Pametna kutija

5 posters

Ići dole

Pametna kutija Empty Pametna kutija

Počalji od valsorimkaran Pon 04 Okt 2010, 23:10

Ne znam da li vam je nekad palo da napravite sve u jedom. da nemu u kolima 100 stampanih ploca nego staviti sve na jednu i lepo to spakovati u kutiju Smile
- Dnevna svetla
- Usporeno gaselje svetla u kabini
- Signal upaljenog svetla ( ako imamo dnevna svetla samo kada ostanu upalje pozicije)
-Inetval na prednjim bisacima kao i na zadnjem

Voleo bih vase misljene, sta bi sve trebalo da se stavi u pametnu kutiju. I kolike bi ona bila dimenzije sto je jako bitno zbog veoma malo prostora ispod table.
valsorimkaran
valsorimkaran
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 205
Godina : 35
Lokacija : Novi Sad
Datum upisa : 02.10.2010

https://www.facebook.com/valsorimkaran

Nazad na vrh Ići dole

Pametna kutija Empty Re: Pametna kutija

Počalji od CyberianIce Pon 04 Okt 2010, 23:29

Meni je palo na pamet da pravim to, i ne samo to nego i mnogo vise. Nesto kao jedan mini ECU za karburatorsku masinu, koji ce da obavlja mnogo funkcija istovremeno. Osnovna zamisao je jedan PIC koji ce da ima uvid u polozaj leptira, broj obrtaja, brzine automobila, apsolutni pritisak u usisnom kolektoru, temperaturu motora, rashladnie tecnosti, ambijentalnu temperaturu i jos mnogo mnogo toga...

Taj bi mi onda radio sve od telemetrije (fabanja cajgera), do cut-off funckije na plinu na jednoj karburatorskoj masini. Medjutim kako pocinjem da se bavim time, stalno mi padaju napamet nove ideje (dnevna svetla, dilej za paljenje svetala, regulaciju temperature u kabini) i originalni PIC mi je previse slab, moram da nadjem neki sa vise kanala... I tako pametnoj kutiji nigde kraja...

Naravno ovo je samo kutija ali tu ima jos gomila potenciomera, termistora, releja i elektroventila, svima njima upravlja ova kutija... Cak sad razmisljam da li je moguce napraviti i neki servo motor koji ce da igra ulogu tempomata a koji bi takodje kontrolisala ova kutijica...

Sada tek vidim da je programiranje ovog mikrokontorlera najlaksi posao, a sama instalacija i resenja su sve skuplja i skuplja...
CyberianIce
CyberianIce
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 433
Godina : 39
Lokacija : Apatin
Datum upisa : 05.08.2010

http://www.hackthissite.org/user/view/CyberianIce

Nazad na vrh Ići dole

Pametna kutija Empty Re: Pametna kutija

Počalji od valsorimkaran Pon 04 Okt 2010, 23:44

Ja sam razisljao kao sto si i ti gore spomenuo cut-off sistemu na gas. Ali nisam imao prilike da vozim karburator sa ovim sistemom. Verujem da je motorno kocenje mnogo vece,jet to ispada kao kada prekidac(gasnog sistema) stavis na R. Palo mi je i napamet da pitam sta se desava u karboraturu kad imas Cut-off sistem da li kada elektro dizna iskljudi dovod goriva da li je moguce potrositi ostatak goriva koji se nalazi u karburatoru,(imam dvogrlog elektonca ali nemam elektrinu diznu,samo sauh) jer ako benzin ostaje u sistem tj karburatoru sa cut-off sistemom prebacivanje sa gasa na bezin i obruto bi bilo mnogo brze tj jednostavnije, bez cekanja da se loncic sa gorivom isprazni,ai sama preporuka da se bali autobobil na benzin bi bila ispunjena jer bi on vecito u sebi imao benzina i nebi se ˝susio˝ od hladnog plina i vruceg motora Smile Samo neznam sta je PIC ? :S
da li si racunao otprilike koliko bi para trebalao za pametnu kutiju?
valsorimkaran
valsorimkaran
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 205
Godina : 35
Lokacija : Novi Sad
Datum upisa : 02.10.2010

https://www.facebook.com/valsorimkaran

Nazad na vrh Ići dole

Pametna kutija Empty Re: Pametna kutija

Počalji od CyberianIce Uto 05 Okt 2010, 02:05

E ovako, ja ima EFI i kod mene ide ovako:

Cut Off se aktivira ako su ispunjena ova dva (oba) uslova:
1. Broj obrtaja se nalazi iznad 1800
2. Polozaj leptira je skroz zatvoren

I dada se prekida ubrizgavanje benzina.

Kod dvogrlog karburatora (DTMR, DMTR, TLDE) sa elektronskom diznom (elektronska ler dizna) ona dobija pobudu sa bobine, tako da ona pulsira tacno onoliko koliko ima obrtaja kako bi motor stabilno radio na leru. Ako je prisutan i Cut Off modul, onda ti on isto tako rad - gasi ler diznu kada motoru nije potreban ler (prilikom motornog kocenja) - kada je borj obrtaja iznad 1800 a pri tom gas skroz pusten (leptiri zatvoreni). Kada broj obrtaja padne ispod 1800 ona nastavlja da daje benzin za ler. Ili ako pipnes gas.

Za plin, to je isto tako moguce napraviti, veoma jednostavno:

Stavis jedan prekidac koji ce da zatvori jedan elektroventil koji zatvori dotok gasa kada pustis gas (motorom kocis) ALI samo dok broj obrtaja ne padne ispod 1800. Ispod tog broja obrtaja bi trebao da se ignorise signal sa tog prekidaca kako bi opet imao ler. To mozes resiti nekom elektronikom sa NE555 ili mikrokontrolerom. Ne koristi se samo da bi bolje motorom kocio, vec i radi ustede goriva. Elektroventil mora biti sto blize samom karburatoru, mikseru ili sta vec imas.

Meni ne treba nesto mnogo pameti u kutiji obzirom da vec imam jednu, ali ono sto sam ja planirao treba ici u Yuga sa karbom. Nisam racunao koliko kosta sve to, a sto se tice prebacivanja sa plina na benzin, ti tu nista ne mozes jer on samo tu ler diznu otvara i zatvara, ali ne i radne dizne za oba grla. Ako zelis brze da prebacujes sa plina na benzin treba ti elektricna AC pumpa niskog pritiska a to nije ni lako za naci ni jeftino za ugraditi. Mislim da su neki minimorisi imali to pa preleti po otpadima...
CyberianIce
CyberianIce
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 433
Godina : 39
Lokacija : Apatin
Datum upisa : 05.08.2010

http://www.hackthissite.org/user/view/CyberianIce

Nazad na vrh Ići dole

Pametna kutija Empty Re: Pametna kutija

Počalji od valsorimkaran Uto 05 Okt 2010, 02:11

hvala na tacnim informacijama. tako sam i nesto mislio da radi, ali zatu je forum Smile da jedni druge dopunjavamo u znanju i inovativnim resenjima, ili ne tako cesto primenjivanim na zastavinim vozilima ....
valsorimkaran
valsorimkaran
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 205
Godina : 35
Lokacija : Novi Sad
Datum upisa : 02.10.2010

https://www.facebook.com/valsorimkaran

Nazad na vrh Ići dole

Pametna kutija Empty Re: Pametna kutija

Počalji od Pedja Sub 07 Maj 2011, 07:47

Ja sam razmisljao o malo manje naprednoj verziji, i juce je nastala jedna (ne narocito pametna Laughing ) kutija sa automatom za zmigavce koji nije osetljiv na opeterecenje (za LED zmigavce koji su mi jedan od sledecih projekata), usporenim gasenjem svetla kabine i zujalicom koja signalizira rad zmigavaca (buduci da moj automat koristi tranzistor, a ne relej, pa nema "caktanja").

Bilo bi lepo da se jos neko izjasni sta bi voleo u toj kutiji. Smile
Pedja
Pedja
SOHC 1116ccm EFI 63ks

Broj poruka : 1848
Godina : 35
Lokacija : Zrenjanin-Novi Sad
Datum upisa : 05.03.2008

https://zafc.forumsr.com

Nazad na vrh Ići dole

Pametna kutija Empty Re: Pametna kutija

Počalji od alot2learn Pon 09 Maj 2011, 02:43

Bio sam pre koji dan kod admina, decko stvarno svaka mu cast, krajnje profesionalna izrada a korektna cena. Sve mi je spakovao u jednu kutiju elegentno ispod volana, nastelovali smo prema potrebama i ono Smile ali momenat kad je zujalica/beeper ispustio zvuke (kao strani auti) je bio trenutak ciste "pobede". Sve pohvale idu adminu, samo napred majstore.

S postovanjem,
Ivan
alot2learn
alot2learn
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 12
Lokacija : ispod haube
Datum upisa : 09.05.2011

Nazad na vrh Ići dole

Pametna kutija Empty Re: Pametna kutija

Počalji od Pedja Pon 09 Maj 2011, 02:46

Hvala na lepim recima, nema tih para koje mogu da zamene osecaj kad vidim zadovoljnu musteriju. Smile Ocekujem dalju saradnju, na obostrano zadovoljstvo, nadam se. Cheers
Pedja
Pedja
SOHC 1116ccm EFI 63ks

Broj poruka : 1848
Godina : 35
Lokacija : Zrenjanin-Novi Sad
Datum upisa : 05.03.2008

https://zafc.forumsr.com

Nazad na vrh Ići dole

Pametna kutija Empty Re: Pametna kutija

Počalji od Miljan Pon 09 Maj 2011, 18:05

Dvoje su se tako smuvali... Naughty Laughing

Miljan
SOHC 1581ccm 88ks

Broj poruka : 9432
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Pametna kutija Empty Re: Pametna kutija

Počalji od Pedja Uto 10 Maj 2011, 04:29

Ti, dramoseru, bolje da si stavio mozak online i da si mi rekao koju frekvenciju dobijam sa boMbine, nego sto za*ebavas posten svet... Laughing
Pedja
Pedja
SOHC 1116ccm EFI 63ks

Broj poruka : 1848
Godina : 35
Lokacija : Zrenjanin-Novi Sad
Datum upisa : 05.03.2008

https://zafc.forumsr.com

Nazad na vrh Ići dole

Pametna kutija Empty Re: Pametna kutija

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu