Pumpanje guma azotom

+7
junior45
ZAC
charjek
zekstra
Miljan
Pedja
yugodriver
11 posters

Ići dole

Pumpanje guma azotom Empty Pumpanje guma azotom

Počalji od yugodriver Pet 05 Jun 2009, 10:54

Pumpanje guma azotom je relativno nova, ali vrlo popularna tema. Pokušaćemo da vas upoznamao samo s najvažnijim od brojnih prednosti azota.

Azot je inertan, suv i nezapaljiv gas. Ima ga svuda oko nas, udišemo ga sa svakim udahom, jer se vazduh se sastoji od:

1. 78% azota
2. 21% kiseonika
3. 1% vodene pare i ostalih gasova

Auto gume su porozne i vremenom gube pritisak. Gume napumpane komprimovanim vazduhom izgube 0.1 bar ili više za manje od mesec dana. Azot, zahvaljujući molekulima koji su veći od molekula kiseonika, sporije ističe iz gume nego vazduh. Zato gume napumpane azotom izgube 0.1 bar za skoro pola godine. Ova osobina azota omogućuje duže održavanje propisnog pritiska u gumama.
Prednosti pumpanja guma azotom
Propisan pritisak u gumama i njegovo održavanje azotom

Nedovoljno napumpane gume su uzrok 90% oštećenja guma u vožnji što ponekad može biti vrlo opasno. Koristi koje se postižu održavanjem propisnog pritiska u gumama su sledeće:

1. Optimalna kontaktna površina gume s putem
2. Manji otpor kotrljanja
3. Manje i ravnomernije trošenje gazećeg sloja. Loše napumpane gume se brže troše po obodu, a prepumpane po centralnom delu gazećeg sloja.
4. Bolja upravljivost, posebno pri skretanju na mokrim i zaleđenim putevima
5. Ekonomična potrošnja goriva

Smanjeno zagrevanje gume u vožnji

Gume punjene azotom manje se zagrevaju nego gume napumpane komprimovanim vazduhom. Prednosti koje potiču od ove osobine azota su:

1. Produžen vek trajanja gazećeg sloja. Koliko će gume trajati zavisi i od temperature koja se postiže u vožnji. Ako se vozi brzinama koje su blizu ili su veće od brzinskih indeksa naznačenih na gumi ili je opterećenje vozila veće nego što to dozvoljavaju indeksi opterećenja.
2. Smanjen rizik od pucanja gume pri velikim brzinama

Smanjen rizik od porasta pritiska

Pritisak u gumama raste kada poraste temperatura. Koliko će pritisak porasti zavisi od brzine i opterećenja vozila. Kod trkačkih guma pritisak može porasti za 50% u odnosu na gume kada su hladne. Gume napumpane azotom imaju znatno manji porast pritiska sa temperaturom.
Azot sprečava koroziju

Do korozije čeličnih felni, ventila i unutrašnje žičane strukture gume dolazi zbog prisustva vode i kiseonika u vazduhu. Korišćenjem azota sprečava se korozija zato što azot slabije oksidira.

Da zaključimo, ako ne proveravate redovno pritisak u gumama onda je pumpanje guma azotom dobar izbor. Propisan pritisak u gumama se održava duže vreme, vek trajanja gume je 25% duži, potrošnja goriva manja, upravljivost bolja, vožnja udobnija i bezbednija. Gume punjene azotom se manje zagrevaju i manji je rizik od eksplozije pri velikim brzinama. Prednosti su mnogobrojne, vredi probati.
yugodriver
yugodriver
SOHC 1116ccm 61ks

Broj poruka : 1508
Godina : 44
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 27.10.2008

Nazad na vrh Ići dole

Pumpanje guma azotom Empty Re: Pumpanje guma azotom

Počalji od Pedja Pon 08 Jun 2009, 03:50

Ovo je sve lepo, ali da li zna neko gde se mogu napumpati gume azotom, koliko to kosta (pretpostavljam da se placa), da li je neko probao...?
Pedja
Pedja
SOHC 1116ccm EFI 63ks

Broj poruka : 1848
Godina : 35
Lokacija : Zrenjanin-Novi Sad
Datum upisa : 05.03.2008

https://zafc.forumsr.com

Nazad na vrh Ići dole

Pumpanje guma azotom Empty Re: Pumpanje guma azotom

Počalji od Miljan Pon 08 Jun 2009, 14:43

Meni su napumpali gume azotom u Tigru kad sam ih montirao na alu felne, posle godinu ipo dana kad sam proveravao pritisak, bio je potpuno isti kao kad su napumpane.

Miljan
SOHC 1581ccm 88ks

Broj poruka : 9432
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Pumpanje guma azotom Empty Re: Pumpanje guma azotom

Počalji od zekstra Sre 06 Okt 2010, 18:27

Mislio sam da pumpanje guma AZOTOM ima smilsa samo leti!!
Al' sam bio u zabludi.

zekstra
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 5
Datum upisa : 27.08.2010

Nazad na vrh Ići dole

Pumpanje guma azotom Empty Re: Pumpanje guma azotom

Počalji od charjek Sre 27 Mar 2013, 15:43

kad naduvam gume azotom i hocu da ih proverim jel ono sto je malo izduvala opet treba naduvati azotom ili moze i vazduhom?
charjek
charjek
SOHC 1116ccm 55ks

Broj poruka : 1005
Lokacija : Sremska Mitrovica
Datum upisa : 20.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

Pumpanje guma azotom Empty Re: Pumpanje guma azotom

Počalji od Miljan Sre 27 Mar 2013, 16:04

Moze i vazduhom.

Miljan
SOHC 1581ccm 88ks

Broj poruka : 9432
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Pumpanje guma azotom Empty Re: Pumpanje guma azotom

Počalji od YUgisa Sre 27 Mar 2013, 16:12

Moze vazduhom, samo naravno kad to budes cesto radio onda ces vremenom sve vise i vise da gubis azot Wink Ja bih voleo da probam, ali mi smor da ako krene da opada pritisak da moram da placam ponovo punjenje da bih to proverio, tj da izbegnem proveru sa vazduhom. Mada ne znam ni da li se auto jednako ponasa kad je vazduh i azot tj da li treba duvati na isti pritisak, a i nisu mozda jednako bazdareni manometri, pa bi trebalo i to uskladiti. Znam da komplikujem ali ono, volim da bude predvidiv auto, a 0.1-0.2 bara razlike ja osetim na volanu Wink

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61445
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Pumpanje guma azotom Empty Re: Pumpanje guma azotom

Počalji od ZAC Sre 27 Mar 2013, 19:28

Znamo:
Azot je inertan gas, pa guma ne oksidira sa unutrasnje strane ...ali sta je sa spoljasnjom stranom????
Takodje znamo da se azot manje siri na porast temperature.... teoretski.
Znamo da u vazduhu najveci procenat ima bas azota.. oko 78-79 % (a oni ga skupo naplacuju)
Znamo i to da su molekuli azota "veci' od molekula kiseonika i drugih gasova, pa zbog toga kroz mikro-pore na gumi teze prolazi, samim tim i guma duze drzi propisani pritisak... teoretski.
Znamo da azot ne menja vozne karakteristike gume.

Ne znamo:
Ne znamo da li nas prevare kada kupujemo azot, ili nam sipaju vazduh.
Ne znamo da li ce stvarno uticati na trajnost gume, s`obzirom da i guma punjena vazduhom moze trajati 5-6-7 god. zavisnosti koliko se trose _ voze....

Po meni, pumpanje guma azotom je cisto bacanje para... Smile




_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14367
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Pumpanje guma azotom Empty Re: Pumpanje guma azotom

Počalji od junior45 Sre 27 Mar 2013, 19:38

pre 3 godine kostalo je 150din po gumi..sad ne znam
junior45
junior45
DOHC 1995ccm i.e 139ks

Broj poruka : 34826
Godina : 32
Lokacija : Farkazdin-Zrenjanin
Datum upisa : 10.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

Pumpanje guma azotom Empty Re: Pumpanje guma azotom

Počalji od YUgisa Sre 27 Mar 2013, 19:40

Pa Nisan GTR koristi azotom punjene gume zarad boljih stabilnosti, tako da verujem kao jedan od najboljih vozila po pitaju performansi u krivinama da sigurno ima nesto u tome Wink Ja bih rado probao ako postoji ta razlika jer ja vrlo cesto podesavam pritisak guma jer ga gume usled cestog podizanja i spustanja pritiska zbog podizanja temperature usled naglih startova i voznje kroz krivine pri vecim brzinama Wink

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61445
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Pumpanje guma azotom Empty Re: Pumpanje guma azotom

Počalji od junior45 Sre 27 Mar 2013, 19:46

Nisan GTR je extrem Very Happy nisam cuo da se jos neki auto fabricki puni azotom..i da mu je motor napravljen u hermeticki zatvorenoj fabrici...itd
junior45
junior45
DOHC 1995ccm i.e 139ks

Broj poruka : 34826
Godina : 32
Lokacija : Farkazdin-Zrenjanin
Datum upisa : 10.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

Pumpanje guma azotom Empty Re: Pumpanje guma azotom

Počalji od Miljan Sre 27 Mar 2013, 19:50

Meni su pumpali gume azotom i drze isti pritisak po godinu ipo-dve, ne opadne ni malo.

Miljan
SOHC 1581ccm 88ks

Broj poruka : 9432
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Pumpanje guma azotom Empty Re: Pumpanje guma azotom

Počalji od YUgisa Sre 27 Mar 2013, 19:51

A jel duvano jednako kao i kad se duvaju vazduhom? Wink

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61445
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Pumpanje guma azotom Empty Re: Pumpanje guma azotom

Počalji od Miljan Sre 27 Mar 2013, 19:57

Da, isto.

Miljan
SOHC 1581ccm 88ks

Broj poruka : 9432
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Pumpanje guma azotom Empty Re: Pumpanje guma azotom

Počalji od the_experiment Čet 28 Mar 2013, 22:42

evo da se umesam u temu, cena po beogradu je 100 do 150 din po gumi.. ako nekom treba informacija gde ima u bg nek me slobodno kontaktira da mu dam informacije..
the_experiment
the_experiment
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 38
Godina : 34
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 16.03.2013

Nazad na vrh Ići dole

Pumpanje guma azotom Empty Re: Pumpanje guma azotom

Počalji od YUgisa Čet 28 Mar 2013, 22:43

Pa napisi gde moze, sto sad da se ljudi cimaju da te pitaju gde ima... Wink

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61445
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Pumpanje guma azotom Empty Re: Pumpanje guma azotom

Počalji od the_experiment Sub 30 Mar 2013, 11:09

ne znam tacno nazive firmi iliti objekata, uglavnom po zvezdari i smederevskom putu sve do kaludjerice... u kaludjerici su 100 kinti po gumi... e sad sto je neko pomenuo da li stvarno oni pune gume azotom ili je to samo vazduh.. Kako proveriti??
the_experiment
the_experiment
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 38
Godina : 34
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 16.03.2013

Nazad na vrh Ići dole

Pumpanje guma azotom Empty Re: Pumpanje guma azotom

Počalji od Milovanovic Čet 18 Jun 2015, 22:39

sto bi pumpao azotom kada azota u vazduhu ima 78%,glupost ziva

Milovanovic
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 43
Godina : 28
Lokacija : Smederevo
Datum upisa : 28.08.2014

Nazad na vrh Ići dole

Pumpanje guma azotom Empty Re: Pumpanje guma azotom

Počalji od veselinovic Čet 18 Jun 2015, 22:50

Moderan mit.
Azot u gumama je vidjen u avionskim gumama, a cim je u avionima mora da je dobro.
Avio gume se pumpaju azotom ( inertni gas) samo iz bezbjedonosnih razloga.
Pritisci u tim gumama su ogromni i u avio nesreci sa pozarom samo jos treba da eksplodira guma punjenja vazduhom i da pripomogne pozaru.
Aj sad logicno.
Tacno je da je skoro 80% vazduha azot. tacno je i da je guma ( svaka a narocito kad ostari) porozna.
Tacno je i da je molekul azota veci od molekula koseonika pa samim tim teze prolazi kroz poroznosti gume.
Ali, ako imam u gumi 20% kiseonika i on polako napusta guma, ja dopumpam vazduhom ( 80% azota) i dignem procenat azota na 83%. Poslije par iteracija doci cu do skoro 100% azota u gumi.
Dakle skupo placam prodaju magle.

veselinovic
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 33
Datum upisa : 05.06.2015

Nazad na vrh Ići dole

Pumpanje guma azotom Empty Re: Pumpanje guma azotom

Počalji od YUgisa Čet 18 Jun 2015, 23:05

Nema to veze sa avionima, vozila na trkama koriste cist azot za pumpanje jer nije stvar samo u kisoniku nego u vlazi vazduha koji iako cini mali procenat pravi vecu razliku. Gledao sam par testiranja, usustini svi potvrdjuju da u realnosti nema razlike ali svi izvode i jednak zakljucak da vulkanizeri prodaju maglu jer nemaju adekvatne uslove (ili ne zele) da to ucine kako treba. Jer guma mora prvo da se vakumira pa onda da se puni azotom. Negde sam naleteo na podatak da je Nisan GTR bio valjda 0.7s (ako se dobro secam) brzi na nekoj stazi zato sto su ih u naduvali azotom (zato i dolazi iz fabrike sa tako naduvanim gumama).

Ne propusta guma samo kiseonik, propusta i azot, samo kiseonik propusta valjda 3-4 puta brze.

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61445
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Pumpanje guma azotom Empty Re: Pumpanje guma azotom

Počalji od YUgisa Čet 02 Jun 2022, 17:41

Listam danas forum i naletim na ovu temu pa bih da se nadovezem na poslednji komentar koji sam ostavio, posto sam pre oko godinu dana bas istrazivao aktivno ovu temu jer me jako interesovalo da li stvarno ima neceg u duvanju guma sa azotom.

Nakon nekoliko razlicitih testova koje sam nasao, usustini zakljucak je da u situaciji sa lokalnim vuklanizerima nema nikakvih prednosti. Pre svega kada se gume profesionalno pune azotom, koristi se ili tehnika vakumiranja pre punjenja sto nije lako uraditi jer vecina automobislkih guma u sadasnjem vreme ce pri tome da se odlepi sa felne, pa se u praksi najcesce koriste felne sa 2 ventila gde se na jedan ventil upumpava azot, a kroz drugi luftira i taj proces se obavlja odredjen vremenski period kako bi bili sigurni da je azot u potpunosti ispunio gumu.

Razlog zasto se koristi nije nikakva stabilnost i otpor u grejanju, ravnomerno grejanje u odnosu na regularan vazduh, barem ne u kontekstu koji se cesto navodi na internetu. I merili su da li se pritisak u gumi odrzava konstantnije u zavisnosti od temperature gume i apsolutno nikakve merljive razlike vece od statisticke greske.

Stvaran razlog za odredjen dobitak u performansama nakon adekvatnog punjenja azotom je da cist azot ima konstantne karateristike. Tako da teoretski nema necistoca i vlage i zbog relativno lake dostupnosti i niske cene, lak je za upotrebu ali ne bi nista bolje performanse pruzio u odnosu na recimo vazduh da se filtrira od necistoca i vlage... Takodje je intertan gas pa nece hemijski reagovati sa drugim materijalima sto mozda nije preterano bitno za svakodnevne aute, ali na trkama gde koriste razne legure mozda moze da napravi razliku.

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61445
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Pumpanje guma azotom Empty Re: Pumpanje guma azotom

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu