LED osvetljenja - vaša iskustva i primeri

+2
YUgisa
Petar
6 posters

Ići dole

LED osvetljenja - vaša iskustva i primeri Empty LED osvetljenja - vaša iskustva i primeri

Počalji od Petar Čet 25 Sep 2014, 09:11

Da uporedimo pre i posle ugradnje, vaša iskustva i krajnje rezultate primene LED osvetljenja na instrument tabli, u kabini, na pozicijama, stop svetlima, maglenkama itd.

I ono što je, koliko vidim najtajanstvenije: da li je neko probao SMD LED za duga i kratka svetla?

Molim lepo da postavljate, vaše slike i uz njih komentare.

Hvala lepo svima, koji budu učestvovali u raspravi! rukovanje

Petar
SOHC 1290ccm 60ks

Broj poruka : 2438
Godina : 41
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 27.10.2008

http://www.sever.rs/

Nazad na vrh Ići dole

LED osvetljenja - vaša iskustva i primeri Empty Re: LED osvetljenja - vaša iskustva i primeri

Počalji od YUgisa Čet 25 Sep 2014, 09:22

Ja sam imao LED u tabli i kao osvetljenje kabine pa sam na kraju vratio sijalice jer u tabli nisu nista bolje svetlele nego sijalice a izgubio sam mogucnost podesavanja prigusenja a osvetljenje kabine je posle nekog vremena pocelo da se gubi i da svetli cak i kad je "iskljuceno" tako da sam vratio sijalicu i sve normalno svetli, mada moram reci da u tom slucaju je bolje osvetljavalo LED...

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61446
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

LED osvetljenja - vaša iskustva i primeri Empty Re: LED osvetljenja - vaša iskustva i primeri

Počalji od Petar Čet 25 Sep 2014, 10:15

Dakle tvoje iskustvo ide protiv LED-a u instrument tabli, koja već ima sijalice. Nešto se i meni čini da to ne štima, jer LED nema takvu naponsko-strujnu karakteristiku kao što je ima sijalica sa volframom.

Petar
SOHC 1290ccm 60ks

Broj poruka : 2438
Godina : 41
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 27.10.2008

http://www.sever.rs/

Nazad na vrh Ići dole

LED osvetljenja - vaša iskustva i primeri Empty Re: LED osvetljenja - vaša iskustva i primeri

Počalji od YUgisa Čet 25 Sep 2014, 10:25

Mislim sve zavisi od table, mozda neke imaju ocajno osvetljenje a zavisi i kako se prenosi svetlost u samoj tabli ali kod GSI digitalne table kao sto ja imam i nema nekog velikog smisla... Sto se tice SMD za glavni far, nisam koristio ali sam pricao sa nekima koji su probali pa cak i sa nekima koji ih prodaju u svi su mi rekli isto, samo za ukras sluzi, nikako ne osvetljava...

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61446
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

LED osvetljenja - vaša iskustva i primeri Empty Re: LED osvetljenja - vaša iskustva i primeri

Počalji od Zuty Čet 25 Sep 2014, 10:49

U obicne table u svaku bi ugradio LED posto je razlika bas bas dobra(na dobro) i obavezno potenciometar po potrebi nocu da se smanji svetlost.
Zuty
Zuty
SOHC 1290ccm 60ks

Broj poruka : 2224
Godina : 29
Lokacija : Leskovac
Datum upisa : 17.06.2013

Nazad na vrh Ići dole

LED osvetljenja - vaša iskustva i primeri Empty Re: LED osvetljenja - vaša iskustva i primeri

Počalji od miljanxXx Čet 25 Sep 2014, 12:03

ja sam sad u ovu digitalnu od GSI-ja ubacio bele diode,iskreno zajebao sam se Doh
danju se mnogo slabije vidi nego pre sa onim sijalicama
miljanxXx
miljanxXx
SOHC 1581ccm 88ks

Broj poruka : 10127
Godina : 30
Datum upisa : 07.01.2012

Nazad na vrh Ići dole

LED osvetljenja - vaša iskustva i primeri Empty Re: LED osvetljenja - vaša iskustva i primeri

Počalji od Petar Čet 25 Sep 2014, 12:54

Meni samo jedna stvar nije jasna oko ugradnje LED-ovki u osvetljenje table - da li su i kome su potrebne takve LED-ovke, ako:
1. Jače svetle, a potenciometrom se ne mogu regulisati ("tvrda karakteristika" LED-ovke, koliko znam zahteva "LED dimm" elektroniku, koja je opet dorada).
2. Slabije svetle, pa se svetlost ne može pojačati.

Sa druge strane, to je mala snaga i nećemo Bog zna koliko raseretiti alternator ako ugradimo LED-ovke umesto volframskih sijalica.

Lično - najradije bih ugrađivao LED-ovke u prekidače umesto ovih volframskih.

Hajde da kažem i ovo - mene recimo najviše privlače LED-ovke za kabinsko osvetljenje i osvetljenje vrata i gepeka.

Petar
SOHC 1290ccm 60ks

Broj poruka : 2438
Godina : 41
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 27.10.2008

http://www.sever.rs/

Nazad na vrh Ići dole

LED osvetljenja - vaša iskustva i primeri Empty Re: LED osvetljenja - vaša iskustva i primeri

Počalji od Mitke Čet 25 Sep 2014, 16:57

LED jace svetle, manje se greju, rasterecuju alternator (generalno u slucaju table, nista znacajno), moze se smanjivati jacina uz odgovarajuci potenciometar ili LED dimer, kako se vec zove. Lepse svetli sa LED, plus ostaje mogucnost izbora boje, ali i bez toga meni licno lepse izgleda sa LED. Sto se tice kabinskog i osvetljenja gepeka, tu su u stanju da naprave DAN u sred noci, dakle veliki plus Very Happy

Sto se tice LED u poziciji, uglavnom lepse izgleda, recimo ko ima ksenone, prosto se lepse uklapa kao celina, i opet dolazimo na ono da se manje greju, jace svetle i rasterecuju alternator. Sto se tice LED u kratkim i dugim svetlima, to je samo za ukras, i nista vise, ukoliko ti treba lepse osvetljenje kupis ksenone, koji nisu tako skupi, i resio si taj problem. Ako ugradis i projektore uz ksenone tek si napravio pravu stvar, imas jasno usmeren snop svetlosti, koji sija kao sveti ilija, a ne coravi ostale ucesnike u saobracaju. Sto se tice LED u maglenkama, takodje ja licno bih izbegao, jer i to sluzi samo za ukras, eto da lepse izgleda, nesto bolja stvar je ksenon u maglenkama, ali su misljenja razlicita, meni se licno nije svidelo na nekoliko automobila koje sam imao prilike da vozim, jer u magli sam se osecao bukvalno kao guska u magli, nista video nisam, ali opet neko ih hvali, nekome odgovara, dakle najbolje bi bilo probati neki automobil koji to ima, pa ces onda znati da li ti odgovara ili ne.

To ti je neko moje iskustvo.
Mitke
Mitke
SOHC 1581ccm 83ks

Broj poruka : 8662
Godina : 34
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 25.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

LED osvetljenja - vaša iskustva i primeri Empty Re: LED osvetljenja - vaša iskustva i primeri

Počalji od Petar Pet 26 Sep 2014, 07:35

Da li je neko probao LED H7 ili slično u maglenkama? Pošto su, kako se ovde govori, slabe za osvetljavanje puta kratkim i dugim svetlima, pretpostavljam da imaju zadovoljavajući osvetljaj za primenu na maglenkama?

Petar
SOHC 1290ccm 60ks

Broj poruka : 2438
Godina : 41
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 27.10.2008

http://www.sever.rs/

Nazad na vrh Ići dole

LED osvetljenja - vaša iskustva i primeri Empty Re: LED osvetljenja - vaša iskustva i primeri

Počalji od Pedja Ned 28 Sep 2014, 23:51

Ovo kod YUgise na GSI tabli sa LED-ovkama (ako misli na ono sto sam mu radio pre par godina) stvarno nije ispalo kako smo zamislili, video sam tu tablu i sa obicnim sijalicama i definitivno je bolje nego sa LED. Ne znam kakav bi bio rezultat da se ugrade neki od kupovnih modula na njihovo mesto, ali nekako imam utisak da ta tabla nije za LED. Wink

Imam sliku kako je to ispalo.

LED osvetljenja - vaša iskustva i primeri Th_P7114271_resize

Ovako bi bilo sa fabrickim sijalicama:

LED osvetljenja - vaša iskustva i primeri Th_P3193584_resize  LED osvetljenja - vaša iskustva i primeri Th_sijalicegsitabla

Sto se podesavanja LED tice, to se u principu da resiti pravljenjem regulatora, ima dosta semi po netu, pravio sam pre nekoliko godina jedan sa LM317 kolom, i to je radilo sasvim zadovoljavajuce. Danas se jeftino mogu naci moduli (buck converter, step down pretvarac, DC/DC spustac napona... zavisno pod kojim imenom se prodaju, npr. http://www.kupindo.com/Napajanja/10455128_DC-DC-step-down-pretvarac-Ulaz-4-5-35V-Izlaz-1-5-33V- ), potrebno je odlemiti onaj potenciometar koj iimaju i zalemiti normalan veliki pot, ugraditi ga negde na tablu i eto jeftinog regulatora za LED. Smile  Ovo nisam probao, ali verujem da bi radilo. A evo mog resenja.

LED osvetljenja - vaša iskustva i primeri Th_prigusnica2

Petre, sto se LED u maglenkama tice, ne znam sta bih rekao, ali mi ta ideja nekako ne pije vodu, mislim da bi i za to bile slabe. Negde sam citao da je za maglenke najbolje imati sijalice koje daju toplo belu, skoro zutu svetlost. Mislim da je diskusija u kojoj sam to citao bila bas u vezi sa xenonima u maglenkama, i da je preporuka bila da se u njih stave 3000K sijalice. Takodje, mislim da je u sitoj temi bilo reci da su klasicne sijalice ipak najbolji izbor za maglenke, ako zelis da vidis po magli.


edit:  Da dodam jos da sam pravio dosta stvarcica za LED osvetljenje (svetla prekidaca, svetla tablica...), za vecinu na zalost nemam informacije u kakvom su sad stanju, mozda se neki od forumasa kojima sam radio jave. Smile  Jednom drugaru sam pre neke 3,5 godine uradio za Yugo trece stop svetlo, ispalo je lepo, ne prejako (on je zadovoljan jacinom, ja sam ocekivao vise, ali uvalili su nam neke relativno slabe LED), a kasnije i svetla tablice, i ugradio LED osvetljenje u obrtaljku. Auto se vozi svakodnevno, a i dan danas sva svetla su u funkciji, tako da dobro odradjeno LED osvetljenje ili kvalitetni moduli mogu da nadzive sijalice itekako.

LED osvetljenja - vaša iskustva i primeri Th_a150420111288_resize LED osvetljenja - vaša iskustva i primeri Th_P4184091_resize LED osvetljenja - vaša iskustva i primeri Th_P4184092_resize

Svetlo tablice za Skalu:

LED osvetljenja - vaša iskustva i primeri Th_P7074264_resize LED osvetljenja - vaša iskustva i primeri Th_P6234195_resize

Svetlo tablice za Koral In/Floridu In:

LED osvetljenja - vaša iskustva i primeri Th_svetlotablicein1 LED osvetljenja - vaša iskustva i primeri Th_svetlotablicein

Ako nadjem jos nesto, dodacu. Smile
Pedja
Pedja
SOHC 1116ccm EFI 63ks

Broj poruka : 1848
Godina : 35
Lokacija : Zrenjanin-Novi Sad
Datum upisa : 05.03.2008

https://zafc.forumsr.com

Nazad na vrh Ići dole

LED osvetljenja - vaša iskustva i primeri Empty Re: LED osvetljenja - vaša iskustva i primeri

Počalji od Petar Pon 29 Sep 2014, 09:27

Ja sam baš mislio SMD LED H7, koja je u mom autu za duga i kratka svetla da bude za na primer, maglenke... no, videćemo šta ćemo.

Inače, naručio sam LED-ovke za kabinu i jedan par za pozicije, pa ću i ja ovde okačiti moja iskustva sa pre i posle.

Petar
SOHC 1290ccm 60ks

Broj poruka : 2438
Godina : 41
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 27.10.2008

http://www.sever.rs/

Nazad na vrh Ići dole

LED osvetljenja - vaša iskustva i primeri Empty Re: LED osvetljenja - vaša iskustva i primeri

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu