Neravnomeran rad i gašenje na leru

+5
KISSME
castiel-87
blackb
Milos
Tatamata
9 posters

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Ići dole

Neravnomeran rad i gašenje na leru Empty Neravnomeran rad i gašenje na leru

Počalji od blackb Uto 04 Avg 2015, 09:17

Radi se o jugu 55 1988.g. sa fabričkim (jednogrlim IPM) karburatorom. Pre neki dan mi je gorivo bilo na izmaku ali na semaforu pre pumpe (stajao - na leru) je sve bilo u redu. Stanem na pumpu otvorim čep rezervoara, ali nisu dali da sipam benzin (primali neku robu na pumpi). Zatvorim čep i upalim da krenem na drugu pumpu kad ono - kao što naslov kaže počne neravnomerno da radi na leru i skoro odmah se ugasi. Sipam benzin na drugoj pumpi gde se dovučem uz pomoća sauga ali i dalje, pa i sve do danas isto - dakle po gradu samo pod saugom ali i tada neravnomerno radi samo sa više obrtaja, naravno. Neravnomeran rad se oseća i u vožnji na manjim obrtajima. Sumnjam na karburator ili uopšte dotok benzina zato što auto ne trokira/prekida što bi (po meni) bilo karakteristično za struju, a i jer se to desilo kada je benzina bilo veoma  malo u rezrvoaru, mada sam bio i sa manje benzina ranije pa se slično nije desilo.

Evo ukratko stanja:

- Pre 30kkm zamenjeni: razvodna ruka (boš), kapa (neka najskuplja), kablovi za svećice (na žalost češki - samo te našao). Bobina je bošova - nikad je dirao nisam, kao ni komutator i njegov kabl
- Odradio reparaciju karba pre nekih 14kkm sa setom za reparaciju, tada zamenjena i pumpa za gorivo (neka Corona Ita), sva creva za benz, šelne, filter za benzin - stavio providan i u njemu nema ništa sem čistog benzina.
- Pre 3kkm promenjene svećice - NGK, neposredno posle toga rađena generalna (obrađivan blok - stavljane hilzne, karike, svi dihtunzi, pumpa za vodu, kaiševi, glava (ravnanje, ventili, hidro test), set kvačila, ulje menjača... sve) - radio lepo do gorepomenutog problema

Skinuo sam onaj filterčić na samom karbu (gde dolazi benzin) ali je bio čist, produvao (ručnom pumpom koliko se može) njegov kanal kao i kanal i diznu za ler gas (ona što se odvrtanjem osiromašuje i koja mi je inače bila i ostala zavrnuta do kraja) br.1 na donjoj slici. Isto pročistio diznu (mada je to pre čep) i kanal - br.3 na slici - i ona mi je bila i ostala zavrnuta do kraja. Sve je inače na oko bilo veoma čisto, jer sam eto posle temeljne reparacije karba prošao samo 14kkm. Dotegao telo karba za motor (one dve 13-ice), sve šelne, sve šrafove na poklopcu karba (reko - zbog falš vazduha) ali ništa - opet isto.

Neravnomeran rad i gašenje na leru Th_Karb-dizne_zps96dcdf9e

Dakle, da li da ponovo rasturam karb - i da li onda mogu da koristim stare dihtunge ili opet mora novi set za reparaciju?
Da li je ipak možda struja?
Kako da proverim crevo serva/servo - pada mi na pamet: otkačim crevo serva i zapušim rupu na grani i ako dobro radi ono je problem?

blackb
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 177
Datum upisa : 26.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Neravnomeran rad i gašenje na leru Empty Re: Neravnomeran rad i gašenje na leru

Počalji od Tatamata Uto 04 Avg 2015, 10:43

vuce fals vazduh negde ,pogledaj crevo od servo uredjaja da nije puklo
Tatamata
Tatamata
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 263
Lokacija : Novi sad
Datum upisa : 25.02.2015

Nazad na vrh Ići dole

Neravnomeran rad i gašenje na leru Empty Re: Neravnomeran rad i gašenje na leru

Počalji od Milos Uto 04 Avg 2015, 10:47

Sraf br. 3 na slici ne sme da bude zavrnut do kraja, postoji mogucnost da je lose nastelovan karburator i zato ima neravnomeran rad. O stelovanju vise u sledecoj temi:
https://zafc.forumsr.com/t4682-stelovanje-smese-za-ipm32-mgv1

Kada je taj sraf zavrnut do kraja, motor bi trebao da se ugasi. Ukoliko to nije slucaj, ler kanal je zapusen i karburator odrzava ler preko glavnog sistema i takav karburator je zreo za remont.
Ler dizna je oznacena br. 1 i ona treba da bude zavrnuta do kraja.
Za pocetak prvo nasteluj smesu, prelistaj temu koju sam okacio. Ako rasturas ponovo karburator, trebace ti nove gumice i dihtunzi. Eventualno bi mogao da ponovo upotrebis dihtung poklopca i dihtung tela leptira ali ti dihtunzi nisu vise od 200-300 dinara tako da bi bilo najbolje da i njih zamenis u tom slucaju.
Ako sumnjas na servo, dok motor radi na leru pumpaj pedalu kocnice jako i brzo. Ukoliko se motor ugasi, znaci da nesto nije uredu sa servom.
Milos
Milos
SOHC 1372ccm 72ks

Broj poruka : 4104
Godina : 27
Lokacija : Novi Beograd
Datum upisa : 05.05.2012

Nazad na vrh Ići dole

Neravnomeran rad i gašenje na leru Empty Re: Neravnomeran rad i gašenje na leru

Počalji od blackb Uto 04 Avg 2015, 13:19


@tatamata - Crevo od serva deluje OK, ali zato sam mislio da ga skinem i zapušim rupu pa ako je bolji rad onda je nešto do serva, ne?

@ Miloš - oba ova šrafa (1 i 3) posle reparacije a pre ovog problema nisam dirao i lepo je radio (iskreno mislim da šraf br.3 možda nije bio do kraja ali ipak nisam siguran), ovo se jednostavno desilo odjednom, kao što je opisano, bez prethodnog čačkanja po karbu. Ler kanal - pretpostavljam da je kod ler dizne (šraf 1) je čist - pumpom vazduh prolazi kroz njega u cev karba - ako mislimo na isti kanal.

Dakle, probaću danas da nešto postigne sa šrafom 3 (odvrtanjem), a probaću i sa pumpanjem pedale mada auto mora da bude pod saugom da se ne bi ugasio u mestu.

Na sledećoj slici je šraf 3. - "šraf za smešu" označen sa 28 kao vijak za podešavanje količine smeše pri radu motora na minimumu

Neravnomeran rad i gašenje na leru Th_Karburator%20-%20uredjaj%20za%20rad%20na%20minimumu%20i%20prelaznom%20rezimu_zpsspp0ihfx

Ako sam dobro razumeo tvoje uputstvo šraf 1. treba da bude uvek skroz zavrnut, zatim šraf 3. odvrnem 2,5 kruga pa nastavim da odvrćem sve dok motor diže obrtaje?


Na sledećoj slici je moj karb (od pre neki dan kada sam produvavao kanale), i ono što me brine jeste (mislim) trag benzina (uokviren crveno) na postolju karba, pa sam zato dotezao karb za postolje misleći da bi tu negde mogao da vuče vazduh, ali bez rezultata:

Neravnomeran rad i gašenje na leru Th_Karb%20001%2001082015%20_zpsbye4cpe7

Ne znam koliko je ta mrlja na postolju uobičajena ili može ipak da ukazuje na problem.

blackb
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 177
Datum upisa : 26.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Neravnomeran rad i gašenje na leru Empty Re: Neravnomeran rad i gašenje na leru

Počalji od Milos Uto 04 Avg 2015, 14:04

Da, dobro si razumeo, ler dizna (sraf br.1) treba da bude zavrnuta do kraja a sraf za smesu (br. 3) odvrces lagano dok motor podize obrtaje. Stelovanje se vrsi pri radnoj temperaturi motora.
Taj benzin na postolju je mozda od tog ciscenja i produvavanja kanala. Da li si pri montazi karburatora stavio dihtung izmedju postolja karburatora i tog lima?
Milos
Milos
SOHC 1372ccm 72ks

Broj poruka : 4104
Godina : 27
Lokacija : Novi Beograd
Datum upisa : 05.05.2012

Nazad na vrh Ići dole

Neravnomeran rad i gašenje na leru Empty Re: Neravnomeran rad i gašenje na leru

Počalji od blackb Uto 04 Avg 2015, 14:18

Miloše, prilično sam siguran (ipak je to bilo pre godinu ipo dana) da sam stavio taj dihtung ali da je to bio stari jer u setu nisam dobio taj novi. Taj stari je bio prilično debeo (par mm) srebrne boje i u njemu je bio otisak samog tela karba pa sam čak i na ovom forumu pitao da li može takav taj stari da se vrati i ljudi su rekli da je ok.
Inače na ovoj temi sam tada radio karb: https://zafc.forumsr.com/t3912-trokira-gubi-gas-i-ugasi-se

Takođe taj benzin (to je više vlaga/mrlja) je ipak tu bio pre mog produvavanja.

blackb
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 177
Datum upisa : 26.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Neravnomeran rad i gašenje na leru Empty Re: Neravnomeran rad i gašenje na leru

Počalji od Tatamata Uto 04 Avg 2015, 14:30

da skines crevo i na usisnoj grani zapusis rupupa ako radi ok tu je problem
Tatamata
Tatamata
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 263
Lokacija : Novi sad
Datum upisa : 25.02.2015

Nazad na vrh Ići dole

Neravnomeran rad i gašenje na leru Empty Re: Neravnomeran rad i gašenje na leru

Počalji od blackb Uto 04 Avg 2015, 14:55

Probaćemo.

blackb
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 177
Datum upisa : 26.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Neravnomeran rad i gašenje na leru Empty Re: Neravnomeran rad i gašenje na leru

Počalji od Milos Uto 04 Avg 2015, 15:28

Taj debeo dihtung je ustvari bakelit koji ide izmedju postolja karburatora, onaj donji deo gde je leptir sa osovinom i srednjeg dela karburatora, difuzora. Kod dvogrlog karburatora ta bakelit ploca stoji ispod tog zastitnog lima ali ne mogu sad da se setim tacno da li jednogli ima jos jedan bakelit tu. U svakom slucaju, pored debelog bakelita treba da bude i jedan tanak dihtung. Postoji mogucnost da tu curka pomalo benzin ako nemas taj dihtung. Proveri da li vuce fals vazduh na tom spoju.
Milos
Milos
SOHC 1372ccm 72ks

Broj poruka : 4104
Godina : 27
Lokacija : Novi Beograd
Datum upisa : 05.05.2012

Nazad na vrh Ići dole

Neravnomeran rad i gašenje na leru Empty Re: Neravnomeran rad i gašenje na leru

Počalji od blackb Sre 05 Avg 2015, 08:18

Zapetljali smo se oko tog dihtunga - nisam mislio na bakelitni dihtung - ovaj na koji mislim je bio kao od nekog azbesta srebrno-sivih površina (delimično mekan pa je zato imao tragove tela karba na sebi).
Ali o tom potom, jer juče nisam stigao ništa pa ću onda danas probati da nađem u gradu start sprej što će mi (kao polu-laiku) značajno olakšati nalaženje eventualnog falš vazduha.

Sinoć sam jedino stigao da upalim auto po mraku da bih proverio kablove - nigde se ne vide varnice ali se vidi oko svećica kao svetleći prsten u samoj glavi kako zasvetli kada baci varnicu.
Ne znam koliko je to normalno jer ipak je svećica ušrafljena i zadihtovana a varnica je ispod svega toga.

blackb
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 177
Datum upisa : 26.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Neravnomeran rad i gašenje na leru Empty Re: Neravnomeran rad i gašenje na leru

Počalji od blackb Čet 06 Avg 2015, 07:32

Evo da javim da je problem rešen - ali ona najgora varijanta: nisam siguran kako. Kupim ja juče start sprej i kući se naoštrim da krenem od njega pa ako treba i da skidam i rasturam karb. Pre nego što sam upalio auto uzmem i odvrnem još par krugova šraf 3 (za smešu), ali i prodrmam kabl od komutatora na komutatoru (kontakt) a time i sam komutator malo. Upalim auto kado ono - radi ko sat! Ajde reko da probam i star sprej - naprskam po crevu serva, svuda okolo karba i ništa - ne menja zvuk.

Sad počinjem opet da sumnjam na struju tj komutator/kabl/kontakt jer šraf 3 nije čačkan pre pojave problema.
Pa u vezi stim i pitanje gde komutator dobija masu - da li preko ona dva šrafa kojim je pričvršćen na karoseriju i uopšte kako se manifestuje problem snjim/kablom?

blackb
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 177
Datum upisa : 26.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Neravnomeran rad i gašenje na leru Empty Re: Neravnomeran rad i gašenje na leru

Počalji od castiel-87 Sre 12 Avg 2015, 17:13

A reci mi kad auto postigne radnu temperaturu jel dobro radi?
castiel-87
castiel-87
SOHC 1116ccm 55ks

Broj poruka : 1158
Godina : 36
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 16.08.2012

Nazad na vrh Ići dole

Neravnomeran rad i gašenje na leru Empty Re: Neravnomeran rad i gašenje na leru

Počalji od blackb Pet 28 Avg 2015, 13:05

Izvinjavam se na kasnom odgovoru - bio sam na odmoru. Da, radi dobro i na radnoj temperaturi.

blackb
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 177
Datum upisa : 26.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Neravnomeran rad i gašenje na leru Empty Re: Neravnomeran rad i gašenje na leru

Počalji od Tatamata Pet 28 Avg 2015, 14:22

ako imas obrtaljku u autu i ako te zeza komutator onda ti i obrtaljka brljavi
Tatamata
Tatamata
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 263
Lokacija : Novi sad
Datum upisa : 25.02.2015

Nazad na vrh Ići dole

Neravnomeran rad i gašenje na leru Empty Re: Neravnomeran rad i gašenje na leru

Počalji od KISSME Pet 28 Avg 2015, 17:30

@tatamata ,,,,imam ja obrtaljku i mene malo zeza malcice varira ako se secas teme za "Paljenje".... Mozda meni i nie uopste bilo do razvodnika i faze motora,,mozda mene zeza komutator ,,,,ja se nadam da ce sutra ZAC da mi pogleda auto, pa cu da javim sta je i kako je ,,,a ako je do komutatora onog elektricara sto mi je to najverovatnije sve izj...o i reko da je sa strujom sve ok spalicuga sa sve radionicom.. Evil or Very Mad Sofer
KISSME
KISSME
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 18
Godina : 36
Lokacija : Batajnica
Datum upisa : 16.08.2015

Nazad na vrh Ići dole

Neravnomeran rad i gašenje na leru Empty Re: Neravnomeran rad i gašenje na leru

Počalji od castiel-87 Sub 29 Avg 2015, 06:45

KISSME ja bih ti savetovao da pre svega promeniš svećice , kod mene je bio sličan problem, prvo loše i neravnomerno radio na leru, gasio se posle , itd... Menjao sam i karb, nije dalo rezultate, moje svećice koje su tad bile na njemu su bile poput tvojih NGK prešle oko 3k, al čim sam zamenio svećice auto se preporodio. Niti secka , niti neravnomerno radi, sve se u normalu vratio. Tako da sam sada na tvom mest ja bih prvo zamenio svećice, pa išao dalje. Sofer
castiel-87
castiel-87
SOHC 1116ccm 55ks

Broj poruka : 1158
Godina : 36
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 16.08.2012

Nazad na vrh Ići dole

Neravnomeran rad i gašenje na leru Empty Re: Neravnomeran rad i gašenje na leru

Počalji od KISSME Sub 29 Avg 2015, 08:44

zamenio svecice sa starim nije hteo ni da upali.
KISSME
KISSME
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 18
Godina : 36
Lokacija : Batajnica
Datum upisa : 16.08.2015

Nazad na vrh Ići dole

Neravnomeran rad i gašenje na leru Empty Re: Neravnomeran rad i gašenje na leru

Počalji od castiel-87 Ned 30 Avg 2015, 15:01

Ma nove svećice kupi. Pusti stare.
castiel-87
castiel-87
SOHC 1116ccm 55ks

Broj poruka : 1158
Godina : 36
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 16.08.2012

Nazad na vrh Ići dole

Neravnomeran rad i gašenje na leru Empty Re: Neravnomeran rad i gašenje na leru

Počalji od KISSME Ned 30 Avg 2015, 18:56

ma jesam drug bacio stare kupio nove...sve je zavrseno prezzubio je bio dva zuba.Sad ide kao mutav odkacen  ide i vishe neg sto treba.... Mada sam danas ga vozio na vecim obrt. i provalio sam da auto nevoli male obrt...nekad samo kad vozim preko 2000 obrt. i pustim gas i kad padne ispod 2000 zastuca kao kad trazi manju brzinu,i samo malko naslonim nogu na gas za bukvalno 1mm i sve super.....ma sad cu mu kad dodje spasovdan menjam kablove kapu ruku svecice ulje filtere pa cu da vidim.na prolece kad istekne reg. ide u otpad,il cu ga dam na onu akciju fiata sto ima sa zastavom (das stari i cene ga 1000jevreja)za novu  Z10





@ZAC nene nedizem ga naglo i ne preko 3,500@ bas polako sam i dizao da osluskujemna svakih 200 obrt razliku samo osetim kad spustim naglo gas sa npr 2000 i padne ispod u tom intervalu od otpustanja pedale do 5 sekundi tu se cuje onako kao malo stucanje, i onda prestane i polako pada do 1500 i tu trazi manju brzinu


Poslednji izmenio KISSME dana Ned 30 Avg 2015, 19:12, izmenjeno ukupno 1 puta
KISSME
KISSME
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 18
Godina : 36
Lokacija : Batajnica
Datum upisa : 16.08.2015

Nazad na vrh Ići dole

Neravnomeran rad i gašenje na leru Empty Re: Neravnomeran rad i gašenje na leru

Počalji od ZAC Ned 30 Avg 2015, 19:04

Lagano u visoke obrtaje, jos ne znamo zasto je prezubio prvi put...nemoj da te iznenadi pa ode u otpad pre vremena.. Wink

_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14367
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Neravnomeran rad i gašenje na leru Empty Re: Neravnomeran rad i gašenje na leru

Počalji od KISSME Ned 30 Avg 2015, 19:21

zaboravio sam da napomenem ja to tkz stucanje necujem uopste kod motora nego pozadi kod lonca ??? Neravnomeran rad i gašenje na leru 8289

jel moguce da je auspuh nesto kanda zapusen? nelogicno al ajde da pitam
KISSME
KISSME
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 18
Godina : 36
Lokacija : Batajnica
Datum upisa : 16.08.2015

Nazad na vrh Ići dole

Neravnomeran rad i gašenje na leru Empty Re: Neravnomeran rad i gašenje na leru

Počalji od ZAC Ned 30 Avg 2015, 21:06

E pa mozda je sad paljenje pomereno, jel je moguce kada ga je uzubljivao da se okrenula i remenica male bregaste, to jest remenica koja pokrece vratilo razvodnika..

_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14367
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Neravnomeran rad i gašenje na leru Empty Re: Neravnomeran rad i gašenje na leru

Počalji od KISSME Uto 01 Sep 2015, 17:21

ma jok nije... on je isto ko ja i ti namestio donju pa video da gore bezi dva zuba,olabavio i skino kais samo rukom pomerio gornju da bude na reperu.....aj ga sad je..bi mozda sam trebo posle zavrsetka kodf majstora da dodjem do tebe da nastelujemo razvodnik ak je do njega....ma ja kako sam video da prima obrtaje i kazaljka se lepo ponasa i lepo i de,,,,reko sam sebi sad nikola nediraj
KISSME
KISSME
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 18
Godina : 36
Lokacija : Batajnica
Datum upisa : 16.08.2015

Nazad na vrh Ići dole

Neravnomeran rad i gašenje na leru Empty Re: Neravnomeran rad i gašenje na leru

Počalji od stefan.matic830 Ned 02 Okt 2016, 18:06

kada ga upalim hladnog kasi se na leru i nema ravnomeran rad ni na leru ni kada je zagrejan a zagrejan radi na leru ne gasi se i ler gas je malo veci nego sto treba cuje se kada radi na leru do cega moze biti problem
stefan.matic830
stefan.matic830
OHV 767ccm 30ks

Broj poruka : 123
Datum upisa : 13.04.2016

Nazad na vrh Ići dole

Neravnomeran rad i gašenje na leru Empty Re: Neravnomeran rad i gašenje na leru

Počalji od junior45 Ned 02 Okt 2016, 22:06

jel radi na 3 klipa pod sauhom? jel si menjao skoro svecice?
junior45
junior45
DOHC 1995ccm i.e 139ks

Broj poruka : 34872
Godina : 33
Lokacija : Farkazdin-Zrenjanin
Datum upisa : 10.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

Neravnomeran rad i gašenje na leru Empty Re: Neravnomeran rad i gašenje na leru

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu