DIY servis auto klime

2 posters

Ići dole

DIY servis auto klime Empty DIY servis auto klime

Počalji od YugoM55 Ned 13 Mar 2022, 14:23

Nakon dugo vremena konačno smo promijenili spojku klima kompresora na Ibizi od oca. Za to je bilo potrebno izvaditi plin, skinuti kompresor s auta i nakon vraćanja kompresora napuniti plin. Opisati ću na koji smo način izvadili i vratili plin.

Trebaju manometri i crijeva, prazna boca freona ili helija, stari kompresor iz frižidera ili klime prerađen u vakum pumpu, zamrzivač, vaga koja važe grame (može i jeftina kuhinjska), boca freona (R134a u našem slučaju) da se eventualno nadoknadi "nepovratni" freon ili doda još ako je nedostajalo.
-mi smo dva stara kompresora spojili serijski, na usis zalemili konekciju za crijeva i dobili vakum pumpu. Te konekcije se mogu kupiti a nekad ih majstori ostave na kompresorima nakon servisa.
-prazna boca freona ili helija služi da u nju skupite plin i kasnije ga vratite. S obzirom da je ventil na boci nepovratni jer se takve boce inače ne pune, treba otpilati vrh ventila, odviti ručicu i probušiti kuglu nepovratnog ventila. Kod bušenja paziti da u bocu ne dospiju komadi metala, najbolje držati bocu obrnuto kad se buši. Nakon svega ručica se zavije natrag
-zamrzivač je najvažniji - pretakalica Wink

Neću pisati puno detalja nego samo opisati tijek.
Prvo se važe masa prazne boce, pa se vakumira boca, zatim se spaja na auto preko manometara pa se vakumiraju i manometri i spojna crijeva. Vakumiranje je bitno da nebi zrak i vlaga ušli u sistem.
Boca se stavlja u zamrzivač. A može i u ohlađenu kantu sa rasolom ili antifrizom. Pušta se freon iz auta u bocu. Hlađenjem boce plin se kondenzira i na taj način povlači iz auta. Mi smo hladili nekih sat vremena, došli smo do -11°C i 1 bar u sistemu. Zaključili smo da je to dosta, ali da smo ostavili hladiti do -20 mogli smo izvući još i više.
Vrlo bitno je polagano i ne previše otvoriti ventil na autu kako ulje iz sistema nebi pobjeglo u bocu. Bolje je što više ulja ostaviti u sistemu jer može zaostati u boci, crijevima itd.
Kad je gotovo zatvara se ventil na autu. Preostali 1 bar iz sistema smo odušili jer smo zaključili da to nije puno u masi plina a to je bio krivi zaključak. Molekule freona su, kasnije se pokazalo dosta teške a osim toga ulje se vezuje za plin što ga vjerojatno čini još težim.
...

Boca se vadi iz škrinje i važe. U našem slučaju ispostavilo se da je u sistemu nedostajalo cca 100 grama plina. To smo nadomjestili iz nove boce direktnim spajanjem, najbolje dok je "servisna " boca još hladna.

Kod skidanja kompresora pazili smo da ne prolijemo ulje iz njega i iz cijevi i da ne izgubimo o-ringove. Isto tako otvorene krajeve crijeva klime je dobro začepiti da ne uđe vlaga u njih, pogotovo ako ostavljate sistem otvoren duže vremena, sušioc se nakupi vlage. Ulje je isto tako higroskopno.

Nakon zamjene gumenog dijela spojke (Denso kompresori hoće pojesti gumenu spojku) montaže kompresora i crijeva, treba vakumirati sistem prije puštanja plina.

Kad je sistem u vakumu, spaja se crijevo s boce na auto konekciju niskog tlaka (povrat u kompresor) preko manometara a manometre opet vakumiramo ako je potrebno. Boca plina treba biti izvađena iz škrinje, radi bržeg i potpunijeg punjenja plina može se okrenuti naopako da tekuća faza potekne prva. Prilikom punjenja kad tlak prestane padati (izjednačio se tlak u boci i sistemu), okrećemo bocu uspravno, palimo auto i klimu da kompresor povuče još plina. Može se boca uroniti u kantu s vrućom vodom da poraste tlak u boci i izbacimo još plina iz nje.

Nama je ostalo cca. 2 bara u boci, a to je odgovaralo 80ak grama, nismo to pokušavali više izvući a nismo se puno ni trudili. Dakle, u sistemu je i dalje nedostajalo plina, trebalo je zapravo nadopuniti oko 180 grama. 100 je nedostajalo + 80 koje nismo mogli izvući iz boce.

Jedan kratki video sistema u "akciji".


Cijela ova aparatura nije previše skupa. Manometri su neki kineski za cca 40€ ali odrađuju posao. Boca freona je nekih 150€, ne isplati se uzimati samo za jedno auto ali mi smo imali više projekata retrofita klime tako da se isplatila. U hrvatskoj nije baš najlegalnija za nabavu, ali da se nekako cijeli freon koji je izvađen iz auta može i vratiti natrag nebi ni trebala. Škrinja i kompresori-vakum pumpa su bili s otpada.

Staviti ću još slika kasnije...
YugoM55
YugoM55
OHV 1295ccm 61ks

Broj poruka : 746
Godina : 30
Lokacija : Dubrovnik
Datum upisa : 13.10.2012

Nazad na vrh Ići dole

DIY servis auto klime Empty Re: DIY servis auto klime

Počalji od junior45 Ned 13 Mar 2022, 18:31

Koliko sam skontao,motor od zamrzivaca si koristio kao vakum pumpu? Jel moze dosta vakuma povuci?
junior45
junior45
DOHC 1995ccm i.e 139ks

Broj poruka : 34902
Godina : 33
Lokacija : Farkazdin-Zrenjanin
Datum upisa : 10.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

DIY servis auto klime Empty Re: DIY servis auto klime

Počalji od YugoM55 Ned 13 Mar 2022, 18:58

junior45 ::Koliko sam skontao,motor od zamrzivaca si koristio kao vakum pumpu? Jel moze dosta vakuma povuci?

Povuče sve i to brzo 😃 motor može od zamrzivača, frižidera, klime....čega bilo. Čak i neki majstori koriste takav sistem. Da bi znao da je povuklo sve izlaznu cijev kompresora uroniš u čašu vode pa kad nema više mjehurića to je to.
YugoM55
YugoM55
OHV 1295ccm 61ks

Broj poruka : 746
Godina : 30
Lokacija : Dubrovnik
Datum upisa : 13.10.2012

Nazad na vrh Ići dole

DIY servis auto klime Empty Re: DIY servis auto klime

Počalji od junior45 Ned 13 Mar 2022, 19:49

Da li mozda od motora zamrzovaca moze da se napravo smoke mashine? 😁
junior45
junior45
DOHC 1995ccm i.e 139ks

Broj poruka : 34902
Godina : 33
Lokacija : Farkazdin-Zrenjanin
Datum upisa : 10.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

DIY servis auto klime Empty Re: DIY servis auto klime

Počalji od YugoM55 Ned 13 Mar 2022, 20:21

Može ako ostane bez ulja onda prodimi. 😁 Nisam se još bavio organizacijom svadbi tako da ne znam 😁
YugoM55
YugoM55
OHV 1295ccm 61ks

Broj poruka : 746
Godina : 30
Lokacija : Dubrovnik
Datum upisa : 13.10.2012

Nazad na vrh Ići dole

DIY servis auto klime Empty Re: DIY servis auto klime

Počalji od junior45 Pon 14 Mar 2022, 13:43

Meni smoke mashine za trazenje fals vazduha najvise 😁
junior45
junior45
DOHC 1995ccm i.e 139ks

Broj poruka : 34902
Godina : 33
Lokacija : Farkazdin-Zrenjanin
Datum upisa : 10.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

DIY servis auto klime Empty Re: DIY servis auto klime

Počalji od YugoM55 Uto 15 Mar 2022, 22:02

junior45 ::Meni smoke mashine za trazenje fals vazduha najvise 😁

Ma ti kompresori su najveće blago sa otpada.

Evo još malo slika opreme. Vakum pumpa su dva kompresora spojena serijski, cijev s desne strane je konekcija za crijevo a komadić s lijeve strane je izlaz. Radi jednako kao skupa vakum pumpa, a ima i ručku za nošenje. Smile Odradila je 4 auta i jednu kućnu klimu Smile
DIY servis auto klime Img20217

Boca "receiver" ima ventil probušen tako da nije funkcionalan, ventil je u nalemljenoj konekciji koji bude pritisnut kad se crijevo našarafi. Inače u boci je bio helij za party balone. Ima tih praznih boca po 15€.
DIY servis auto klime Img20216
YugoM55
YugoM55
OHV 1295ccm 61ks

Broj poruka : 746
Godina : 30
Lokacija : Dubrovnik
Datum upisa : 13.10.2012

Nazad na vrh Ići dole

DIY servis auto klime Empty Re: DIY servis auto klime

Počalji od junior45 Sre 16 Mar 2022, 00:01

Ja sam sad skoro napravio kompresor caletu od motora frizidera,boca 40l,duva malo duze ali duva do 8.8 bari,vise ne da sigurnjak 😁
junior45
junior45
DOHC 1995ccm i.e 139ks

Broj poruka : 34902
Godina : 33
Lokacija : Farkazdin-Zrenjanin
Datum upisa : 10.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

DIY servis auto klime Empty Re: DIY servis auto klime

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu