Pomoc oko remonta anlasera

+9
budak
Crazy128
NikolaBoss
toni79
junior45
Miljan
bukusa
ZAC
nebojsas
13 posters

Strana 1 od 3 1, 2, 3  Sledeći

Ići dole

Pomoc oko remonta anlasera Empty Pomoc oko remonta anlasera

Počalji od nebojsas Sub 27 Okt 2012, 11:42

Nabavio sam Iskra anlaser AZE 3502 12v 0.8kw z9, odneo sam ga kod elektricara koji ga je pregledao i zakljucio da je relativno ok, na stolu vergla dobro, ali kaze da bi trebalo ipak zameniti cetkice i biksnu, ima malo lufta. Za to mi trazi oko 2000-3000 hiljade. Ima dve cetkice, jedna se vraca teze, da li moze da se podmaze? Ne znam kako treba da izgledaju dobre cetkice, pretpostavljam da su istrosene tanje, a nove deblje, sa vise "mesa"? Ove su debljine oko 10mm, da li je to ok? Da li je biksna isto sto i lager, lezaj? Da li bi neko mogao da mi objasni korak po korak kako se rastavlja anlaser, kako se menjaju cetkice i biksna, ili da me uputi na neki sajt gde to ima objasnjeno? Stekao sam utisak da to nije mnogo komplikovano, a i delovi kostaju par stotina dinara, pa bih pokusao sam to da odradim.
nebojsas
nebojsas
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 392
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 12.09.2012

Nazad na vrh Ići dole

Pomoc oko remonta anlasera Empty Re: Pomoc oko remonta anlasera

Počalji od ZAC Sub 27 Okt 2012, 12:38

U pravu si nije komplikovano..kupi biksne i cetkice za taj tip anlasera za par stotina dinara i sam odradi servis anlasera.

_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14367
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Pomoc oko remonta anlasera Empty Re: Pomoc oko remonta anlasera

Počalji od nebojsas Sub 27 Okt 2012, 12:53

Biksna 100 din, set cetkica 200 din. I hocu sam da odradim samo sam hteo da pitam za par instrukcija, tipa: "prvo odvrni taj i taj sraf, lakse je, zakreni to i to za 90 stepeni da bi lakse izaslo, prvo zalemi cetkice pa ih vrati u leziste ili obrnuto..."
nebojsas
nebojsas
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 392
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 12.09.2012

Nazad na vrh Ići dole

Pomoc oko remonta anlasera Empty Re: Pomoc oko remonta anlasera

Počalji od ZAC Sub 27 Okt 2012, 13:28

E pa ovako, Skines prvo automat anlasera...odvrnes dva zavrtnja koja ga drze, zatim skines zicani osigurac sa osovine poluge bendiksa i izvuces plasticnu osovinicu, odvrnes dve navrtke sa dugackih zavrtnjeva (koja uzduzno povezuju prednji nos, telo i poklopac anlasera) M6 ili M5, zavisi od anlasera, zatim skines onaj poklopac sa zadnje strane...ispod poklopca ces videti dva zavrtnja koji drze plocu sa cetkicama...odvrnes njih. Sa osovine rotora skines seger i onu tetvorokraku 'zvezdu" (ako je tako na tom anlaseru, lakse bih ti rekao da si postavio sliku, da se vidi o kom tipu se radi) . Kada skines segerov osigurac i tu "zvezdu" ispod se nalaze 2-3 tanke podloske! Tada skidas aluminijumski poklopac sa anlasera i plocu sa cetkicama. Onda izvvuces rotor iz statora ka napred (ka njusci anlasera).
Onda iz "njuske" izbijes staru biksnu pomocu neke cevcice...moze i mala gedorica odgovarajuceg precnika... Kada izbijes staru biksnu, otvor ocistis cistom krpicom i blago namazes sa motornim uljem, zatim novu biksnu centriras i preko stare plasticnim ili drvenim cekicem pazljivo udaras dok ne legne u leziste kako treba (vodi racuna da ne zakosis novu biksnu u lezistu)
Na isti nacin izbijes i zadnju biksnu, kod kolektora anlasera, na onom zadnjem poklopcu...i montiras novu istim postupkom kao i prednju.
Kada si zamenio biksne sledi ciscenje kolektora...to je najlakse uraditi sa vodenom smirglom 700-1000 granulacije. Kolektor je od bakarnih plocica i pazljivo u krug ocistis ga smirglom dok ne dobije svuda boju cistog bakra.
Cetkice na ploci- nosacu...zamenis tako sto odlemis stare i zalermis nove (ako je takav tip anlasera...na nekima se kabal cetkice povezuje zavrtnjem...opet fali slika da bih ti tano rekao..ali to ces vec videti) zamenis cetkice i krenes sa montazom koja je obrnuta od rasklapanja...znaci: rotor u stator, zatim njuska anlasera, zatim ploca sa cetkicama na kolektor rotora pa na kraju zadnji poklopac anlasera...i ostatak ...podloske, zvezda ili sta vec ima na tvom anlaseru.
Nadam se da sam bar malo uspeo da ti priblizim postupak zamene biksni (kliznih lezajeva) i cetkica. Cheers

_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14367
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Pomoc oko remonta anlasera Empty Re: Pomoc oko remonta anlasera

Počalji od nebojsas Sub 27 Okt 2012, 13:35

Druze, hvala ti mnogo na opsirnom objasnjenju, bas sam to i trazio Smile Ne znam da li cu danas stici da se posvetim tome ali sigurno za dan-dva. Naravno javljam kako je proslo, ako nesto zaskripi, pitam! Pozdrav!
nebojsas
nebojsas
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 392
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 12.09.2012

Nazad na vrh Ići dole

Pomoc oko remonta anlasera Empty Re: Pomoc oko remonta anlasera

Počalji od ZAC Sub 27 Okt 2012, 13:50

Nadam se da sam sve napisao.... ako sam nesto izostavio pitaj.... ili ako se tvoj anlaser razlikuje od opisa, slikaj i postavi slike, pa ce mo ti pomoci. Smile

_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14367
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Pomoc oko remonta anlasera Empty Re: Pomoc oko remonta anlasera

Počalji od nebojsas Sub 27 Okt 2012, 15:16

Rastavio, evo i slika:

Pomoc oko remonta anlasera IMAG0242

Pomoc oko remonta anlasera IMAG0243

Pomoc oko remonta anlasera IMAG0244

Pomoc oko remonta anlasera IMAG0245

Pomoc oko remonta anlasera IMAG0246

a kupio i nove cetkice i biksne, 190 din komplet Smile

Pomoc oko remonta anlasera IMAG0247

Sta od ovoga mogu da ocistim i cime, negde sam procitao da se neki delovi iskuvavaju u benzinu? Jel treba nesto posle nauljiti, podmazati, namazati mascu?
nebojsas
nebojsas
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 392
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 12.09.2012

Nazad na vrh Ići dole

Pomoc oko remonta anlasera Empty Re: Pomoc oko remonta anlasera

Počalji od ZAC Sub 27 Okt 2012, 18:54

Sve delove mozes oprati u benzinu ili nafti i pustiti da se osuse ili jos bolje izduvati komprinovanim vazduhom (ali ne otkuvavati u benzinu...NIKAKO!!!).
Te nove biksne su od bakar-mesing bronze, treba ih staviti u neki sud sa malo motornog ulja...toliko da biksne ogreznu... i to prokuvaj na sporetu...ali ne do vrenja ulja, vec skloni sa vatre kada pocne da se pusi....Ovim postupkom ce se biksna strukturalno napuniti uljem. Kod olovne bronze ovaj postupak nije potreban...one su sive boje.
Kolektor ocisti onako kako sam ti napisao i on ne sme biti mastan kao ni cetkice.... Tu polugu bendiksa kao isam bendiks..posebno one nutove po kojima se krece, podmazi grafitnom mascu. Na plasticnu osovinicu poluge bendiksa je dovoljno staviti kap ulja..a moze i malo tovatne litijumove masti.
I ono sto sam to rekao, pre nabijanja biksni naulji otvor u koji ide biksna.
Biksne i krajeve rotora podmazi motornim uljem.

_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14367
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Pomoc oko remonta anlasera Empty Re: Pomoc oko remonta anlasera

Počalji od bukusa Sub 27 Okt 2012, 20:53

Koja je funkcija ovog dela sa desnom cosku slike,da cisti cetkice ili sta vec?
Pomoc oko remonta anlasera IMAG0245
bukusa
bukusa
OHV 1295ccm 61ks

Broj poruka : 756
Lokacija : Prijepolje
Datum upisa : 14.02.2012

Nazad na vrh Ići dole

Pomoc oko remonta anlasera Empty Re: Pomoc oko remonta anlasera

Počalji od ZAC Sub 27 Okt 2012, 21:02

To je stalni magnet koji se vrti i skuplja opiljke koji nastaju od bendiksa i zamajca, i sprecava ih da ulecu izmedju kolektora i cetkica.

_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14367
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Pomoc oko remonta anlasera Empty Re: Pomoc oko remonta anlasera

Počalji od bukusa Sub 27 Okt 2012, 21:12

Aha,pa jel on dodje isred cetkica posle rotora ili izmedju rotora i bendiksa?
bukusa
bukusa
OHV 1295ccm 61ks

Broj poruka : 756
Lokacija : Prijepolje
Datum upisa : 14.02.2012

Nazad na vrh Ići dole

Pomoc oko remonta anlasera Empty Re: Pomoc oko remonta anlasera

Počalji od ZAC Sub 27 Okt 2012, 21:14

On je na kraju rotora...iza kolektora.

_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14367
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Pomoc oko remonta anlasera Empty Re: Pomoc oko remonta anlasera

Počalji od nebojsas Sub 27 Okt 2012, 23:04

Rotor isto da ocistim benzinom, nista smirglanje i to? Stator iznutra isto samo benzinom? Da li moze da se koristi medicinski benzin?
nebojsas
nebojsas
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 392
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 12.09.2012

Nazad na vrh Ići dole

Pomoc oko remonta anlasera Empty Re: Pomoc oko remonta anlasera

Počalji od ZAC Sub 27 Okt 2012, 23:09

Jos bolje medicinski benzin...cistiji je nema u sebi aditive...... Ne smirglas ceo rotor, samo kolektor, to je onaj deo gde nalezu cetkice, i to samo jako finom smirglom sa blagim pritiskom.
Najbolje je da od smirgle iseces traku sirine kolektora i duzine 2/3 obima istog...obmotas ga oko kolektora blago pritisnes i drugom rukom vrtis rotor dok kolektor ne bude cist, to jest dok ne dobije onu crvenkastu boju bakra....znaci okrenes par krugova 7-10 i trebalo bi da sija.
Smirgla sto sitnija, rece ja od 700 do 1000 . Smile
Stator i sve delove samo hladnim benzinom (medicinski je super) slobodno ocistis i nutove po kojima klizi mali zubcanik (bendiks) samo posle podmazi sa grafitnom mascu.

_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14367
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Pomoc oko remonta anlasera Empty Re: Pomoc oko remonta anlasera

Počalji od nebojsas Sub 27 Okt 2012, 23:23

Ok, super, medicinski benzin imam, u ponedeljak sledi ciscenje pa javljam.
nebojsas
nebojsas
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 392
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 12.09.2012

Nazad na vrh Ići dole

Pomoc oko remonta anlasera Empty Re: Pomoc oko remonta anlasera

Počalji od ZAC Sub 27 Okt 2012, 23:30

Cheers

_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14367
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Pomoc oko remonta anlasera Empty Re: Pomoc oko remonta anlasera

Počalji od nebojsas Pon 29 Okt 2012, 20:20

Zamenio sam biksne, ocistio kolektor, stator iznutra, sve spolja, vratio i primetim kao da je biksna na njusci malo deblja, lepo je usla na mesto ali kao da je unutrasnji precnik za delic milimetra manji tako da osovina rotora na jedvite jade udje i kad hocu da je okrenem rukom skoro da ne mogu, toliko je tesno. Da li je to ok, mozda se razradi tokom vremena ili nesto nije u redu? I jos jedno glupo pitanje, kako da probam anlaser kako radi pre stavljanja na auto, pipnem plusom onaj veci navoj sto strci iz automata ili nekako drugacije?
nebojsas
nebojsas
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 392
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 12.09.2012

Nazad na vrh Ići dole

Pomoc oko remonta anlasera Empty Re: Pomoc oko remonta anlasera

Počalji od ZAC Pon 29 Okt 2012, 20:37

Biksna ne sme da glavi-bude tesna, to nekako moras resiti ili da nabavis odgovarajucu biksnu ili tu razvrteti razvrtacem na pravu meru.... to znaci da taj koji proizvodi te biksne ne radi kako treba, ili ti je prodavac dao za neki drugi model anlasera.
Da je nisi zakrivio prilikom nabijanja, ili si joj ostetio (deformisao) ivicu od udaranja pa sad ta ivica glavi o rotor.... ako je to (a to proveri sublerom da li je ista unutrasnja mera svuda po dubini biksne ili samo na pocetku.

Anlaser probas bas tako kako si napisao...masa na njega a (+) na taj duzi brezon sto viri iz automata, to jest moras kratko spojiti oba brezona...najbolje stafcigerom. I jos nesto, ako ga probas van auta, obavezno pre ukljucivanja zgazi jednom nogom na njega, posto je alnaser prilicni jak motor i ima veliki moment, pa moze da odskoci ako nije fiksiran. Smile


_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14367
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Pomoc oko remonta anlasera Empty Re: Pomoc oko remonta anlasera

Počalji od Miljan Pon 29 Okt 2012, 21:14

Nisi je ostetio, nego danas delove pravi ko stigne, i to se redovno desava, moras da je obradis finom okruglom turpijom da se osovina rotora potpuno lako okrece.

Miljan
SOHC 1581ccm 88ks

Broj poruka : 9432
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Pomoc oko remonta anlasera Empty Re: Pomoc oko remonta anlasera

Počalji od nebojsas Pon 29 Okt 2012, 21:25

Moracu onda da kupim ponovo biksne, ali ne verujem da sam ista zakrivio, pazljivo sam to uradio.
Da li to znaci da telo anlasera mora da bude naslonjeno negde na sasiju zbog mase? Razmisljam kako to najlakse da uradim, nemam ni tako debeo kabl kao sto je +, mislio sam nekako da ga prislonim direktno na akumulator, na klemu...?
Kada vracam onu "zvezdu" sa stalnim magnetima, one tanke podloske idu ispod nje, znaci podloske pa zvezda, a imam jos 3 tanke podloske, da li one idu ispod seger osiguraca, znaci podloske, zvezda, podloske, seger?
nebojsas
nebojsas
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 392
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 12.09.2012

Nazad na vrh Ići dole

Pomoc oko remonta anlasera Empty Re: Pomoc oko remonta anlasera

Počalji od nebojsas Pon 29 Okt 2012, 21:30

Sad vidim Miljanov post, nemam okruglu turpiju, da li moze nekako drugacije da se prosiri otvor, bukvalno nema sanse da se okrene rotor ni malo? Mozda da kupim druge biksne, mozda ubodem neku koja je ok Smile
nebojsas
nebojsas
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 392
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 12.09.2012

Nazad na vrh Ići dole

Pomoc oko remonta anlasera Empty Re: Pomoc oko remonta anlasera

Počalji od ZAC Pon 29 Okt 2012, 21:31

Turpija i nije najsretnije resenje, napravice duboke riseve a i biksnu ce napraviti ovalnom, a i konusna je pa ce pokvariti biksnu.... ako nemas razvrtac, onda nadji metalnu sipku precnika malo manjeg od osovine rotora, pa oko te sipke namotas sitniju smirglu....kao onu sto si cistio kolektor...pa sa tim "trnom' provlacis smirglu kroz biksnu.... svaki drugaciji nacin dovodi do elipticnosti biksne, sto nikako nije dobro. Wink

PS: Nebojsa, izmeri sublerom osovinu rotora, onaj deo koji ulazi u biksnu i reci mi tacnu meru.

_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14367
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Pomoc oko remonta anlasera Empty Re: Pomoc oko remonta anlasera

Počalji od nebojsas Pon 29 Okt 2012, 21:37

Ujutru ti javljam, sad sam kuci a sve mi je ostalo na poslu.
Ja sam uspeo nekako da navucem biksnu na osovinu, sto znaci da je samo malo tesniji otvor, ali svakako ne moze da se okrece.
nebojsas
nebojsas
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 392
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 12.09.2012

Nazad na vrh Ići dole

Pomoc oko remonta anlasera Empty Re: Pomoc oko remonta anlasera

Počalji od ZAC Pon 29 Okt 2012, 21:45

Znaci da fali malo...pazi, razlika u unutrasnjem precniku biksne i osovine ne sme da bude veca od 0.10 mm. (jedna deseta) veci luft bi bilo kao da ti je biksna vec poodmaklo propala..... Znaci ako je osovina recimo 12 mm. unutracnji precnik biksne treba da je 12.10 mm.
Javi sutra meru osovine, pa ce mo da smislimo kako da je prosiris, a da je ne pokvaris.

_________________
Nisam pametan al` sam neophodan. Very Happy
ZAC
ZAC
DOHC 1581ccm 103ks

Broj poruka : 14367
Godina : 49
Lokacija : Zemun
Datum upisa : 16.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Pomoc oko remonta anlasera Empty Re: Pomoc oko remonta anlasera

Počalji od nebojsas Pon 29 Okt 2012, 21:57

Ok, hocu.
nebojsas
nebojsas
OHV 903ccm 45ks

Broj poruka : 392
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 12.09.2012

Nazad na vrh Ići dole

Pomoc oko remonta anlasera Empty Re: Pomoc oko remonta anlasera

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 3 1, 2, 3  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu