osvetljen belijom svetloscu.
Napominjem da kod mene nije bilo nikakvih plasika ispod sijalica, koje bi prigusivale svetlost. Naravno da ima ona zelena plastika sa ugraviranom oznakom za upaljena svetla (odnosno slicna za migavce i plava za dugo svetlo), a koliko sam razumeo u predhodnim postovima ne misli se na tu plastiku. Sve sam lepo obrisao alkoholom, tako da sigurno nema ni zaprljanosti, a i sam sat nije nesto matiran ili pozuteo...

E sad, ostaje da pokusam sa diodama sa vise diodica na sebi ili sa jacim sijalicama (5W).

Da li je bezbedno staviti jace sijalice (5W), ako su vec predvidjene sijalice od 3W, mislim zbog osiguraca i same instalacije ?


Poslednji izmenio sasacv68 dana Pon 17 Nov 2014, 12:46, izmenjeno ukupno 1 puta
sasacv68
sasacv68
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 123
Godina : 56
Lokacija : Kladovo
Datum upisa : 06.12.2013

Nazad na vrh Ići dole

Osvetliti instrument tablu - kako? Empty Re: Osvetliti instrument tablu - kako?

Počalji od radovan018 Pon 17 Nov 2014, 11:32

Evo i kod mene su gorepomenute sijalice sa 5 dioda. Prezadovoljan, nocu je osvetljenje taman koliko treba.
Osvetliti instrument tablu - kako? 2014-02-17173822_zpsbd300a8a
radovan018
radovan018
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 89
Godina : 36
Lokacija : Nis
Datum upisa : 16.10.2013

Nazad na vrh Ići dole

Osvetliti instrument tablu - kako? Empty Re: Osvetliti instrument tablu - kako?

Počalji od Milos Pon 17 Nov 2014, 12:12

Mozes da stavis sijalice od 5w bez problema, ja sam ih imao neko vreme ali svakako su diode daleko bolje.
Ja sam u svojoj tabli, doduse od Juga, polomio dve zelene plastike i stavio sijalice od po 9 dioda. Prezadovoljan sam osvetljenjem, sasvim dovoljno da se sve lepo vidi a nocu nimalo ne smeta ocima.
Slikano telefonom pa je pomalo ''priguseno'', jace je svetlo za nijansu u odnosu na slici.

Osvetliti instrument tablu - kako? 20141104_160329
Milos
Milos
SOHC 1372ccm 72ks

Broj poruka : 4104
Godina : 27
Lokacija : Novi Beograd
Datum upisa : 05.05.2012

Nazad na vrh Ići dole

Osvetliti instrument tablu - kako? Empty Re: Osvetliti instrument tablu - kako?

Počalji od sasacv68 Pon 17 Nov 2014, 21:46

Sta li se ja pa bunim...ili je moja slika ... samo kvalitetnija...i sam sam iznenadjen, kako izgleda ovde
Osvetliti instrument tablu - kako? 2wqfp5c

salu na stranu, u prirodi je ipak nesto zagasitije...

Dakle, na desnoj strani je i dalje standardna zarulja, a led je na kilometar satu i ispod (zelenog) signala za upaljeno svetlo. Nedvosmisleno je da je sa led - osvetljenje jasnije - ostrije.

Ipak ono sto me interesuje je kako je kod vas sve to na dnevnom svetlu ?
Kod mene se ne vidi signalizacija da je upaljeno svetlo (ni kratko ni dugo), a takodje ni signalizacija migavaca, niti da je km sat uopste osvetljen (ajd to i nije toliko bitno).

Kako se kod vas to vidi na dnevnom svetlu i moze li se resiti jacom sijalicom (ili ˝jacom˝ diodom) ?
sasacv68
sasacv68
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 123
Godina : 56
Lokacija : Kladovo
Datum upisa : 06.12.2013

Nazad na vrh Ići dole

Osvetliti instrument tablu - kako? Empty Re: Osvetliti instrument tablu - kako?

Počalji od Milos Pon 17 Nov 2014, 22:36

Kod mene su LED diode samo u osvetljenju cajgera, znaci jedna levo iza brzinomera i jedna u sredini, izmedju dva cajgera. Sve ostale su obicne od 5w i vidi se sasvim lepo i danju i nocu. Slikacu jedan dan sa aparatom kako sve to izgleda pa ces videti.
Milos
Milos
SOHC 1372ccm 72ks

Broj poruka : 4104
Godina : 27
Lokacija : Novi Beograd
Datum upisa : 05.05.2012

Nazad na vrh Ići dole

Osvetliti instrument tablu - kako? Empty Re: Osvetliti instrument tablu - kako?

Počalji od Mitke Pon 17 Nov 2014, 23:57

Preko dana se ne vidi nista, i to jedino bi mozda kucna sijalica napravila da se vidi preko dana.
Mitke
Mitke
SOHC 1581ccm 83ks

Broj poruka : 8662
Godina : 34
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 25.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Osvetliti instrument tablu - kako? Empty Re: Osvetliti instrument tablu - kako?

Počalji od Miljan Uto 18 Nov 2014, 00:10

Kod mene se vidi i preko dana

Osvetliti instrument tablu - kako? IMG_2892_resize Osvetliti instrument tablu - kako? IMG_2902_resize

Miljan
SOHC 1581ccm 88ks

Broj poruka : 9432
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Osvetliti instrument tablu - kako? Empty Re: Osvetliti instrument tablu - kako?

Počalji od blaks157 Ned 21 Dec 2014, 18:39

Stavio sam upravo diode T10 sa 20 malih diodica, ali mi nesto ne svetli kao sto sam ocekivao. Uzeo sam dve diodice i stavio jednu sa leve strane kad se gleda u cajgere, tj kod brzinomera a drugu sam stavio u sredinu tacno gde sam izvadio onu zelenu plastiku. Sta da uradim da mi jace sija?
Osvetliti instrument tablu - kako? Img20141221180330
blaks157
blaks157
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 29
Datum upisa : 08.12.2014

Nazad na vrh Ići dole

Osvetliti instrument tablu - kako? Empty Re: Osvetliti instrument tablu - kako?

Počalji od Milos Ned 21 Dec 2014, 19:08

Jesi li skinuo sve tri zelene plastike?
Jedna ti je sa leve strane cajgera, iza brzinomera, druga je na sredini i treca je iza signalne lampice za oborena svetla.
Da nemas slucajno potenciometar za stelovanje jacine osvetljenja cajgera?
Milos
Milos
SOHC 1372ccm 72ks

Broj poruka : 4104
Godina : 27
Lokacija : Novi Beograd
Datum upisa : 05.05.2012

Nazad na vrh Ići dole

Osvetliti instrument tablu - kako? Empty Re: Osvetliti instrument tablu - kako?

Počalji od blaks157 Ned 21 Dec 2014, 19:16

Mislim da su skinute, tu u sredini i tamo gde mi sija za oboreno svetlo sam skinuo, a nema nista ni kod tog sa leve strane, moguce da je taj jos od ranije skinut. e sad ne znam da li ima potenciometra, od prekidaca nemam dodatno nista. sta bi trebalo da imam da moze da se steluje osvetljenje? a sijalice su kao sto sam rekao skroz levo i u sredini. jel bi trebao mozda negde drugde stviti?
blaks157
blaks157
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 29
Datum upisa : 08.12.2014

Nazad na vrh Ići dole

Osvetliti instrument tablu - kako? Empty Re: Osvetliti instrument tablu - kako?

Počalji od Milos Ned 21 Dec 2014, 19:22

Potenciometar se nalazi sa leve strane volana, ispod prekidaca. To je fabricki ugradjivano, neki modeli to i nemaju.
Ako su skinute zelene plastike, ne znam zasto onda ovako slabo svetli. Osam postova iznad imas sliku kako je kod mene svetlelo pre sa diodama levo i u sredini, bez zelenih plastika.
Milos
Milos
SOHC 1372ccm 72ks

Broj poruka : 4104
Godina : 27
Lokacija : Novi Beograd
Datum upisa : 05.05.2012

Nazad na vrh Ići dole

Osvetliti instrument tablu - kako? Empty Re: Osvetliti instrument tablu - kako?

Počalji od blaks157 Ned 21 Dec 2014, 19:32

Ne znam zbog toga i pitam da vidim sta kazete. Mozda nije ploca ta u redu? ali mislim da ispod volana nemam nista, a da promenim neka mesta tim diodama, hocu dobiti nesto?
blaks157
blaks157
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 29
Datum upisa : 08.12.2014

Nazad na vrh Ići dole

Osvetliti instrument tablu - kako? Empty Re: Osvetliti instrument tablu - kako?

Počalji od Milos Ned 21 Dec 2014, 19:37

Ako je isti broj dioda na obe strane, neces dobiti nista. Skini prednju crnu plastiku cajgera, upali svetla pa pogledaj kako svetle diode. Mozda nesto nije namesteno kako treba pa ''gusi'' svetlost.
Milos
Milos
SOHC 1372ccm 72ks

Broj poruka : 4104
Godina : 27
Lokacija : Novi Beograd
Datum upisa : 05.05.2012

Nazad na vrh Ići dole

Osvetliti instrument tablu - kako? Empty Re: Osvetliti instrument tablu - kako?

Počalji od blaks157 Ned 21 Dec 2014, 19:40

ok pogledacu to pa cu javiti. reci mi samo po tvom misljenju sta bi moglo da je lose namesteno da znam kad budem gledao na sta posebno da obratim paznju.
blaks157
blaks157
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 29
Datum upisa : 08.12.2014

Nazad na vrh Ići dole

Osvetliti instrument tablu - kako? Empty Re: Osvetliti instrument tablu - kako?

Počalji od Milos Ned 21 Dec 2014, 19:47

Pa bilo sta sto zaklanja diode. Mozda i nemas problem nego su diode same po sebi slave ali nisam bas siguran da je tako slabo osvetljenje sa 20 dioda.
Milos
Milos
SOHC 1372ccm 72ks

Broj poruka : 4104
Godina : 27
Lokacija : Novi Beograd
Datum upisa : 05.05.2012

Nazad na vrh Ići dole

Osvetliti instrument tablu - kako? Empty Re: Osvetliti instrument tablu - kako?

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu