Farbanje znaka ,,Y'' na ratkapnama

3 posters

Ići dole

Farbanje znaka ,,Y'' na ratkapnama Empty Farbanje znaka ,,Y'' na ratkapnama

Počalji od Engelbert von Smallhausen Sub 11 Apr 2015, 16:19

Ratkapni koje su nalik felnama sa Una Turbo odavno nema u prodaji, a ja sam našao četiri polovne koje nisu polomljene pa sam rešio da ih prefarbam. Ovo sam već radio prošlog leta i nisam zadovoljan rezultatima, pa sam ovog puta odlučio da to uradim kako treba. Najviše glavobolje mi je zadala centralna značka na kojoj je znak ,,Y'', i njeno sređivanje ću ovde i opisati.

1. Žlebovi u kojima je crna boja se detaljno očiste nekim oštrim predmetom (ja sam koristio šrafciger). Ukoliko imate kompresor, možete oduvati nastale nečistoće i ostruganu farbu, a posao će odraditi i obična četkica. Potom mesta koja ćete farbati prebrišete krpom nakvašenom nitro razređivačem kako bi uklonili eventualne masnoće. Kada razređivač u potpunosti ispari.možete pristupiti farbanju. Ja sam za to koristio Happy Color bumper spray, i za njega nije potreban nikakav primer, jer ga već sadrži u sebi. Čitava plastika se prefarba ovim sprejem, i ostavi 45 minuta da se osuši. Potom se vodenom šmirglom ukloni višak farbe sa mesta na kojima je ne želimo, i ona se zadržava samo u kanalu. To bi trebalo da izgleda ovako:

Farbanje znaka ,,Y'' na ratkapnama 24qiuc7

2. Sada treba prefarbati ostatak znaka. Naravno, najveći problem je zaštita udubljenih delova koje smo već prefarbali. Površina je previše mala da bi se zaštitila lepljivom trakom, a zbog udubljenja znaka ne može ni da se zalepi. Kanal sam hteo da ispunim nečim što bi nakon farbanja moglo lako da se ukloni, a opet da ne ošteti postojeću farbu. Razmišljao sam o pasti za zube ili kremi za ruke, a onda sam naišao na ovo:

Farbanje znaka ,,Y'' na ratkapnama 25rmbnd

Zašto baš pčelinji vosak? Naime, farba koju ću koristiti je akrilna, odnosno na bazi vode. Pčelinji vosak je liposolubilan i ne prima vodu, tako da će odbijati hidrofilni sprej. Na taj način pčelinji vosak predstavlja i mehaničku i hemijsku barijeru. Pasta za zube i krema za ruke zbog toga ne bi bile dobro rešenje, jer su hidrofilne i određeni deo spreja bi ipak dospeo tamo gde ne treba.

3. Pčelinji vosak zahvatimo kašikom i rastopimo u džezvi. Vosak će se rastopiti, preći u tečno stanje, i tako istopljenog ćemo ga preliti preko znakova. Pošto je tečan, idealno će popuniti sve kanale.

Farbanje znaka ,,Y'' na ratkapnama Jtujc5

Farbanje znaka ,,Y'' na ratkapnama 33bg8qc

4. Znakove smo poslagali na aluminijumskoj foliji i čekamo da se vosak otopi. Za to nije potrebno puno vremena, jer se topi već na nekih 50°C, što je takođe dobro jer bumper spray nećemo tretirati tečnošću visoke temperature.

Farbanje znaka ,,Y'' na ratkapnama Rhib0y

5. Vosak se otopio i prelivamo ga preko znakova:

Farbanje znaka ,,Y'' na ratkapnama 1zos5

Farbanje znaka ,,Y'' na ratkapnama 33ze0cp

6. Sve ostavimo da se osuši nekih pola sata, i vosak prelazi u polučvrsto stanje:

Farbanje znaka ,,Y'' na ratkapnama 2ut3ix0

7. Uklanjamo viškove voska tako da ostanu samo u kanalima. Vosak je najbolje skinuti prvo novinama ili krpom, a potom delove koje ćemo farbati pažljivo prebrisati nitro razređivačem. To bi trebalo da izgleda ovako:

Farbanje znaka ,,Y'' na ratkapnama 25fp16q

8. Nitro razređivač se osušio i pristupamo farbanju:

Farbanje znaka ,,Y'' na ratkapnama 2csjc4x

9. Nakon što se farba osušila, vosak u kanalima ispiramo deterdžentom, koji emulguje lipofilni vosak:

Farbanje znaka ,,Y'' na ratkapnama 2vm6kwz

10. Kanale očistimo četkicom i dobijamo krajnji proizvod koji izgleda ovako:

Farbanje znaka ,,Y'' na ratkapnama Vs2v7b

Farbanje znaka ,,Y'' na ratkapnama 2yl4cxx

Eto, pokušao sam da uklopim malo farmacije u ovu priču. Možda ovo nikome neće trebati u životu, možda će neko reći da se ovo ne radi tako, ali ja sam hteo da vam pokažem koliko brinem o detaljima i koliko volim svoj auto. Smile
Engelbert von Smallhausen
Engelbert von Smallhausen
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 393
Lokacija : Omoljica
Datum upisa : 28.06.2014

Nazad na vrh Ići dole

Farbanje znaka ,,Y'' na ratkapnama Empty Re: Farbanje znaka ,,Y'' na ratkapnama

Počalji od ZAC Sub 11 Apr 2015, 19:35

Sta reci .... aplauz sesir

_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14367
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Farbanje znaka ,,Y'' na ratkapnama Empty Re: Farbanje znaka ,,Y'' na ratkapnama

Počalji od Engelbert von Smallhausen Sub 11 Apr 2015, 20:50

Cheers
Engelbert von Smallhausen
Engelbert von Smallhausen
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 393
Lokacija : Omoljica
Datum upisa : 28.06.2014

Nazad na vrh Ići dole

Farbanje znaka ,,Y'' na ratkapnama Empty Re: Farbanje znaka ,,Y'' na ratkapnama

Počalji od ristivoje Pon 13 Apr 2015, 23:38

naklon Tako se i koristi ono što sam pominjao,al'ne mogu da se setim kako se zove pa da me upucaš.
ristivoje
ristivoje
SOHC 1290ccm 60ks

Broj poruka : 2370
Godina : 43
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 30.08.2014

Nazad na vrh Ići dole

Farbanje znaka ,,Y'' na ratkapnama Empty Re: Farbanje znaka ,,Y'' na ratkapnama

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu