Automat anlasera - kako proveriti unimerom

+5
Miljan
Zuty
ZAC
junior45
Crazy128
9 posters

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Ići dole

Automat anlasera - kako proveriti unimerom Empty Automat anlasera - kako proveriti unimerom

Počalji od blackb Sre 28 Jan 2015, 08:23

Sa jugom nikada nije dosadno. Radi se o iskrinom anlaseru na jugu 55 1988.g. Kada dam kontakt i da zaverglam apsolutno ništa se ne dešava - ne čuje se ni bendiks ni anlaser samo lampice na kontrolnoj tabli malko, jedva primetno zatrepere.
Probao sam sve:
- uložak brave nije: skinuo sam ga i direktno prespojio u buksni i malo šmerca ali - ništa
- struja od brave do automata nije - kada dam kontakt i da zaverglam (neko u kabini okrene ključ da zavergla) na crvenom kablu od brave na automatu unimerom proverim ima napon - ali ništa
- dotezao sam glavne kontakte na automatu (ona dva šrafa)  i papučicu te crvene žice - ništa
- čak sam dotezao i papučice onih braon i crnih debelih žica što sa automata dovode + do kontakt brave a nalaze se kod osigurača - ništa
- stavio drugi proveren akumulator - ništa

Kada direktno spojim kontakte (šrafove) na automatu - anlaser okreće u prazno bez problema
Kada direktno spojim + sa akumulatora koji je na gornjem šrafu automata sa limčićem na automatu na koji dolazi + sa kontakt brave u većini slučajeva samo slabo zavarniči - i ništa ali (što me buni) ponekad i automat odradi tj. čak se desi posle nekog čačkanja da nekad hoće i iz kabine da zavergla ali samo jednom eventualno dvaput, i posle opet ništa.

Zaključio sam da je definitivno automat ali pre nego što kupim drugi rekoh da se posavetujem oko ovog: Kada proveravam unimerom i spojim telo automata sa kontaktom (limčićem) gde dolazi + sa brave ima otpora tj. provodi struju što (po meni) znači da namotaj u automatu nije u prekidu ali ne znam da možda nije probio negde namotaj pa dodiruje telo automata ("-") negde ranije pa provodi ali nema snage.

Odatle moja dva pitanja:
1. Kako definitivno proveriti unimerom automat - jel postoji neki konkretan broj oma koji mora biti između tog limčića za + i tela tj. tačan otpor namotaja automata?
2. Kako  automat dobija masu za svoj namotaj - da li preko ona dva šrafa kojima se šrafi na telo anlasera i/ili tu na samom kontaktu sa telom anlasera? Tj. da li da probam da skinem automat malo ošmirglam/očistim površine automata i anlasera koje se tu dodiruju pa onda još bolje pritegnem sa ona dva krstaka - dakle može li ipak biti problem i kontak tj. dovod mase.


Takođe ako neko misli da nije automat neka da predlog.

blackb
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 177
Datum upisa : 26.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Automat anlasera - kako proveriti unimerom Empty Re: Automat anlasera - kako proveriti unimerom

Počalji od Crazy128 Sre 28 Jan 2015, 09:45

Za unimer ne znam. Nikad nisam merio otpor. Ako nema tak-tak zvuka, meni to liči da ti je čekić u automatu masan, pa na ovo ladno vreme ulje ga koči i ne može da klizne čekić i udari u dugme.. Skini automat, obriši krpom iznutra, čekić lepo obriši pa probaj. To bi trebalo da ti reši problem.
Crazy128
Crazy128
SOHC 1290ccm EFI 67ks

Broj poruka : 2816
Godina : 33
Lokacija : Lebane
Datum upisa : 10.12.2012

https://www.facebook.com/LeWolf90

Nazad na vrh Ići dole

Automat anlasera - kako proveriti unimerom Empty Re: Automat anlasera - kako proveriti unimerom

Počalji od junior45 Sre 28 Jan 2015, 11:31

Meni se to desava na 45,al uglavnom upali kad palim direkt..meni majstor rekao da je umro rotor i da je piitanje kad ce da crkne skroz..ja vozim tako vec godnu i po i pici super..kad nece malo cuknem stator i gas,a ponekad direkt pali..uglavnom nece da pali kad je toplo napolju..
junior45
junior45
DOHC 1995ccm i.e 139ks

Broj poruka : 34872
Godina : 33
Lokacija : Farkazdin-Zrenjanin
Datum upisa : 10.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

Automat anlasera - kako proveriti unimerom Empty Re: Automat anlasera - kako proveriti unimerom

Počalji od blackb Čet 29 Jan 2015, 20:22

Očistio sam detaljno i masu sa akumulatora na anlaseru ali ništa. Onda smo danas probali i preko kablova (reko možda mi je onaj drugi akumulator slab iako pali auto na kojem je trenutno) i ništa. Kad su tu već kablovi reko ajde da spojim direktno sa akumulatora i masu na alanser, i + prvo na automat (na limčić sa crvene žice od kontakt brave) - ništa, a onda i na anlaser (na donji šraf automata - dakle direktno na anlaser) prvo je malo krenuo a posle opet ništa, samo malo varniči. Dakle sada više neće ni anlaser da okreće u mestu.

Zbunjivalo me što nije akumulator a što ne reaguju ni automat ni anlaser. E onda me prijatelj auto električar posavetovao: kaže da je najverovatnije problem u masi koju automat dobija preko četkice pa onda ne radi ni automat pa ni anlaser jer je četkica loša/prljava. Nisam imao pojma da namotaj automata dobija masu preko četkice, doduše na nekim šemama sam našao da neki tipovi automata imaju dva namotaja: oba dobijaju + sa istog mesta (sa kontakt brave) ali jedan dobija masu preko tela automata a drugi preko četkice. Ne znam da li ovi iskrini imaju va namotaja ili samo taj jedan.
Ali pošto mi je anlaser prilično zauljen tu je vrlo verovatno prblem. Ali videćemo sutra/prekosutra kada ga skinem , očistim i iskoristiću priliku i staviti nove četkice i biksne.

U skladu stim i jedno pitanje: četkice na ovom iksrinom anlaseru za ST se ne leme već se šrafe?

blackb
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 177
Datum upisa : 26.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Automat anlasera - kako proveriti unimerom Empty Re: Automat anlasera - kako proveriti unimerom

Počalji od Miljan Čet 29 Jan 2015, 20:28

Na ST se srafe (AZE0201), na NT se leme (AZE3508).

Miljan
SOHC 1581ccm 88ks

Broj poruka : 9432
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Automat anlasera - kako proveriti unimerom Empty Re: Automat anlasera - kako proveriti unimerom

Počalji od ZAC Čet 29 Jan 2015, 20:31

Meni lici na potpuno potrosene biksne, pa se rotor glavi u statoru...skini taj anlaser pa vidi kakve su biksne..

_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14367
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Automat anlasera - kako proveriti unimerom Empty Re: Automat anlasera - kako proveriti unimerom

Počalji od blackb Pet 30 Jan 2015, 00:54

Sutra ide dole i: čišćenje, zamena četkica i biksni. Na ovom forumu sam pročitao par saveta prilikom remonta:
kolektor se čisti nežno vodenom šmirglom
delovi se čiste benzinom - ako ima nečim pametnijim recite
pažljivo (drvenim ili gumenim čekićem) ubacivati biksne

Najbitnija mi je informacija od Miljana da se četkice šrafe (jer nemam lemilicu)
Ne verujem da su biksne baš toliko potrošene (jer auto je prešao 56kkm), više sumnjam na prljavštinu/ulje ali videćemo.. svakako ću ih promeniti kad ga već skidam.

Ako imate još nešto od saveta za remont da dodate/oduzmete - napišite.

blackb
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 177
Datum upisa : 26.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Automat anlasera - kako proveriti unimerom Empty Re: Automat anlasera - kako proveriti unimerom

Počalji od Miljan Pet 30 Jan 2015, 01:24

Ne srafe se, jer ti imas najverovatnije AZE3508, ako niko nije menjao.

Miljan
SOHC 1581ccm 88ks

Broj poruka : 9432
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Automat anlasera - kako proveriti unimerom Empty Re: Automat anlasera - kako proveriti unimerom

Počalji od blackb Pet 30 Jan 2015, 07:57

Ali Miljane moj jugo je ST tj. 1988.g. i prilično sam siguran da niko nije menjao.

blackb
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 177
Datum upisa : 26.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Automat anlasera - kako proveriti unimerom Empty Re: Automat anlasera - kako proveriti unimerom

Počalji od Miljan Pet 30 Jan 2015, 12:12

ST anlaseri su se ugradjivali na stare Keceve i prve Jugice do 84-5.

Miljan
SOHC 1581ccm 88ks

Broj poruka : 9432
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Automat anlasera - kako proveriti unimerom Empty Re: Automat anlasera - kako proveriti unimerom

Počalji od blackb Pet 30 Jan 2015, 12:25

Au pa to onda znači da se leme. A jel može to običnom lemilicom i kalajem ili da ipak posetim autoelektričara?
Vidim da je čovek na: https://zafc.forumsr.com/t2763-pomoc-oko-remonta-anlasera
sve odradio sam a anlaser mu je kao moj.

Zbunjuje me što je okačio slike novih četkica sa šrafovima a i po slikama rasturenog mu anlasera četkice se šrafe?

blackb
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 177
Datum upisa : 26.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Automat anlasera - kako proveriti unimerom Empty Re: Automat anlasera - kako proveriti unimerom

Počalji od Miljan Pet 30 Jan 2015, 12:41

Ovo je 3502, taj je izmedju 0201 i 3508, ugradjivan 82,3,4.
A mogu da se leme obicnom lemilicom, milion puta sam to lemio.

Miljan
SOHC 1581ccm 88ks

Broj poruka : 9432
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Automat anlasera - kako proveriti unimerom Empty Re: Automat anlasera - kako proveriti unimerom

Počalji od blackb Pet 30 Jan 2015, 12:59

OK hvala Miljane upustiću se onda sam, znam da lemim samo sam negde (u bufferu mozga mi ostalo) pročitao da se korisiti neki poseban materijal za lemljenje a ne samo kalaj zbog jakih struja navodno. Ali ako je lemljenje "klasično" kalajem, odradiću sam.

blackb
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 177
Datum upisa : 26.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Automat anlasera - kako proveriti unimerom Empty Re: Automat anlasera - kako proveriti unimerom

Počalji od Miljan Pet 30 Jan 2015, 13:14

Ja koristim obican kalaj kao i za standardno lemljenje, nikad se nista nije odlemilo, a odradio sam ko zna koliko anlasera.

Miljan
SOHC 1581ccm 88ks

Broj poruka : 9432
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Automat anlasera - kako proveriti unimerom Empty Re: Automat anlasera - kako proveriti unimerom

Počalji od blackb Pet 30 Jan 2015, 13:33

Ok hvala puno još jednom, danas ide dole a kada završim (verovatno neću stići danas sve) ovih dana izveštavam!

blackb
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 177
Datum upisa : 26.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Automat anlasera - kako proveriti unimerom Empty Re: Automat anlasera - kako proveriti unimerom

Počalji od Zuty Sub 31 Jan 2015, 00:21

Mozda s tom lemelicom ne uspes da ih odlemis sve zavisi, ako nece uzmes novi kalaj topis lemelicom na stari gde ne zalemljeno i odlemis i stari, ako me razumes..
Zuty
Zuty
SOHC 1290ccm 60ks

Broj poruka : 2224
Godina : 30
Lokacija : Leskovac
Datum upisa : 17.06.2013

Nazad na vrh Ići dole

Automat anlasera - kako proveriti unimerom Empty Re: Automat anlasera - kako proveriti unimerom

Počalji od blackb Sub 31 Jan 2015, 09:17

Uspeo sam juče/sinoć da odradim skoro sve: skinuo ga rasturio, dobro očistio, zamenio biksne, zalemio nove četkice, očistio kolektor i spakovao ga nazad ali ga nisam montirao
Probao sam ga kablovima i radi!
Nisam ga montirao na auto jer imam jednu veliku dilemu - pogledajte slike starih četkica:

Automat anlasera - kako proveriti unimerom Cetkice%20anlasera%20stare_zpsxniuzoch

Ova desno je ta koja je pravila problem jer preko nje dolazi masa na automat. Međutim, vidite da je pojedena pod uglom od skoro 45 stepeni - upravo tako koso je nalegala na kolektor jer se ona nalazi na nekom bakelitnom nosaču koji je pričvršćen na onaj metalni nosač četkica, za razliku od ove prve koja je direktno na metalnom nosaču.
Taj bakelitni nosač je pričvršćen za metalni samo sa jednog kraja šrafićem a sa drugog kraja slobodno šeta gore dole i to mnogo tako da sam je zatekao u tom položaju pod skoro 45 stepeni na kolektor. Doduše postoji rupa (sa te slobodne strane bakelitnog nosača) u metalnom nosaču gde iz bakelitnog viri neki kao metalni graničnik/špic koji dozvoljavaa bakelitnom nosaču određeno kretanje (udara u ivice te rupe u metalnom nosaču kako se bakelitni nosač zakreće) ali to kretanje je preveliko tj gornja tačka dovodi do ovakvog položaja te četkice u odnosu na kolektor


Moje pitanje: da li je to normalno da se tako zakreće taj bakelitni nosač i četkica na njemu (a deluje mi da nije i da mi je to napravilo problem)?
Ako nije kako da ga fiksiram? - Možda taj graničnik/špic iz bakelitnog nosača treba da bude zalemljen za metalni nosač?

blackb
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 177
Datum upisa : 26.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Automat anlasera - kako proveriti unimerom Empty Re: Automat anlasera - kako proveriti unimerom

Počalji od Miljan Sub 31 Jan 2015, 10:57

Nije normalno, obe mora da stoje pravo, sto nisi slikao taj nosac da se vidi?

Miljan
SOHC 1581ccm 88ks

Broj poruka : 9432
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Automat anlasera - kako proveriti unimerom Empty Re: Automat anlasera - kako proveriti unimerom

Počalji od blackb Sub 31 Jan 2015, 13:54

Nisam slikao jer sam bio sav muljav ali ponovo cu da skinem nosac i da ga uslikam i okacim ovde ali nesto kasnije kada se vratim kuci. Bitno je da ne treba da stoji tako (kao sto sam i mislio) a vi cete mi reci kako da ga fiksiram.

blackb
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 177
Datum upisa : 26.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Automat anlasera - kako proveriti unimerom Empty Re: Automat anlasera - kako proveriti unimerom

Počalji od blackb Sub 31 Jan 2015, 19:45

Evo nosača a sve problematično je označeno strelicom:.

Na prvoj slici je problematični nosač problematične četkice u normalnom (pod pravim uglom na kolektor) položaju:
Automat anlasera - kako proveriti unimerom Nosac%20cetkica%20prednja%20strana%20normalan%20polozaj_zpssuudmnkp

Na sledećoj je taj nosač ali u iskrenutom položaju - kako sam ga i zatekao pri vađenju - uostalom videli ste u prethodno postu šta je uradio od njegove četkice:
Automat anlasera - kako proveriti unimerom Nosac%20cetkica%20prednja%20strana%20iskrenut%20polozaj_zps00uwgiib

Na sledećoj slici je zadnja strana nosača sa problematičnim nosačem u normalnom položaju, a na njoj sam drugom strelicom ukazao na onu rupu u metalnom delu nosača kroz koji šeta metalni graničnik/špic bakelitnog dela nosača problematične četkice:
Automat anlasera - kako proveriti unimerom Nosac%20cetkica%20zadnja%20strana%20normalan%20polozaj_zpsni3ayolb

Na sledećoj slici je sve to isto samo u iskrenutom položaju - ovde sam drugom strelicom ukazao na to da je taj metalni špic iz bakelitnog dela udario u gornju ivicu te rupe u metalnom delu nosača i ne da iovako iskrenutom bakelitu da se više izokreće:
Automat anlasera - kako proveriti unimerom Nosac%20cetkica%20zadnja%20strana%20iskrenut%20polozaj_zpsdxrzy0ek


Sledeće dve slike prikazuju bliže tu situaciju sa tom rupom u metalnom delu nosač i tim metalnim špicem u bakelitu - izvinite ali nisam mogao oštrije sa kamerom u telefonu. Iskrenut položaj:
Automat anlasera - kako proveriti unimerom Granicnik%20iskrenut%20polozaj_zpskson6psj

Isto to samo normalan položaj:
Automat anlasera - kako proveriti unimerom Granicnik%20normalan%20polozaj_zpswmhkkseq


Evo i slike nosača sa starom problematičnom četkicom u normalnom i iskrenutom (zatečenom položaju) čisto radi ilustracije zatečenog stanja:
Automat anlasera - kako proveriti unimerom Nosac%20sa%20starom%20cetkicom%20normalan%20polozaj_zpsebm47are

Automat anlasera - kako proveriti unimerom Nosac%20sa%20starom%20cetkicom%20iskrenut%20polozaj_zpsz5gqu5i3


Na sledećoj slici sam zaokružio nešto što je možda problem - iz metalnog dela nosača je istisnuta jedna tačka koja ulazi u usek/džep bekalitnog dela i to sve liči kao na neki osigurač koji treba da fiksira bakelitni deo da ne ide gore dole tj. da se ne izokreće. Međutim kod mene bakelitni nosač lako prelazi preko te metalne tačke i izokreće se:
Automat anlasera - kako proveriti unimerom Nosac%20cetkica%20-%20graninik_zpsjzq0uevi


Dakle ako ovaj bakelitni deo ne sme da se ovako izokreće kako da ga fiksiram?
Da li je taj metalni špic/graničnik na bakelitu nekada (fabrički) bio zalemljen za metalni deo u toj rupi u normalnom položaju ili je to bilo drugačije fiksirano?

blackb
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 177
Datum upisa : 26.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Automat anlasera - kako proveriti unimerom Empty Re: Automat anlasera - kako proveriti unimerom

Počalji od Miljan Sub 31 Jan 2015, 19:55

Otkinuo ti se taj zub na bakelitu koji drzi nosac cetkice da se ne pomera. Probaj tu nitnu cekicem da zanitujes bolje da se ne pomera, ja sam imao takav slucaj na jednom anlaseru i to je pomoglo.

Miljan
SOHC 1581ccm 88ks

Broj poruka : 9432
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Automat anlasera - kako proveriti unimerom Empty Re: Automat anlasera - kako proveriti unimerom

Počalji od blackb Sub 31 Jan 2015, 20:39

Kada kažeš "zub na bakelitu" koji se polomio pretpostavljam da misliš na onaj "špic/graničnik" na bakelitu  kako sam ga ja nazvao a što se vidi kroz onu pomenutu rupu u metalnom delu nosača?

A nitna koju treba da zanitujem čekićem je ona oko koje se zakreće taj bakelitni nosač?
Evo zaokružena na slici:
Automat anlasera - kako proveriti unimerom Nosac%20cetkica%20-%20nitna_zps1jmv4o5l

Takođe koliko bi možda bilo pametno da pored zanitovanja i pljunem malo kalaja na taj špic tj. "zub" (ako mislimo na istiu stvar) pa da ga tako delimično vratim u funkciju i dodatno se osiguram?

blackb
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 177
Datum upisa : 26.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Automat anlasera - kako proveriti unimerom Empty Re: Automat anlasera - kako proveriti unimerom

Počalji od Miljan Sub 31 Jan 2015, 20:51

Da, na to sam mislio.

Tesko da ce ti to uspeti jer se ne hvata kalaj na bakelit.

Miljan
SOHC 1581ccm 88ks

Broj poruka : 9432
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Automat anlasera - kako proveriti unimerom Empty Re: Automat anlasera - kako proveriti unimerom

Počalji od blackb Sub 31 Jan 2015, 21:11

Ne, taj zub nije bakelit već metal i (čini mi se) je deo metalnog dela nosača te četkice (koji je na bakelitu) i koji prolazi kroz bakelit i vidi se u toj rupici. Zato mi je sve to sumnjivo tj. to mora da ima neku funkciju - u suprotnom bi zanitovali i tu stranu i time potpuno fiksirali i taj nosač kao i onaj za drugu četkicu.
Opet ponavljam da se razumemo: zub na koji mislim je onaj označen drugom stelicom:
Automat anlasera - kako proveriti unimerom Granicnik%20normalan%20polozaj_zpswmhkkseq

Dakle s obzirom da je taj deo metalni i da je taj bakelit ipak napravljen da se malko zakreće (daleko manje od moje situacije) i to tako da metalni deo nosača na bakelitu dodiruje (ne znam da li je potrebno konstantno) sam metalni nosač u toj rupi (preko tog zuba) onda tu ipak ima neka funkcija - da li možda upravo preko tog kontakta (zuba i metalnog nosača kroz tu rupu) automat dobija masu preko te četkice?

blackb
OHV 843ccm 34ks

Broj poruka : 177
Datum upisa : 26.01.2013

Nazad na vrh Ići dole

Automat anlasera - kako proveriti unimerom Empty Re: Automat anlasera - kako proveriti unimerom

Počalji od Miljan Sub 31 Jan 2015, 21:34

Ne smes onda to da spojis jer ti je ovo + cetkica i ako tu zalemis, nosac te cetkice ce imati spoj se celim nosacem koji je na masi.

Automat dobija masu kroz namotaj rotora preko obe cetkice.

Miljan
SOHC 1581ccm 88ks

Broj poruka : 9432
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Automat anlasera - kako proveriti unimerom Empty Re: Automat anlasera - kako proveriti unimerom

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu