Kociona sila na valjcima!

5 posters

Ići dole

Kociona sila na valjcima! Empty Kociona sila na valjcima!

Počalji od Slobodan Negic Sre 06 Feb 2019, 23:42

Kolika je normalna kociona sila pri testiranju kocnica na valjcima? Zna li se neki opseg u kome treba da se krecu kocione sile prednje i zadnje osovine? Z
P.S. Za standardna zastavina vozila!
Slobodan Negic
Slobodan Negic
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 452
Godina : 34
Lokacija : Lajkovac
Datum upisa : 14.05.2015

Nazad na vrh Ići dole

Kociona sila na valjcima! Empty Re: Kociona sila na valjcima!

Počalji od YUgisa Sre 06 Feb 2019, 23:52

Tako nesto je nemoguce reci, posto niti su valjci svi jednaki niti termin standardan auto daje neka ogranicenja. Kao neko ko je cesto menjao tehnicke preglede, bilo je tako da iste kocnice izbace 3 razlicite sile u zavisnosti od tehnickog i to ne da poslednje merenje bude najslabije. Niti same brojke znace nesto bitno, meni su smarali da zadnji slabo koce a ja imao problem sa tim da zadnje kocnice blokiraju pre prednjih. A fabricki auto moze mnogo da varira od stanja i kvaliteta ugradjenih delova pa i od podesavanja...

Bitno je da su jednake sile na oba tocka iste osovine.

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61517
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Kociona sila na valjcima! Empty Re: Kociona sila na valjcima!

Počalji od Slobodan Negic Čet 07 Feb 2019, 00:09

Nisam znao da to moze da varira od valjaka do valjaka. Meni obicno prednji izbace negde oko 1600-1700, a testirani su na razlicitim valjcima i uvek kazu da su dobri(u smislu jacine kao i ravnomernosti) ali zato zadnji jako slabe rezultate daju, nesto tipa 300-350 pa sam zato pomislio da postoji neki min i max tih sila.
Slobodan Negic
Slobodan Negic
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 452
Godina : 34
Lokacija : Lajkovac
Datum upisa : 14.05.2015

Nazad na vrh Ići dole

Kociona sila na valjcima! Empty Re: Kociona sila na valjcima!

Počalji od YUgisa Čet 07 Feb 2019, 00:16

Pa ne bih znao koliko su moji posto obicno kad vidim prednje pocnem da vrtim ocima jer krenu komentari pa kao to je ok za Yuga (a ne bih da budem subjektivan, ali u Yugu sa boljim kocnicama nisam nikad seo) ili kad vidim da je neka mala sila jer sam otisao na drugi tehnicki. Mislim verovatno ne bi smelo da variraju sile od tehnickog do tehnickog, ali ipak je ovo Srbija. Meni se cini da su mi napred sile varirale od 1800 do 2400. Nazad se secam jednom da je bilo dal 1200 ili 1400, za ostale preglede nemam pojma.

Ako imas korektor zadnje kocnice, mozes probati da ga nastelujes da jace koci, mozda je previse zatvoren. Mislim po pravilu ne bi trebao da ima neki veci uticaj na max silu, nego samo da okasni reakciju aktivacije kocnica kako bi prednje pocele da pre koce, ali ako je lose podesen moze biti da previse smanjuje protok.


Poslednji izmenio YUgisa dana Čet 07 Feb 2019, 00:23, izmenjeno ukupno 1 puta

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61517
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Kociona sila na valjcima! Empty Re: Kociona sila na valjcima!

Počalji od Slobodan Negic Čet 07 Feb 2019, 00:23

Imam korektor, stavljen je nov prosle godine, meteli. Pretrescu ponovo taj zadnji deo pa cu videti ima li promena.
Slobodan Negic
Slobodan Negic
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 452
Godina : 34
Lokacija : Lajkovac
Datum upisa : 14.05.2015

Nazad na vrh Ići dole

Kociona sila na valjcima! Empty Re: Kociona sila na valjcima!

Počalji od YUgisa Čet 07 Feb 2019, 00:26

Pa vidi jel dobro nastelovan, ako si ti radio ili ako je majstor mozda radio, ja sam recimo moj morao da krivim kad je auto bio visi da bi kocio kako treba a sad kad je spusten morao sam da krivim na drugu stranu tu polugu da bih mogao namestiti da koci kako treba. A majstori vecinom nece da gube vreme sa tim. Mislim moram reci da ni ja licno ne podesavam drugima, jer ja vecini kazem da kad razrade kocnice da dodju da podesimo, ali niko me ne poslusa...

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61517
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Kociona sila na valjcima! Empty Re: Kociona sila na valjcima!

Počalji od ZAC Čet 07 Feb 2019, 16:53

Na merenje sile kocenja uticu mnogi faktori,
1. Ispravnost kocnica
2. Stanje i vrsta guma
3. Tezina auta
4. Broj putnika u autu

Po pravilu, ali to kod nas niko ne postuje, merenje kocione sile treba obavlajti sa vozacem i suvozacem, da bi tezina na oba prednja tocka bila slicna. Zatim gume moraju na obe strane  biti identicne...razlicite gume daju i razlicite rezultate.
Sila se meri u KN . Putnicki automobili su lagani pa masine za merenje mere do nekih 6 KN , naravno za kamione su drugaciji uredjaji i mere srazmerno vece sile.

Leva i desna strana ne smeju da variraju vise od 3% prem da nasi uglavnom proveravaju samo sa vozacem, te otuda je veca razlika izmedju desnog i levog tocka..a oni satro zanju kolika je razlika normalna sa jednom osobom..pa kazu, to je ok za Juga.
A pitanje je i ispravnos tih valjaka po servisima tehnickog pregleda.

Kada gledate one kazaljke na tehnicom...ne gledajte silu...broj, vec jednakost leve i desne strane, ne sme da odstupa mnogo...samo 3% ili otprilike za debljinu kazaljke.....
Ako recimo merite Juga, prvo praznog sa vozacem, a zatim ga napunite sa 4 putnika i nabijete dzak cementa u gepek...sila kocenja nece biti ista.

_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14367
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Kociona sila na valjcima! Empty Re: Kociona sila na valjcima!

Počalji od zpera Ned 15 Maj 2022, 11:46

Na tehnickom pregledu 2022 godine max dozvoljena razlika kocione sile leve i desne
kocnice je 30%.  Satovi prikazuju kocionu silu u N.  Ako vam pri pojacavanju sile
kazaljka sata dosta osciluje na nekom tocku onda ta kocnica ima "ovalnost". To ne
znaci bukvalno i nuzno da su vam disk ili dobos nepravilnog oblika. Pre nego sto odnesete
disk ili dobos kod strugara prvo proverite pakne i druge delove kocnice jer oni isto mogu da
dovedu do neravnomernosti sile kocenja.

zpera
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 8
Datum upisa : 10.08.2014

Nazad na vrh Ići dole

Kociona sila na valjcima! Empty Re: Kociona sila na valjcima!

Počalji od junior45 Ned 15 Maj 2022, 18:53

Kako pakna ili plocica moze dovesti do slicne situacije kao da je disk ili dobos ovalan? Moze dovesti da ne koce istom silom leva i desna strana a za ovo bas nzm
junior45
junior45
DOHC 1995ccm i.e 139ks

Broj poruka : 34872
Godina : 33
Lokacija : Farkazdin-Zrenjanin
Datum upisa : 10.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

Kociona sila na valjcima! Empty Re: Kociona sila na valjcima!

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu