LED svetlosne grupe

4 posters

Ići dole

LED svetlosne grupe Empty LED svetlosne grupe

Počalji od Pedja Pet 31 Okt 2008, 02:32

Razmisljao sam dosta o tome kako bi se ovo moglo odraditi, pre svega na zadnjim svetlosnim grupama, diskutovao sam o tome sa Milajnom, mislim i da je Vukiclab pominjao da bi to da radi...
Neko bi se zapitao zasto praviti ovo? Pa pre svega zbog dugovecnosti LE dioda i zbog estetike. Ko je kreativan, moze i da smisli razne kombinacije (npr.da su diode za zmigavce poredjane tako da izgledaju kao strelica...).
Glavno pitanje koje me muci je da li vredi raditi rikverc svetlo u ovoj tehnologiji? Ili je bolje ostaviti sijalice od 21W, ili eventualno staviti neku manju halogenku, kao one iz stonih lampi? Brine me kako bi diode osvetljavale put pozadi, jer se ipak njihovo rasipanje svetlosti razlikuje od onog kod obicnih sijalica.
Dalje, kako biste resili stop svetla/pozicije? Meni su na pamet pale dve ideje (bar u slucaju Yugovih svetala): da se stavljaju sve iste diode, s tim da svaka treca sija za poziciju, a sve kao stop svetlo. U ovoj varijanti bih koristio oba "crvena" dela na svetlosnim grupama i za jedno i za drugo, tj.svetleo bi ceo donji deo svetlosne grupe, ne samo levi ili desni, kao na starijim Yugicima gde su na oba mesta bile kombinovane 21/5W sijalice. Druga ideja (koja mi je manje privlacna estetski, ali jednostavnija) je da u jednoj strani svetlosne grupe budu jake crvene diode za stop svetlo, a u drugoj slabe za poziciju. Koje je bolje resenje, po vama?
I poslednje, ali ne manje vazno pitanje: koje diode (koje jacine) biste iskoristili za ovakav projekat, pod pretpostavkom da bi kompletna svetlosna grupa bila popunjena diodama, odnosno, da bi ih bio poprilican broj?
Pedja
Pedja
SOHC 1116ccm EFI 63ks

Broj poruka : 1848
Godina : 35
Lokacija : Zrenjanin-Novi Sad
Datum upisa : 05.03.2008

https://zafc.forumsr.com

Nazad na vrh Ići dole

LED svetlosne grupe Empty Re: LED svetlosne grupe

Počalji od Pedja Ned 16 Nov 2008, 21:10

Jedno pitanje, ako neko zna: da li je povrsina prefarbana sprejom (auto-lakom) provodna, tj.da li provodi struju? Konkretno me zanima ako bih farbao stampanu plocu sa strane na kojoj se nalaze komponente. Lepse bi izgledala svetla da se ploca ofarba metalik sivim sprejom pre nego sto se zaleme LED, a i bolje bi svetlela, bar mislim.
Pedja
Pedja
SOHC 1116ccm EFI 63ks

Broj poruka : 1848
Godina : 35
Lokacija : Zrenjanin-Novi Sad
Datum upisa : 05.03.2008

https://zafc.forumsr.com

Nazad na vrh Ići dole

LED svetlosne grupe Empty Re: LED svetlosne grupe

Počalji od Bohoc Sre 04 Feb 2009, 12:17

e ovako da se i ja ukljucim imam i ja neki projekat sa LED ali dok se nezavrsi necu da odajem tajnu Wink
ovo za zadnje stopove je ok skroz i jedna i druga opcija,mada ova druga kada uduvas zadnju stranu tj ispod diode srebrnim je pametno jer se rasprsuje svetlo tj svetli i mali procenat prema dole,pa bi samim tim i svetlo bilo "jace".
ovo je diskutabilno jer mogu da se nadju diode za poziciju za 300 din par tako da,isplativost i ostalo je pitanje.
ok je projekat za skroz bele stopaljke jer one roze sijalice su uzas Wink a i stede struju ledice.
a kako da se resi nesto napred tj kako da se napravi napred nesto od belih LE Dioda?
pa s obzirom da ima i diode od 4w ako se nevaram ili naci neku od 9000 nekih kandela (toliko se razumem i nista vise) jedina mana im je cena Sad
Bohoc
Bohoc
SOHC 1116ccm EFI 63ks

Broj poruka : 1877
Datum upisa : 30.10.2008

Nazad na vrh Ići dole

LED svetlosne grupe Empty Re: LED svetlosne grupe

Počalji od Pedja Sre 04 Feb 2009, 12:34

Dobro je da nisam jedini koga ovo zanima. Very Happy
Realno, ovakav projekat tesko da se moze nazvati isplatljivim. Ovo je za one koji vole da leme i koji zele nesto originalno. Tacno je da ima LED sijalica koje su 10 puta jeftinije od ovoga. Ali opet, koje je uzivanje samo zamenuti sijalicu? Wink
Salu na stranu, prednost je pre svega to sto sa ovim moze da se dobije mnogo jace osvetljenje nego sa kupovnim LED sijalicama (opet, ne treba ni staviti najjace diode, neko ce voziti iza nas).
Koliko jake LED bi uzeo zavisi od toga koliko zelis da ih stavis. Vise LED-uzimas slabije, i obrnuto.
Ja sam mislio da pravim ovako: da bude sto vise LED (da doslovno cela svetlosna grupa bude prekrivena, sem rikverc svetla, tu bih ostavio obicnu sijalicu ili mozda stavio halogenku od 20ak W), zmigavci bi bili komplet od narandzastih LED, a u stopove bih stavio ovako: jedan red dioda od 2200mcd, pa red jacih (4000mcd ili vise), pa onda opet tako, dok ne popunim. Smile One od 2200mcd bi predstavljale poziciju, a ove jace stop svetlo.
Sto se prednjih svetala tice, moze i to da se odradi, recimo zmigavac uradis pola narandzaste LED, pola bele (i naravno stavis posle belo/providno staklo kao od Ina, ne narandzasto) i eto. Te od 4W mislim da su preterane...
Pedja
Pedja
SOHC 1116ccm EFI 63ks

Broj poruka : 1848
Godina : 35
Lokacija : Zrenjanin-Novi Sad
Datum upisa : 05.03.2008

https://zafc.forumsr.com

Nazad na vrh Ići dole

LED svetlosne grupe Empty Re: LED svetlosne grupe

Počalji od Bohoc Sre 04 Feb 2009, 12:43

pa to neko voli da se petlja oko toga Wink to stoji mene je jedan drug koji to radi isprimo pa sad samo smisljam sta i kako pa se sa njim konsultujem dali moze ili ne Wink)
to sa celo svetlosnom grupom je ok sigurno bi bilo lepo za oko ili npr napraviti 2 reda slabijih,pa dva reda jacih i tako da se vidi kao da su linije u stopu,kao kod BMW-a 7 Wink npr. a za napred mozda da se napravi posebno kao linija sa malo jacim diodama i da se stavi izmedju tablice i migavaca (da je duga nekih 7-8 cm) ili da se migavac na vrhu tj gornjem delu izbusi za (5-6) dioda i tamo da budu bele a dole se sredi da budu narandzaste Smile
Bohoc
Bohoc
SOHC 1116ccm EFI 63ks

Broj poruka : 1877
Datum upisa : 30.10.2008

Nazad na vrh Ići dole

LED svetlosne grupe Empty Re: LED svetlosne grupe

Počalji od Pedja Sre 04 Feb 2009, 12:49

Ma ima mogucnosti koliko hoces, masta je granica. Wink
ja sam mislio da uzmem one univerzalne stampane plocice, sa linijama, pa na njima da radim, tako cu dodatno pojednosatviti posao. Smile
Ima u Radio klubu da se kupe te plocice, a ima sigurno jos negde, mozda u Elementi... Uostalom, ima u sobi Prodavnice tema sa prodavnicama elektronskih komponenti. Smile
Pedja
Pedja
SOHC 1116ccm EFI 63ks

Broj poruka : 1848
Godina : 35
Lokacija : Zrenjanin-Novi Sad
Datum upisa : 05.03.2008

https://zafc.forumsr.com

Nazad na vrh Ići dole

LED svetlosne grupe Empty Re: LED svetlosne grupe

Počalji od Bohoc Sre 04 Feb 2009, 12:54

znam bas sam pre par dana bio sa drugom (mojim majsorom koji samo kaze moze ili nemoze Wink ) u elementi imaju svasta. samo sto sam cene zaboravio nabrazaka ;( moracu ja njega uvatit u semu da smisli nesto pa da resavamo sad ce toplije vreme pa ce masta i vijuge bolje raditi Wink)
Bohoc
Bohoc
SOHC 1116ccm EFI 63ks

Broj poruka : 1877
Datum upisa : 30.10.2008

Nazad na vrh Ići dole

LED svetlosne grupe Empty Re: LED svetlosne grupe

Počalji od Pedja Sre 04 Feb 2009, 13:10

Ja cu sacekati leto, onda cu naruciti par kilograma Very Happy LEDica, pa valjda cu sklepati nesto. Smile
Pedja
Pedja
SOHC 1116ccm EFI 63ks

Broj poruka : 1848
Godina : 35
Lokacija : Zrenjanin-Novi Sad
Datum upisa : 05.03.2008

https://zafc.forumsr.com

Nazad na vrh Ići dole

LED svetlosne grupe Empty Re: LED svetlosne grupe

Počalji od Bohoc Sre 04 Feb 2009, 13:13

e to dok ima LED-a pravi seci i lemi Wink
Bohoc
Bohoc
SOHC 1116ccm EFI 63ks

Broj poruka : 1877
Datum upisa : 30.10.2008

Nazad na vrh Ići dole

LED svetlosne grupe Empty Re: LED svetlosne grupe

Počalji od bursach Sub 11 Apr 2009, 22:48

Ja sam na Opelu uradio zadnje svetlosne grupe sa LED, pozicija i stop svetlo. Potrosnja obe LED pozicije 100 mA Smile.
Napred su mi bela LED dnevna svetla prikljucena na poziciju.
Ako nekom treba pomoc, tu sam.

bursach
OHV 663ccm 21ks

Broj poruka : 2
Lokacija : Valjevo
Datum upisa : 11.04.2009

Nazad na vrh Ići dole

LED svetlosne grupe Empty Re: LED svetlosne grupe

Počalji od Pedja Sre 06 Maj 2009, 16:54

Miljane, mozes da napises dimenzije Yugovih zadnjih svetlosnih grupa, ono sto sam ti pre dosta vremena merio? Ako imas, naravno? Ja sad hteo da sracunam koliko bi trebalo LED i preturim sve i ne nadjem dimenzije. Sad Moze i za prednje zmigavce, ako imas.
Pedja
Pedja
SOHC 1116ccm EFI 63ks

Broj poruka : 1848
Godina : 35
Lokacija : Zrenjanin-Novi Sad
Datum upisa : 05.03.2008

https://zafc.forumsr.com

Nazad na vrh Ići dole

LED svetlosne grupe Empty Re: LED svetlosne grupe

Počalji od Miljan Sre 06 Maj 2009, 22:34

Evo dimenzija

zmigavac i pozicija - 7 x 15,5 cm
rikverc i stop - 7 x 12 cm

Za prednje ne znam, ali izmericu.

Miljan
SOHC 1581ccm 88ks

Broj poruka : 9432
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

LED svetlosne grupe Empty Re: LED svetlosne grupe

Počalji od Pedja Sre 06 Maj 2009, 22:41

Ne moras da se mucis, imam ja u ZR par prednjih zmigavaca, pa cu izmeriti, za zadnje me najvise zanimalo. Hvala! Cheers
Pedja
Pedja
SOHC 1116ccm EFI 63ks

Broj poruka : 1848
Godina : 35
Lokacija : Zrenjanin-Novi Sad
Datum upisa : 05.03.2008

https://zafc.forumsr.com

Nazad na vrh Ići dole

LED svetlosne grupe Empty Re: LED svetlosne grupe

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu