Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka

+6
Mitke
junior45
ZAC
charjek
miljanxXx
Zuty
10 posters

Strana 1 od 5 1, 2, 3, 4, 5  Sledeći

Ići dole

Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka  Empty Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka

Počalji od ZAC Sre 23 Okt 2013, 23:44

Da ne bi bilo vise nedoumica oko toga sta nosi tocak (naplatak ili felnu) otvaram ovu temu!

Osnovno....Felna ili naplatak tocka se sastoji od dva dela:
1. Spoljni delovi felne, tzv. flanse, sedista gume  (pneumatika) u preseku je u obliku kadice.
2. Srednji (spojni) deo tocka najcesce se izradjuje u obliku diska, koji se izradjuje presovanjem od celicnog lima, ili kovanjem ili livenjem felni od lakih legura magnezijum-aluminijum.

Spajanje diska sa glavcinom tocka moze se vrsiti na dva nacina:
-Pomocu specijalnih vijaka koji se provlace kroz otvore na disku i uvrcu u rupe sa navojem koje se nalaze u glavcini ili dobosu kocnice.
-Drugi nacin je da se tocak navlaci na gole vijke (brezone) koji su ucvrsceni(usrafljeni) u glavcinu, odnosno na dobos kocnice, a samo spajanje vrsi se specijalnim navrtkama.

Broj vijaka za spajanje felne (centralnog diska naplatka) sa glavcinom je razlitit, zavisno od velicine tocka. Tako se za putnicka vozila najcesce koristi tri do pet vijaka, a za teretna vozila sest do deset vijaka.
Otvori za vijke nalaze se na jednakom radijalnom rastojanju od centra tocka, tojest, ose otvora nalaze se na jednoj kruznici i medjusobno su jednako ugaono rasporedjene. Sam otvor za vijke je konusan kao i vijci (konusi treba da budu identicni)
Centriranje tocka ne sme da se vrsi stablom vijka, jer bi vijak u tom slucaju bio drasticno opterecen na smicanje. Zato glave vijaka, odnosno navrtke (u slucaju brezona u glavcini), imaju loptaste ili konusne nasedne povrsine, koje nalezu na odgovarajuce ivice (konuse) u centralnom disku felne. Time se, nakon pritezanja, postize centriranje točka!!!!
Na taj nacin vijak trpi samo opterecenje na istezanje u odnosu na koje je i dimenzionisan.
Cesto se, radi lakseg montiranja tocka, na glavcinu postavljaju jedna do dve civije koje ulaze u odgovarajuce otvore na disku tocka (slucaj kod Zastave).
Oblici i dimenzije vijaka, navrtki, otvora i njihov polozaj su standardizovani.

Zakljucak: Opterecenje se na tockove prenosi preko konusa na zavrtnjevima ili navrtkama tocka!!!

Felne bez centralnog otvora  

Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka  J4ag
Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka  0eoe
Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka  Xw2r
Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka  3l36

_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14367
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka  Empty Re: Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka

Počalji od Mitke Čet 24 Okt 2013, 00:36

Jel imas neku sliku te felne bez centralnog otvora sa unutrasnje strane?
Mitke
Mitke
SOHC 1581ccm 83ks

Broj poruka : 8662
Godina : 34
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 25.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka  Empty Re: Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka

Počalji od YUgisa Čet 24 Okt 2013, 08:58

Zar konus na sarafu tj matici nije pre svega radi samokocecih osobina koje sprecavaju odvrtanje? I dalje smatram da ispust na glavcini ima bezbednosni aspekt.

ZAC ::Ne...zavrtnjevi su optereceni na istezanje i na smicanje..inace im konusi ne bi trebali.... da se felna stvarno oslanja na glavcinu...kako mislis, onda bi felnu trebao nabijati presom na glavcinu...jel samo cvrst spoj nosi bez zavrtnja...a oko glavcine i felne uvek postoji zazor...i to veliki...par desetih mm. Jos nesto, da stvarno nosi centralni otvor felne, felna bi morala biti na tom messtu od materijala bar 5 mm debljine, a glavcina bi morala da prolazi skroz kroz felnu i da bude cvrst spoj...takozvani "nula na nulu"
Pre svega govorimo o Zastavi, koliko ja znam glavcina ima ispust precnika 58mm a felne su 58.1, tako da nije par desetih od mm nego jedna deseta. Drugo, ne mozes me ubediti da je kvalitet izrade tockova toliko veliki da nije moguca prakticno uopste greska pri izradu 4 rupe i njihovih konusa...

Ja se slazem da glavcina nije ta koja nosi stalno opterecenje, znaci ona treba da pomogne pri centriranju (pomocno sredstvo i dupla provera) kao i sto to rade konusi sto je bitno da se ne popuste tockovi, opterecenje bi trebalo da se prenosi trenjem izmedju glavcine (tj diska/dobosa felne mada posto neki imaju naviku da disk namazu bakarnom mascu izmedju diska i glavcine, nisam siguran koliko to dobro prenosi opterecenje) a to trenje je postignuto silom koja dolazi iz istezajuce sile koje postizu srafovi...

ZAC ::Loll

No Ne...nikada, taman posla...da je tako, centralni otvor bi za 50 km postao jajast pa bi auto skakao.. sta mislis, cemu sluze konusi na zavrtnjima...i cemu sluze zavrtnji koji povezuju dva masinska elementa...

Nista vas bre nisam naucio.. kao pacija skola ste...samo kva, kva ,kva.. Doh
I mislim da ovo uopste nisi u pravu, znaci centralni otvor bi bio jajast a cetiri rupe za srafove ne mogu da postanu jajaste. Vise verujem da u slucaju nedostatka trenja izmedju felne i diska/dobosa tj diska/dobosa i glavcine da ce ispust na glavcini mnogo vise pomoci u zadrazavanju tocka na autu nego 4 sarafa opterecena najcesce suvisnim pretezanjem jer mogu da kazem iz licnog iskustva posto imam moment kljuc i stezem tockve samo sa njime, da ljudi u 90% stezu te srafove sa 25% vise sile nego sto je propisano a naleteo sam i na preko 50%...

Ne kazem da srafovi nemaju bitnu ulogu, ali da je ispust na glavcini daleko od toga da sluzi samo da ti pridrzi felnu dok ti ne zavrnes srafove... Ako imas brezone, onda koji ce ti ispust na glavcini?

Uostalom, diskovi sa kojima sam ja imao iskustva su vecinom imali istu toleranciju kao i felne, nisu da su knap na glavcini, ne mozes mi reci da ta 1 deseta nema veze kod rotirajuceg elementa kao sto je disk koji su opbicno pozamasnih dimenzija a ni dobosi nisu mali a da kod felne je ta 1 deseta tako velika da ne moze da sluzi za centriranje i da konus preciznije centrira. Uostalom, zasto proizvodjaci savetuju odredjen sistem pritezanja tockova? Mozda jer konusi nisu toliko precizni? Ne verujem da je radi bolje tacnosti prenosenja opterecenja na istezanje jer nije to dihtung pa da treba svuda jednaka sila, ovde je kruto opterecenje. To se savetuje cak i kad postoji ispust na glavcini... Ti si tu naveo neke automobile koji su manje vise pa praistorija i sem tih srafova mislim da nemaju nikakve slicnosti sa modernim vozilima... Opterecenje koje su trpeli ti tockovi i danasnji su drasticno razliciti...

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61445
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka  Empty Re: Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka

Počalji od ZAC Čet 24 Okt 2013, 15:48

Nemam vremena sad...vodim dete kod lekara..pisacu posle..ali samo kratko...znas li ti kojika je jedna deseta u masinstvu...velika kao kuca.
I navoje je taj koji koci zavrtanj...tako zvani samokoceci navoj..a ne konus...konus je tu da bi centrirao tocak za dobos-disk ...glavcinu. prem da naravno da i sam konus ima veliko trenje sa felnom zbog svoje povrsine...

_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14367
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka  Empty Re: Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka

Počalji od ZAC Čet 24 Okt 2013, 19:24

Procitajte ovo.... nisam ja pisdao!!!

""19.06.2005, 23:26
dfast



Joined: 25 May 2005
Posts: 145
Location: Bgd/Nl

Posted: Sun 19 Jun 2005 18:06 Post subject:
Po prirodi vrlo lako prihvatam prahvatam svako argumentovano misljenje ali mi ovo nema smisla i evo zasto.
Ako bi se felna oslanjala svojim unutrasnjim otvorom na glavcinu i primala bilo kakva opterecenja na tom mestu, to bi onda znacilo da ona jednostavno nije fiksna tj da je srafovi ne drze, i dejstvo tih sila bi se primecivalo na samom obodu otvora felne sa unutrasnje strane i same glavcine. Jer kako se tocak okrece delovanje sila je usmereno stalno na najnizu tacku kruga tj otvora felne jer bi tu dolazilo do kontakta i suceljavanja sila izmedju felne i glavcine. Kako je ta tacka fiksna, kroz nju bi prolazio ceo krug unutrasnjeg otvora felne i glavcine i to bi se moralo videti golim okom jer je to mesto naleganja. A kako kad skinete tocak vidite da je taj deo na glavcini prljav i zardjao to znaci da tu nema mesta onoj prethodnoj prici.
A da ne pricam o srafovima na tockovima, ako bi bilo, bilo kakvih mrdanja pa tu onda nema ni balansa ni voznje.
Back to top


Uros Piperski
Moderator


Joined: 31 Jan 2005
Posts: 1061
Location: Beograd

Posted: Sun 19 Jun 2005 18:28 Post subject:
Vidi, u normalnim uslovima tu i nema mrdanja vec felnu drzi iskljucivo sila trenja izmadju nje i glavcine. Srafovi su tu da ostvare pritisak izmedju te dve povrsine. Centralni deo glavcine koji zalazi u felnu je tu da prihvati nenormalne udarce koji se javljaju samo povremeno. Glavcina i felna tada ne trpe celu silinu udarca vec samo manji deo koji srafovi nisu mogli da zadrze.
Nije u masinstvu sve crno/belo
_________________
"Thinking is more interesting than knowing, but less interesting than looking." (Goethe)

Back to top




dfast



Joined: 25 May 2005
Posts: 145
Location: Bgd/Nl

Posted: Sun 19 Jun 2005 18:51 Post subject:
Urose, nema normalnih i nenormalnih udaraca kad su tockovi u pitanju.

Evo opet kad malo bolje razmislim zasto bi neko stavljao prsten izmedju, to je: Felna, recimo, alu felna, ima precnik otvora za srafove recimo za kljuc 21, a rupe u glavcini i samim tim i srafovi za tu glavcinu su precnika za kljuc 19 ili 17, znaci manji precnik. Znaci iako je raspored rupa na felni i glavcini isti centriranje je nemoguce ako ne postoji konus na sicu felne, a neke alu felne to nemaju ili ukoliko unutrasnji otvor felne sama glavcina ne nalezu jedno na drugo. To je jedini racionalan razlog za pravljenje prstena , znaci centriranje, a kada se srafovi stegnu tu vise nema mrdanja.
Mislim da je to otprilike bas tako.
Back to top


Uros Piperski
Moderator


Joined: 31 Jan 2005
Posts: 1061
Location: Beograd

Posted: Sun 19 Jun 2005 19:07 Post subject:
Bas tako. Centriranje je glavni razlog. To nisam naglasio u prethodnoj poruci, a rekao sam da sila trenja izmedju tocka i glavcine vrsi sav posao.
Pojavljivanje normalnih i nenormalnih sila mozes da protumacis i kao dobro zategnute srafove i nedovoljno zategnute srafove. Tocak je deo koji se cesto skida od strane nestrucnih lica pa samim tim se vrlo cesto desava da srafovi nisu zategnuti propisanim momentom. To je zapravo skoro uvek tako jer ne znam nikoga ko tockove steze moment kljucem .
_________________
"Thinking is more interesting than knowing, but less interesting than looking." (Goethe)

Back to top




Dora
Nadzornik


Joined: 24 Oct 2004
Posts: 1293
Location: Novi Sad

Posted: Sun 19 Jun 2005 19:11 Post subject:
Pa sad, ne bi da ispadnem šarenko ali ni meni nije ova priča jasna od prvog vagona. Skidajući raznorazne točkove sa isto tako raznoraznih automobila u mojoj prebogatoj karijeri (malo fekališem) nisam naišao na felnu (ispravnu) koja naleže na glavčinu pasent, uvek je malo veća rupa na felni od glavčine. Često ima primera da glavčina i ne viri uopšte pa nema felna na šta da naleže. To me je uvek oduševljavalo kod konstruktora jer sam zamišljao a nekad imao i priliku da menjam takav točak noću po vetrovitom vremenu pa dok pogodiš šrafove naredjaš lepo sve po spisku konstruktoru.

Sila kojom 4 ili 5 šrafova drži točak za glavčinu je sigurno sasvim dovoljna za omanju zgradu a ne za 300- 400 kila koliko trpi jedan točak pogotovo ako se to razloži na vektore priliko okretanja. To bi neki inžilir bolje objasnio, ja sam davno učio.

E sad, možda nisam u pravu ali bih voleo da me neko bolje uveri.

Neko je pitao za Ladu kako veća glavčina a manja felna (rupa), fabrički postoji jedana naglavak na glavčinu od lima koji je ukrasna kapica, kad toga nema taman je glavčina manja za taj 1 mm.
_________________
Sreća je kao guza, kad god ti treba uvek je iza ledja!!

www.autogas.co.yu (http://www.autogas.co.yu)
Ovlašćeni servis za Lovato
Back to top


Uros Piperski
Moderator


Joined: 31 Jan 2005
Posts: 1061
Location: Beograd

Posted: Sun 19 Jun 2005 19:29 Post subject:


Evo ga detalj sa moje Nive. Ukrasna kapica nije veca od glavcine, a cini mi se ni da felna nije veca od glavcine za citav milimetar... Zato sam pitao kako felna sa manjim centralnim otvorom moze da stane...
_________________
"Thinking is more interesting than knowing, but less interesting than looking." (Goethe)

Back to top




206



Joined: 09 Dec 2004
Posts: 760


Posted: Sun 19 Jun 2005 19:43 Post subject:
Igrom slucaja bas ovom temom se zanimam poslednjih dana. Naime menjao sam felne, tako da je centralna rupa felne sira nego izbocina na glavcini, sto znaci da felnu drze samo srafovi - da je samo felna u pitanju pa hajde, ali drzi i tezinu auta, i trpi sile po X i Y osi, iako su srafovi projektovani da drze felnu SAMO po Z osi...

Iako srafovi jesu konusni, felna ipak ne stoji u centru, i JAKO trese. Ali BAS jako! Sto ne valja, naravno. A stara felna je potpuno i bas fest (sto kaze Dora ) nalegala na glavcinu.

Tako sto se mene tice, pravim priljubni prsten, i to od aluminijuma.
_________________
Peugeot 206 GTI + Nitrous
Back to top


M-power
Moderator


Joined: 10 Jan 2005
Posts: 1543
Location: BBR

Posted: Sun 19 Jun 2005 19:45 Post subject:
Pridruzujem se Dorinim konstatacijama. I meni nije bas najjasnije od samog pocetka. Sto kaze Dora 4 ili 5 srafova M12 ili M14 trpe daleko vecu silu od onih koje tu nastupaju.
Isto iz dosta iskustva sa ovim mojim BMW-manijacima posto su poznati po trpanju raznoraznih felni koje nisu adekvatne i koji su stavljali godinama sve i svasta od tockova na auto sto moze i sto ne moze i sto je za 50% teze od std. tockova nisam cuo ni za jedan problem otpadanja tocka ili neceg slicnog a poznati su i po tome da ne znaju da voze i ispravljaju felne jednom nedeljno, usled upadanja u raznorazne provalije i naletanja na ivicnjake.
Zato.....vise objasnjenja.
Mislim lepo je znati i to da ti se felna prvenstveno oslanja na glavcinu ali ovi drugi slucajevi nisu imali neprijatnosti
_________________
To date there has never been a faster car built for the public road and,
it has been suggested, there never will be. McLaren F1
Back to top


Uros Piperski
Moderator


Joined: 31 Jan 2005
Posts: 1061
Location: Beograd

Posted: Sun 19 Jun 2005 20:01 Post subject:
To govori o oooogromnom stepenu sigurnosti pri konstrukciji tako vitalnih delova.
_________________
"Thinking is more interesting than knowing, but less interesting than looking." (Goethe)

Back to top




dfast



Joined: 25 May 2005
Posts: 145
Location: Bgd/Nl

Posted: Sun 19 Jun 2005 20:05 Post subject:
206 wrote:
Igrom slucaja bas ovom temom se zanimam poslednjih dana. Naime menjao sam felne, tako da je centralna rupa felne sira nego izbocina na glavcini, sto znaci da felnu drze samo srafovi - da je samo felna u pitanju pa hajde, ali drzi i tezinu auta, i trpi sile po X i Y osi, iako su srafovi projektovani da drze felnu SAMO po Z osi...

Iako srafovi jesu konusni, felna ipak ne stoji u centru, i JAKO trese. Ali BAS jako! Sto ne valja, naravno. A stara felna je potpuno i bas fest (sto kaze Dora ) nalegala na glavcinu.

Tako sto se mene tice, pravim priljubni prsten, i to od aluminijuma.


A jesu li lezista za srafove, sicevi na felni isto konusni kao srafovi ili je leziste ravno?
Ako su sicevi ravni onda mora prsten, jer su sicevi aluminijumski i mekani tako da nema centriranja.
Mene je jednom zezao sraf koji steze disk, bio je malo siri nego sto je rupa u felni i nikako nisam mogao da dotegnem felnu do kraja, i trese i trese sve dok nisam ponovo skinuo i proverio.
Back to top


M-power
Moderator


Joined: 10 Jan 2005
Posts: 1543
Location: BBR

Posted: Sun 19 Jun 2005 20:08 Post subject:
Uros Piperski wrote:
To govori o oooogromnom stepenu sigurnosti pri konstrukciji tako vitalnih delova.

Nista, ostajem veran Zastavi
_________________
To date there has never been a faster car built for the public road and,
it has been suggested, there never will be. McLaren F1
Back to top


Uros Piperski
Moderator


Joined: 31 Jan 2005
Posts: 1061
Location: Beograd

Posted: Sun 19 Jun 2005 20:18 Post subject:

_________________
"Thinking is more interesting than knowing, but less interesting than looking." (Goethe)

Back to top




BOOST



Joined: 29 Sep 2004
Posts: 5049
Location: Gislaved / Sweden

Posted: Sun 19 Jun 2005 20:59 Post subject:
Na SAABu, moras da sutnes u felnu sa strane da bi otpustila od glavcine po odvrtanju srafova.

Delilo mi se da sam jednom prilkom bio na samo 1 srafu dok su se ostali poizvrtali od vibracija (put kroz istocnu nemacku, kamene ploce od 3 metra, pri velikoj brzini su sastavi bili kao da se vozi po pragovima na pruzi) .
Na vreme sam osetio da mi se malo tocak baca pri kocenjima?

Skinem zastitnu centralnu masku, ispadose na asfalt 3 komada .

da felna nije konstrukcije koje je prema glavcini, niko od vas nebi sad ovo chitao!!!

And of storry
206
20.06.2005, 00:09
Konusni sraf, konusna rupa, i felna tesno pasuje/lezi na glavcini.

Ja se ne bih bas preterano zajeb***o sa ovim, kao sto BOOST slikovita opisa...
mirdza
20.06.2005, 12:38
jbt...nisam znao da cu da pokrenem ovakvu polemiku... :dugokosi:
a onako USPUT - niko nije primijetio (a mozda jeste a ne reaguje) da je NEMAM sarafe nego navrtke koje idu na glavcinu, tj. iz glavcine vire sarafi! a sto se tice navrtki - one jesu konusne!
Dutchman
20.06.2005, 13:20
e sad ovako ja sam imao plastichne adaptere ili ti biksne na felnama fabricki uz felnu sam tako dobio... i to je plastika bila prosechena i imala metalni prsten koji je bio osigurach i drzao prsten za felnu... elem kad sam plastificirao felne, glupan koji ih je plastificirao nije skinuo prstenove i dotichni su se istopili , a kako sam ja revnosan i imam vremena na pretek proshlo je godinu dana i 40hiljada a ja ih napravio tek sad za vikend ali sad nemam vremena ni volje da skidam felne i stavim prstenove... i moje iskusto je brezoni drze extra konus na matici samo dotezajucoj lepo naleze i felna se ne pomera... najverovatnije sa obichniom maticama ne bi tako bilo ali u principu funkcionishe faktichno i praktichno iako nije pametno i pravilno shto bi Boost rekao

plastike koje sam imao su bile prilichno mekane ako se nevaram mislim da su bile od abs plastike , moja preporuka ako vec radite treba da bude ili aluminijum ili teflon plastika zbog temperature itd... ja sam napravio od aluminijuma i stavio malo onog plavog teflon lepka za neodvijanje matica...
sw.brick
20.06.2005, 17:53
ja moram da priznam da o ovome nisam nikada razmisljao, ali i nisam menjao felne za nesto sto nije fabrika aminovala i atestirala. koliko se secam ni na jednom autu mi nije otvor felne cvrsto nalegao na glavcinu, tako je i na ovom Volvou.

sa druge strane, moje iskustvo je sa prikolicom od oko tone (1.000+kg) na kojoj je fabricki glavcina upustena, tj ravna pa se flena drzi iskljucivo na 4 srafa. tu je masa po tocku oko 500kg sto znaci vise nego na bilo kom autu a flena je 4 1/2 x13 sa gumama 155/13 tako da je to najvece opterecenje koga mogu da se setim.
inace fabricka resenja idu i do mase od 1.400kg na jednu osovinu, dakle 700kg po tocku i samo ta 4 srafa drze felnu- provericu uvidom dali je tako.

presao sam oko 40.000km bez problema po svakakvim putevima, od -25C do +45C, imao i gumi defekte (topljenje gume u Grckoj na vrelom asfaltu, bilo oko +60C na suncu t puta) ...

glavcina bez konusa za srafove, ali felna jeste sa konusom i srafovi jesu konus.

ajde bas cu pogledati kada mi bude u prolazu koliki je zazor glavcine i felne.

i dalje mi nije bas jasno gde bi bio problem sa srafovima ili brezonima ako je sve cvrsto stegnuto i "ne radi" felna ? "

_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14367
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka  Empty Re: Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka

Počalji od YUgisa Čet 24 Okt 2013, 19:47

I sta sad, ako ja u toj temi na pisem nesto onda ce biti kako ja kazem? Ja za njih znam sa raznih foruma jos tamo negde od 2003 godine, njihova pisanja nisu nista drugacija nego nasa sada... Procitao sam oko 2/3 teksta i koliko ja vidim u vecini potvrdjuju moju pricu a ne tvoju? Sem tu zadnjeg dela sa prikolicom za koju ja mislim da ipak ne vaze svi problemi koji se javljaju kod vozila.

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61445
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka  Empty Re: Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka

Počalji od ZAC Čet 24 Okt 2013, 20:02

Aj ovako..skini felnu sa glavcine...obmotaj traku od tankog papira oko glavcine pa stavi felnu i stegni zavrtnjeve....i probaj da izvuces papir.....naravno da ces izvuci jer postoji zazor od cak 0.1 mm...

Pa mi onda reci da felna naseda cvrsto na glavcinu...da naseda cvrsto nikada niko ne bi skinuo tocK BEZ NEKE PRESE ILI RADAPCIGERA...  a i onda ne bi bili potrebni zavrtnjevi kvaliteta 10.9 , 12.9 .... i ne bi morali da imaju konuse...vez bi dovoljno bio obican zavrtanj 8.8 bez konusa..  a posebno mi kazi ..kako to PLASTICNI prsten za alu felne nosi tezinu vozila.. Laughing


http://www.tehnickaue.edu.rs/srp/cas/?conid=2424


Poslednji izmenio ZAC dana Čet 24 Okt 2013, 20:10, izmenjeno ukupno 1 puta

_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14367
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka  Empty Re: Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka

Počalji od Predrag B. Čet 24 Okt 2013, 20:04

Glavno opterećenje nosi glavčina. Deo opterećenja nose šrafovi čija je uloga da omoguće prenošenje obrtnog momenta i da drže točak na odgovarajućem mestu.

Dokaz 1: Znam jednog što mu je u toku trke otpao točak jer felna nije nalegala na glavčinu (ne bih da ga imenujem jer je bruka za servis čije ime reklamira).

Dokaz 2: Zastava je poslednjih godina na 101 i Yuga trpala felne koje ne naležu na glavčinu. Posledica je ta da se svi automobili tresu pri vožnji većim brzinama bez obzira na izbalansiranost točkova.
Predrag B.
Predrag B.
SOHC 1498ccm 85ks

Broj poruka : 6738
Godina : 37
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 14.09.2012

Nazad na vrh Ići dole

Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka  Empty Re: Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka

Počalji od ZAC Čet 24 Okt 2013, 20:12

Ni jedan ni drugi dokaz ne piju vodu..posto na te posledice mogu uticati potpuno drugi fsktori..u oba slucaja

http://www.riteh.uniri.hr/zav_katd_sluz/zvd_kons_stroj/katedre/konstruiranje/kolegiji/ke1/backs/ke1_materijali_vj/8.%20SpojeviSGlavinama.pdf


Poslednji izmenio ZAC dana Čet 24 Okt 2013, 20:16, izmenjeno ukupno 1 puta

_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14367
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka  Empty Re: Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka

Počalji od YUgisa Čet 24 Okt 2013, 20:14

ZAC ::Aj ovako..skini felnu sa glavcine...obmotaj traku od tankog papira oko glavcine pa stavi felnu i stegni zavrtnjeve....i probaj da izvuces papir.....naravno da ces izvuci jer postoji zazor od cak 0.1 mm...

Pa mi onda reci da felna naseda cvrsto na glavcinu...da naseda cvrsto nikada niko ne bi skinuo tocK BEZ NEKE PRESE ILI RADAPCIGERA...  a i onda ne bi bili potrebni zavrtnjevi kvaliteta 10.9 , 12.9 .... i ne bi morali da imaju konuse...vez bi dovoljno bio obican zavrtanj 8.8 bez konusa..  a posebno mi kazi ..kako to PLASTICNI prsten za alu felne nosi tezinu vozila.. Laughing 
Zac, ti vrlo selektivno citas to sto sam ja napisao. Tako da sem ako se ne udubis vise u moje pisanje, prica je zavrsena za mene, ti radi kako hoces. Kvalitetni prstenovi se prave od industrijske plastike a da se podsetimo, industrijsku plastiku tipa Pa6 ja koristim na nosecim delovima oslanjanja i potrazi malo karakteristike takve plastike po netu. Kod mene su 20mm distanceri oni nalezu na glavcinu a distancer ima svoj ispust na kojem je felna, tako da je kod mene prilicno knap, a na caletovom Renou 11 su fabricke celicare i uvek se mucim sa skidanjem felni sa ispusta na glavcini. Nisi rekao da li postoje tolerancije u konusima tj rupama felni i koliko su one?

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61445
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka  Empty Re: Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka

Počalji od ZAC Čet 24 Okt 2013, 20:16


_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14367
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka  Empty Re: Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka

Počalji od Predrag B. Čet 24 Okt 2013, 20:17

Nemam nameru da se raspravljam. Raspitaj se na drugim mestima. Da si u pravu, zazor između felne bi bio 2 mm u poluprečniku, a na jednu desetu ili manje (kada spoj zapekne pa ne može da se skine točak).
Predrag B.
Predrag B.
SOHC 1498ccm 85ks

Broj poruka : 6738
Godina : 37
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 14.09.2012

Nazad na vrh Ići dole

Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka  Empty Re: Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka

Počalji od ZAC Čet 24 Okt 2013, 20:18

Zasto imas problem da skines felnu sa glavcine???  Jel zbog korozije??  Pa otkud korozija na "cvrstom" spoju????

_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14367
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka  Empty Re: Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka

Počalji od ZAC Čet 24 Okt 2013, 20:21

Ljudi..jeste li vi nekada videli tocak od autobusa, kamiona, traktora.... koji nema uopste srce felne...vec samo zavrtnjevi drza ...jel autobus laksi od putnickog auta??? Kako su se vozili Peglice, Trabanti, Tavrije, i mogi modeli automobila koji uopste nemaju otvor na felni...u centru???

_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14367
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka  Empty Re: Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka

Počalji od Predrag B. Čet 24 Okt 2013, 20:23

Zazor postoji, niko ne kaže da je tu čvrst spoj. Da je čvrst bila bi potrebna presa za skidanje.

Zac, žao mi je, ali nisi u pravu. Stavi lepo na svog Yuga felne sa novijih Yugića i vrlo brzo ćeš da shvatiš o čemu pišem. Šrafovi ne mogu adekvatno da zadrže točak koji radijalno baca zbog savijanja šrafova pod dejstvom opterećenja.
Predrag B.
Predrag B.
SOHC 1498ccm 85ks

Broj poruka : 6738
Godina : 37
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 14.09.2012

Nazad na vrh Ići dole

Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka  Empty Re: Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka

Počalji od ZAC Čet 24 Okt 2013, 20:23

Jebem ti internet.. ne mogu nigde naci masinske elemente kakve drzim u rukama... pa da procitate o spajanju zavrtnjevima..i o tipovima istih....

_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14367
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka  Empty Re: Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka

Počalji od YUgisa Čet 24 Okt 2013, 20:25

Citam ovo i jedino sto sam ja interesantno za ovu temu video je postizanje samokoceceg efekta putem konusa koji je ako se ja nevaram Zac rekao da ne postoji i da se srafovi drze uz pomoc nekog magicnog samokoceceg navoja? Iskreno ne vidim poentu samokocecih navrtki npr na ramenima/sponama i slicno kada se koristi isti ili korak navoja kao i za felnu, kako tu nema samokoceceg efekta? Interesantno da spone i ramena imaju konus na sastavu sa glavcinom sto je totalno glupo jer imas maticu koja je samokoceca koja opet nije potrebna jer je navoj taj koji sprecava odvrtanje. Interesantno da tako propisano stegnuto rame ili spona posle popustanja matice se tesko izbija iz glavcine? Kako sad to?

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61445
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka  Empty Re: Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka

Počalji od ZAC Čet 24 Okt 2013, 20:26

Predrag B. ::Zazor postoji, niko ne kaže da je tu čvrst spoj. Da je čvrst bila bi potrebna presa za skidanje.

Zac, žao mi je, ali nisi u pravu. Stavi lepo na svog Yuga felne sa novijih Yugića i vrlo brzo ćeš da shvatiš o čemu pišem. Šrafovi ne mogu adekvatno da zadrže točak koji radijalno baca zbog savijanja šrafova pod dejstvom opterećenja.
Pa ako zazor postoji...kako onda tocak centrom lezi na glavcini... Laughing   to znaci da ako u jednoj tacki centralni otvor dodirne glavcinu, zazor na drugoj strani (pod 180*) se otvori duplo...a tocak dobija ekscentricnost...ma daj, nemoj da si smesan.. to bi bilo da su zavrtnjevi od plastelina....srecom sto nisi konstruktor...

_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14367
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka  Empty Re: Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka

Počalji od Predrag B. Čet 24 Okt 2013, 20:27

Imali su šrafove koji su bili raspoređeni po većem krugu. Kamioni i autobusi dodatno imaju veći broj šrafova.

Bobiša, obriši molim te jednu od dve gornje poruke. Pojma nemam na koju foru su dve iste iskočile Very Happy

P.S.: Jedna deseta zazora je ništa naspram deformacije koju imaju šrafovi u slučaju kada je glavčina vidno manja.


Poslednji izmenio Predrag B. dana Čet 24 Okt 2013, 20:30, izmenjeno ukupno 1 puta
Predrag B.
Predrag B.
SOHC 1498ccm 85ks

Broj poruka : 6738
Godina : 37
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 14.09.2012

Nazad na vrh Ići dole

Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka  Empty Re: Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka

Počalji od ZAC Čet 24 Okt 2013, 20:30

YUgisa ::
Citam ovo i jedino sto sam ja interesantno za ovu temu video je postizanje samokoceceg efekta putem konusa koji je ako se ja nevaram Zac rekao da ne postoji i da se srafovi drze uz pomoc nekog magicnog samokoceceg navoja? Iskreno ne vidim poentu samokocecih navrtki npr na ramenima/sponama i slicno kada se koristi isti ili korak navoja kao i za felnu, kako tu nema samokoceceg efekta? Interesantno da spone i ramena imaju konus na sastavu sa glavcinom sto je totalno glupo jer imas maticu koja je samokoceca koja opet nije potrebna jer je navoj taj koji sprecava odvrtanje. Interesantno da tako propisano stegnuto rame ili spona posle popustanja matice se tesko izbija iz glavcine? Kako sad to?
He he..dobro pomenu konus na sponama i ramenima...sta tu drzi kuglu spone da se ne pomera...konus ili neka magija...konus...glavcine nisu konusne, a ni centralni otvor felne...ali zato zavrtnjevi jesu...znaci oni nose....kod formule 1. felna je drugacije konstrukcije, p u centru ima konus koji odgovara konusu glavcine... ali necemo o tome...pricamo o obicnim felnama.

_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14367
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka  Empty Re: Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka

Počalji od Predrag B. Čet 24 Okt 2013, 20:34

Neki "konstruktor" je Zastavi propagirao tvoju teoriju i unesrećio je hiljade ljudi, od kojih se mnogi i danas tresu u svojim Yugićima jer nisu zamenili felne.
Predrag B.
Predrag B.
SOHC 1498ccm 85ks

Broj poruka : 6738
Godina : 37
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 14.09.2012

Nazad na vrh Ići dole

Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka  Empty Re: Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka

Počalji od Zuty Čet 24 Okt 2013, 20:44

ZAC ::Ljudi..jeste li vi nekada videli tocak od autobusa, kamiona, traktora.... koji nema uopste srce felne...vec samo zavrtnjevi drza ...jel autobus laksi od putnickog auta???  Kako su se vozili Peglice, Trabanti, Tavrije, i mogi modeli automobila koji uopste nemaju otvor na felni...u centru???
Ja imam traktor, i potpisujem da ga ne drze samo srafovi, nego si lepo upada u glavcinu i ona ga nosi, ako treba sutra cu slikati Wink
Zuty
Zuty
SOHC 1290ccm 60ks

Broj poruka : 2224
Godina : 29
Lokacija : Leskovac
Datum upisa : 17.06.2013

Nazad na vrh Ići dole

Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka  Empty Re: Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka

Počalji od YUgisa Čet 24 Okt 2013, 20:46

Ja bih da vidim sliku ako moze Wink

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61445
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka  Empty Re: Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka

Počalji od ZAC Čet 24 Okt 2013, 20:46

Prvi put cujem ..a koja je razlika izmedju felni???  Mi smo imali Keca, Ficu 1,2 .....  nikada nisam cuo da je neko imao problem sa ispravnom felnom... sa ispravnim konusima i odgovarajucim zavrtnjevima

Kako ces spreciti radijalno pomeranje felne koja lezi svojim centralnim otvorom na glavcini????  
Sematski prikaz..ali vidi se zazor... objasnite mi kako sprecite radijalno pomeranje???

Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka  Knue

_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14367
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka  Empty Re: Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka

Počalji od YUgisa Čet 24 Okt 2013, 20:48

Temu cu sutra da prebacim u styling eksterijera posto je to soba u sklopu koje se prica oko felni...

_________________
BOYRACER
MOTORSPORT
YUgisa
YUgisa
DOHC 1995ccm Turbo 197ks

Broj poruka : 61445
Godina : 34
Lokacija : Subotica
Datum upisa : 08.03.2008

http://boyracermotorsport.forum315.com/

Nazad na vrh Ići dole

Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka  Empty Re: Spoj naplatka (felne) sa glavcinom tocka

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 5 1, 2, 3, 4, 5  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu