Priprema i farbanje aluminijumskih felni

+2
stuntman
Miljan
6 posters

Ići dole

Priprema i farbanje aluminijumskih felni Empty Priprema i farbanje aluminijumskih felni

Počalji od Miljan Uto 28 Feb 2012, 21:49

Pripema i farbanje aluminijskih felni

Pri kupovini polovnih alu-felni, gotovo redovna pojava je da su felne na neki mestima izgrebane, da je boja oljustena ili su ivice iskrzane, a to je pametno srediti pre montaze guma na njih. Cak iako su gume na felnama, a ne daje vam se 1000 dinara za novu montazu, moguce je skoro isto odraditi pripremu i farbanje, samo uz adekvatnu zastitu gume. Ja sam radio i na jedan i drugi nacin, pa ako ipak imate gume na tim felnama, oblepite gumu sto je moguce vise farbarskom trakom, i to ucvrstite izolirkom preko. Ivicu felne iscrtajte skalpelom i podvucite ostatak u zazor izmedju gume i felne. Tako ce felna ostati potpuno dostupna za farbanje, a guma ce biti zasticena od boje i naleta rotacione smigrle pri obradi ivica felne.
Posto se na felni verovatno vec nalazi neka farba, treba je skinuti i stvoriti lepu podlogu za nanosenje boje. Najlaksi i najelegantniji nacin je da date te felne na peskiranje, sto nemam pojma koliko kosta, a cuo sam da je oko 5 eura po felni. Medjutim, ako imate rotacionu smirglu (kako je ja zovem, a kako se naprava stvarno zove ja pojma nemam) taj posao mozete uraditi sami i ustedeti novac. Ja sam najpre obradio celu felnu sa smirglom pribliznne granulacije P200, koja sastruze gotovu svu boju, ali i ostavi riseve u aluminijumu, pa je potrebno to resiti. Ukoliko negde na felni imate neku povecu ograbotinu, sredite je gitom. Obicnim filerom, ja sam koristio Body, nanese se malo spahlom, i kada se sasvim sasusi poravnate smirglom i to je to. Sledece je islo sa priblizno P320, sto je nesto neznije, ali ni to nije bas to, mada se risevima ne morate preterano opterecivati, jer na felne ide debeo sloj boje i laka. Isao sam jos jednu turu sa jos malo neznijom smirglom. Finis sam radio rucno (kao i delove kojima se ne moze prici masinom), vodenom smirglom P600.
Nakon toga, operite felne, deterdzentom, ocistiti ih i osusite, da bi podloga bila cista za farbanje. Ja sam koristio gotovu boju za felne Body, ima da se uzme u Tehnohemiji, mislim da je 285 dinara sprej od 400ml, za cetiri koralke je dovoljno jedan sprej za tri sloja boje i da pretekne (isto i za dolnicarke). Rade ih jos i Motip i Cosmos da ja znam. Postoji i varijanta sa obicnim sprejom, samo uz prethodno nanosenje prajmera za aluminijum. Meni je to bilo bezveze, jer se ni ova boja ne ljusti jer je bas za alu, a postoji u nekoliko nijansi sive, zlatnoj i beloj, a retko vidjam felne u nekoj drugoj boji... Da, video sam skoro u jednoj farbari u Vojvode Stepe dvokomponentnu boju za farbanje felni u dva spreja, ali sa hrom efektom, s tim sto se navodi da je otporan na atmosferske uticaje i ostecenja. Mozda probam kako je, pa javim.
Farbanje se najlakse radi kada je felna na visini od oko metar, horizontalno postavljena i to tako da mozete da joj pridjete iz svih uglova. Prvi sloj idete tanko, jako brzo se susi, drugi sloj ide nesto deblje, i treci je finish. Verovatno se moze trpati jos slojeva, ali ja sam sasvim zadovoljan i sa ovim. Nakon susenja, ja sam nanosio bezbojni lak. Nakon skole koju sam platio sa plastikom, kupio sam Body akrilni lak u istoj prodavnici, bas onaj koji se preporucuje (od strane proizvodjaca) za upotrebu sa bojom koju sam koristio, ako zelite visoki sjaj. Nanosio sam dva ili tri sloja i laka, ne secam se...
Opet cekajte da se maximalno osusi pre montaze guma (ako vec nisu namontirane) jer vulkanizeri nikada nisu bilo poznati kao nezni ljudi. Meni se bezbojni lak potpuno osusio (u smislu da sam mogao noktom da zagrebem bez bojazni da cu ga oljustiti), posle dan-dva na sobnoj temperaturi.
Ovo je prilicno jednostavno resenje za nas koji nemamo kompresor i pistolj, istina ima posla, ali je i efekat kao da su felne nove, pogotovu za neke ravnije modele koje se gotovo cele mogu obraditi masinom. Ako ste u mogucnosti, skinite i srafove za felne i dajte ih na cinkovanje, ako ne, onda im samo osmirglajte glave i malo prespricajte, jer je ruzno kada su srafovi zardjali i ruzni, a felne lepe i sjajne (iskreno, mene je onda mrzelo). Ne znam koliko kosta kod Danka recimo ili gde vec da se odrade felne, ali verujem da cete ovako jeftinije proci, samo ako imate strpljenja i niste lencuga.

Pre i posle smirglanja:

Priprema i farbanje aluminijumskih felni 16xl1
Priprema i farbanje aluminijumskih felni 22qa

Zastita gume:

Priprema i farbanje aluminijumskih felni 36ts

Posle farbanja:

Priprema i farbanje aluminijumskih felni 41gs

Thnx Danilo

Miljan
SOHC 1581ccm 88ks

Broj poruka : 9432
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Priprema i farbanje aluminijumskih felni Empty Re: Priprema i farbanje aluminijumskih felni

Počalji od stuntman Uto 28 Feb 2012, 23:20

obavezno ide šprickit za aluminij prije boje koji se pobrusi te onda boja i lak...
stuntman
stuntman
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 461
Godina : 36
Lokacija : Trogir
Datum upisa : 26.02.2012

Nazad na vrh Ići dole

Priprema i farbanje aluminijumskih felni Empty Re: Priprema i farbanje aluminijumskih felni

Počalji od jugobre Pet 15 Feb 2013, 10:52

Za ove alu takozvane "koralke"
moje licno iskustvo pokazalo je
sledece.
Nemate potrebe za farbanjem tj.farbate samo
onaj deo gde je fabricki u cnoj boji a lice felne
samo postepeno brusenje sa smirglama
razne granulacije tj.od vece ka manjoj pa
na kraju vodenom pa pliranje "purol pastom"
imate je u svakoj bolje opremljenoj prodavnici
boja i lakova...moze i sa nekom drugom
ali ova je provereno naj naj bolja!!
I vazno nemojte se u pocetku razocarati pa stati na
pola puta samo polako i postepeno tek u zadnjoj fazi
sa vodenom smirglom cete poceti da se odusevljavate
a kad ih ispolirate sijaju ko ogledalo.
I da bi sacuvali sjaj posle drugog treceg pranja auta
isto pastom blago polirajte!!!(kog ne mrzi moze i prilikom
svakog pranja auta )
Naravno ovo je malo sporije ali po meni lepse sredjivanje
a ovaj tip felni je bas lak za tako nesto posto su ravne!!
Podrzavam i Miljanov nacin ali morate da ih pre farbanja
uradite u spric kit pa tek onda farbanje...imate i u spreju
spric kit....ali nije greska nijedan nacin.....uostalom
kako god da uradite bice lepse od poguljenih tj.loseg
izgleda. ;-)
jugobre
jugobre
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 22
Datum upisa : 10.02.2013

Nazad na vrh Ići dole

Priprema i farbanje aluminijumskih felni Empty Re: Priprema i farbanje aluminijumskih felni

Počalji od zeleni macak Uto 09 Sep 2014, 06:57

vlada951 ::evo malo da pokazem kako sredjujem aluminijumske felne korolke za zastavu ili jigo da podelim sa vama uvek moze savet neki

kad ih kupio izgledale su ovako
Priprema i farbanje aluminijumskih felni DSCI0678

dve sam skroz osmirglao znaci skinuo sam im skroz farbu
Priprema i farbanje aluminijumskih felni DSCI0679

ovde se vide sve cetri dve osrmirglabe i pripremnjene za farbanje a dve nisu smirglane slikao da se vidi razlika
Priprema i farbanje aluminijumskih felni DSCI0688
Priprema i farbanje aluminijumskih felni DSCI0689
kad osmirglam i ove dve skroz skinem staru farbu ide pranje sa ferijem kad se osuse onda nitrom razdjezivac obrise se da se odmaste felne ali obavezno stavi ti higijenske rukavice doktorske jel su ruke masne, kad se to odradi onda ide spric git u spreju kad se osusi vodenom smirglom 1000 se malo presmirgla i izduva od prasine i obrise suvom krpom onda ide farbanje sprejem za felne nanosi se tanko u tri sloja da nebi bilo podlivanje i na kraji se udara bezbojni lak da zastitite boju i kad se lak osusi posli tri dana moze te ih ispolirati rucno mekom krpom pastom i lagano samo da doboju veci sjaj to je to
uvek moze neki savet,slike cu ubacivati kako budem radio ovih dana slikacu
zeleni macak
zeleni macak
SOHC 1116ccm EFI 63ks

Broj poruka : 1994
Lokacija : Backa Topola
Datum upisa : 08.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Priprema i farbanje aluminijumskih felni Empty Re: Priprema i farbanje aluminijumskih felni

Počalji od ZAC Uto 09 Sep 2014, 22:47

Da samo dodam na predhodni post, mislim da je greska nabaciti spric-git na cist aluminijum....treba ih predhodno isprskati specijalnim prajmerom za AL, pa spricgit...tamo gde posle smirglanja gita proviri AL ponovo prajmerisati, zatim farbanje, lakiranje... Wink

_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14369
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Priprema i farbanje aluminijumskih felni Empty Re: Priprema i farbanje aluminijumskih felni

Počalji od vlada951 Čet 11 Sep 2014, 01:57

treba ih predhodno isprskati specijalnim prajmerom za AL
ko je taj sprej koliko kosta

vlada951
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 46
Datum upisa : 22.07.2014

Nazad na vrh Ići dole

Priprema i farbanje aluminijumskih felni Empty Re: Priprema i farbanje aluminijumskih felni

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu