Old school saveti za zimu

3 posters

Ići dole

Old school saveti za zimu Empty Old school saveti za zimu

Počalji od zastava101b Čet 06 Mar 2008, 19:58

GREJANJE:
1. Da li imate sledeci problem:
-Kada vozim po dosta hladnom vremenu autoputem,sa ukljucenim grejanjem kabine, desava mi se da motor gubi temperaturu.
Sada vec veliko iskustvo mi kaze da je u pitanju By pass termostat. Koji inace otvara na 77 stepeni. S obzirom da sam sa termostatima prosao nekoliko meseci pakla-kako finansijskog,tako i vozackog, vise volim kada mi termostat vise hladi nego greje.Ali znam da ni to nije nikako dobro.
Resenje sam nasao u knjizi "Automobil" stampanoj 1960 godine i savetima dva starija majstora-jedan od njih je rodjen 1927 i ceo zivot se bavi automobilima-pa njemu najvise verujem.
Resenje je dakle napraviti "prekrivac" hladnjaka-2 nacina:
1) Ukrojiti karton koji ce prekriti povrsinu ne vecu od 1/2 povrsine spoljne strane hladnjaka i postaviti ga iza maske,a ispred hladnjaka.
2) Sistem "zavesica" tj zavesu od skaja ili linoleuma koja ce biti pricvrscena sa spoljasnje strane maske sa ravnomerno rasporedjenim otvorima-cija ukupna povrsina ne sme iznositi vise od 1/2 povrsine koju koristi hladnjak.

Najnoviji test
Ako vozite Zastavu 101 ili Yuga 55,a iz nekog razloga ste nacisto izvadili termostat, zimske muke mozete preskociti ukrajanjem kartona velicine do 3/4 hladnjaka,pri tom morate ostaviti prorez koji se nalazi na mestu iza koga se nalazi usisnik ventilatora za hladjenje. Na otvorenom putu cete imati dobro grejanje,normalnu radnu temperaturu. U gradskoj voznji imacete normalnu tempreaturu, a vetntilator ce normalno obavljati svoj posao.

Naravno,mozda posluzi nekome sa slicnim problemom, a mozda ne posluzi nikome, moja duznost je da to podelim sa vama.
savetujem ovaj metod vozacima starijih automobila sa termostatom slabije tolerancije.

PAZNJA: Kada da uklonite gore navedena pomagala? Kartone ili zavese uklonite onog trenutka kada vam vise ne izlazi para iz usta dok setate napolju. Preciznije Kada se dnevna temperatura popne na oko 15 stepeni.
STAGNACIJA
2. Za vozace ciji automobili stoje vise dana na parkingu, savetujem da polugu "sauha" ostave povucenom po zavrsenoj voznji.

DIHT GUME:
3. Tkodje par saveta za nove vozace koji jos nemaju mnogo iskustva:
-Pred zimu kupite u apoteci bocicu GLICERINA, uzmite pamucnu krpu i glicerin ravnomerno utrljajte na DIHT GUME VRATA, DIHT GUME FIKSNIH STAKALA(Sofer-sajbne,zadnjeg stakla). Kao i REZERVNU GUMU-Ovo narocito vazi za vozila kod kojih se rezervni tocak nalazi pod haubom-kod motora.

BRAVE ,INSTALACIJA, LIMARIJA:
4. Preporucujem da sa WD 40 sprejom isprskate razvodnu kapu,bobinu i mesta gde se voda direktno sliva na unutrasnju stranu karoserije (Resetke ispod sofer-sajbne kod 101, kadice vrata,i najosetljivije-dzepove koji se naleaze u gepeku-iza zadnjeg tocka-101/128) takodje preporucujem da WD40 utisnete i u kljucaonice na bravama


NOVO!

MAGLJENJE:
-ko njie upucen-postoje krpe protiv zamagljivanja stakala,nije fora,imam tu vrstu krpe i stara je vise od deset godina i radi bez greske.Dugo ih nije bilo,ali sada ih ima u Super Veru na Novom Beogradu

PROKISNJAVANJE:
-Ko ima problema sa curenjem vode oko fiksnih stakala-preporucujem da kupite bezbojni silikon za kade-prodaje se u malim metalnim tubama.Vrlo je dobar,otporan je natemperature(Far sam predihtovao sa njim),i lako se nanosi.
Nanosenje vrsiti strogo uz ivicu izmedju stakla i gume odnosno karoserije i gume. Pre nego sto nanesete silikon dobro operite ova mesta i sacekajte da se osuse.
Zatim zalepite papirnu traku duz karoserije/stakla,kako biste izbegli razmrljavanje silikona po ovim finim povrsinama. Posle 30 sekundi susenja obavezno skinite traku.
Nanosite silikon ravnomerno.Kada zavrsite jednu duzinu obavezno mokrim prstom razvucite silikon,kako biste skinuli nepotrebni visak i oformili fin i ravan sloj. Silikon je suv posle 24h

PAZNJA-nikako ne koristiti silikon koji se prodaje u velikim tubama predvidjenim za pistolj.

Narocito obratite paznju na gornju stranu diht gume sofer-sajbne i donju stranu diht gume zadnjeg stakla.


-Jelensku kozicu preporucujem da kupite kod Kineza u 70.Bloku "synthetic chamios"-kosta 80din a vise je nego dobra-narocito posle pranja sa samponom koji u sebi ima dodatak voska.

PREPORUKA
Nemojte povlaciti rucnu kocnicu na parkingu,za vreme mrazeva,jer moze doci do smrzavanja vode(ako je prodrla u pancir sajle).
Ovo moze rezultirati blokadom zadnjih tockova i pucanjem sajle.
zastava101b
zastava101b
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 55
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 06.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Old school saveti za zimu Empty Re: Old school saveti za zimu

Počalji od micas90 Čet 10 Okt 2013, 13:35

Da li se moze glicerinom tj uljem od kocnica mazati kederi i pustaju mi zadnja stakla,da li bi mogao silikon za kadu to da resi?

micas90
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 9
Datum upisa : 12.05.2013

Nazad na vrh Ići dole

Old school saveti za zimu Empty Re: Old school saveti za zimu

Počalji od YUgisa Čet 10 Okt 2013, 13:44

Kociona tecnost nikako, ostecuje farbu. To se maze ili pecijalnim silikonima, mada je kod nas ustaljeno sa glicerinom Wink Kupi kedere pa montiraj, nemoj da lepis silikonom...

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61552
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Old school saveti za zimu Empty Re: Old school saveti za zimu

Počalji od micas90 Čet 10 Okt 2013, 13:46

Trenutno sam bez novca,pa mi je bitno curenje da resim jeftinije

micas90
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 9
Datum upisa : 12.05.2013

Nazad na vrh Ići dole

Old school saveti za zimu Empty Re: Old school saveti za zimu

Počalji od YUgisa Čet 10 Okt 2013, 13:51

Pa probaj onda.

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61552
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Old school saveti za zimu Empty Re: Old school saveti za zimu

Počalji od micas90 Čet 10 Okt 2013, 13:52

Postoje li kakva druga sredstva? Trebao bi i soferku.

micas90
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 9
Datum upisa : 12.05.2013

Nazad na vrh Ići dole

Old school saveti za zimu Empty Re: Old school saveti za zimu

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu